Blíží se Vánoce, svátky spojené s hodováním, dost často u mnohých z nás i s nadýmáním... Co s tím?
V našem trávicím ústrojí se vyskytuje běžně asi 1–2 litry plynu, který se skládá ze spolykaného vzduchu, z krevních plynů vylučovaných střevní stěnou, z plynů vznikajících při trávení a při kvašení sacharidů a z plynů páchnoucích, které vznikají rozpadem bílkovin a sekretů.
Příčinou zvýšené tvorby plynů je intolerance potravy, neúplně absorbované karbohydráty v tenkém střevě, retence tekutin, změněná střevní mikroflóra, porucha napětí břišních svalů, zánětlivé změny ve střevě a zpomalení průchodu střevního obsahu.
Projevem přítomnosti plynů v trávicím traktu je nadýmání, pocit rozepjatého břicha, odchod plynů, bublání ve střevech, polykání vzduchu a říhání. K odstranění plynu z trávicího traktu dochází říháním, odchodem plynů z těla, nebo difuzí do krve, či spotřebováním bakteriemi. Tento stav se může zhoršit před menstruací a zhoršuje jej rovněž úzkost.
K vyloučení nějaké závažnější příčiny způsobující nadýmání je nutné provést základní laboratorní vyšetření, vyšetření ultrazvukem, endoskopii (při podezření na možnou organickou příčinu) a rentgen břicha, který ukáže průchodnost trávicí trubice a vyloučí možné proděravění střeva. Pro zlepšení stavu jsou zásadní režimová a dietní opatření, která v kombinaci s homeopatiky pomohou stav zlepšit až zcela normalizovat.
Z dietních opatření je vhodné vyloučit luštěniny, cibuli, zelí, kapustu, ořechy, všechny potenciální alergeny. Je třeba dát pozor i na aditiva, barviva a aromata (zpomalují a zhoršují trávení). Při vaření je vhodné používat koření jako kmín, anýz, majorán, kopr, saturejka, tymián, heřmánek, zázvor a máta.
NAŠE "HOMEO" TIPY:
- Jedním ze základních léků funkčních zažívacích obtíží je Nux vomica. Je to lék vhodný pro pacienta přepracovaného, přecitlivělého, často s velkou zodpovědností, který si stěžuje na pocit tíhy v žaludku a na nadýmání spojené s nevolností. Bolesti se objevují již během jídla. Pacient žije v rychlém tempu a často používá nadměrné množství stimulujících prostředků (káva, vitaminové preparáty, alkohol aj.). Jeho stav se zhoršuje ráno, po jídle, vlivem chladu, průvanem a větším stresem. Lék podáváme v ředění 15 C, 3x denně 5 granulí.
- Jestliže trpíte nadýmáním a po každém jídle máte pocit, že ve vašem břichu roste "balon", vyzkoušejte lék China. Pacient, který lék potřebuje, si stěžuje na nafouklé, rozepjaté břicho a říhání nebo odchod plynů mu neuleví. Často mívá problémy se žlučníkem, trpí na žlučníkové koliky nebo průjem, který bývá zvláště po ovoci, ale také po mléce, nebo po tuku. Může mít i pocit hořké chuti v ústech. Pacient často málo pije a špatně zvládá ztráty tekutin. Lék podáváme v ředění 9 C, 3x denně 5 granulí.
- Plynatost, která je pociťována i po snězení malého množství jídla, je spojená s nafouklým břichem pod pupkem a s pálením žáhy, pomůže vyřešit lék Lycopodium 9 C, 3x denně 5 granulí. Stav pacienta se nezlepší ani po odchodu plynů. Mají nedostatečné trávení, křeče v břiše a navzdory velkému hladu jsou sytí už po malém množství jídla nebo pití, silné větry jsou doprovázeny bublavými zvuky v břiše. Jejich stav se zhoršuje pozdě odpoledne, kolem 17. hodiny a teplem, zlepšuje se naopak na čerstvém vzduchu a chladem. Tito pacienti jsou hodně vybíraví v jídle a špatně tráví některé druhy potravin například cibuli, kterou z jídla vybírají.
- Carbo vegetabilis je lékem nadýmání, které se zlepšuje říháním. V podstatě každé jídlo vyvolává nadýmání, pacient má pálivé pocity v žaludku a chuť na slaná, kyselá, někdy i sladká jídla a na kávu. Má odpor k masu a mléku. V popředí je nedostatečné trávení, křeče v břiše, říhání, nepříjemně páchnoucí časté větry, škytavka zhoršená večer, v noci a vlhkým teplým vzduchem. Zlepšení přichází na čerstvém vzduchu, chladem. Tučná jídla a mléko zesilují potíže. Pacient je celkově pomalý, lhostejný, občas podrážděný, má kolísavou náladu. Lék podáváme v ředění 9 C, 3-4x denně 5 granulí.
Zažívací potíže přivádějí do ordinací homeopatických lékařů řadu pacientů, protože pomocí klasické medicíny je nelze vždy efektivně léčit. Existuje mnoho dalších homeopatických léků, které mohou v těchto případech pomoci. Pokud jste ve výčtu léků nenašli ten, který je podobný vašim obtížím, navštivte lékaře homeopata, který vybere lék po podrobném vyšetření cíleně.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.