Celulitida je problém, který trápí spoustu žen i mladých dívek. Může jim pomoci homeopatie?

Pružnost pokožky závisí na míře tvorby vláknité struktury v bazální pojivové tkáni kůže. Tendence k degenerativním procesům (a tou je mimo jiné i celulitida) souvisí s nadměrným posunem biochemismu směrem k mineralizačním procesům a procesům hromadění látek a toxinů do pojivové tkáně.

Celulitida není tedy jen kosmetický problém, ale problém fungování celého organismu.

Proto je pochopitelné, že klíčovou roli roli při boji s celulitidou bude hrát vyvážená strava bez výkyvů (pozor na hladovky!) , dostatek tekutin, omezení alkoholu, kávy a důsledné nekouření. Uvědomte si, že vznik a rozvoj celulitidy ovlivňuje negativně také nadužívání chemických léků.

Velkým pomocníkem je pohyb. Velmi vhodný je aqua aerobik, rychlá jízda na kole, rychlá chůze. Nedoporučuje se cvičení, kdy dochází k větším otřesům - např. poskoky, protože může dojít k dalšímu poškození pružnosti pokožky.

Nejméně závažným typem celulitidy je měkká celulitida.

 • Základním lékem pro tento typ celulitidy bude homeopaticky ředěný křemík - Silicea 5 C - základní prvek, posilující pojivovou tkáň – užívejte jednou denně 5 granulí – jako start do terapie (2 balení).

Jednou týdně doporučuji přidat některou z růstových solí – dle typu konstituce – stavby těla, a to v dávce 10 granulí (nezapomeňte, že homeopatické léky ve formě granulí se užívají mimo jídlo rozpuštěné v ústech), a to:

 • Calcarea phosporica 15 C - pro osoby bez nadváhy, celulitida se vyskytuje od pupku dolů
 • Calcarea carbonica 15 C - celulitida i tuk jsou rovnoměrně rozloženy po celém těle
 • Calcarea fluorica 15 C - pro konstituci, kde jsou nějaké vývojové nebo růstové anomálie - skolióza, ortodontické (zubní) anomálie, výrazné varixy (křečové žíly), atd.
 • Graphites 5 C – tam, kde jsou výrazné sklony k obezitě, menopauza nebo problémy s menstruací.

Edematosní forma (závažnější stav):

 • Thuya occidentalis 9 C – je základní lék tohoto typu celulitidy. Zajistí očistu organismu – po dobu 2 měsíců užívejte 3x týdně 5 granulí. Thuya pomáhá mimo jiné "ztratit břicho" a je velmi důležitá, pokud užíváte antikoncepci nebo často antibiotika.

Poté bude následovat:

 • Pulsatilla 15 C - další důležitý následný krok – užívejte dlouhodobě (cca 6 týdnů - 2 měsíce), a to 1x týdně 10 granulí.

Pulsatilla bude současně doplněna dvěma léky:

 • Solidago 5 C je lék, který výrazně posílí detoxikační orgány - 1x denně 5 granulí – po dobu 1 měsíce.
 • Aesculus hippocastanum 5 C zajistí zlepšení periferní žilní cirkulace, má protizánětlivý efekt na cévy, snižuje kapilární permeabilitu (propustnost), zlepšuje mikrocirkulaci, zabraňuje zadržování toxinů v těle. Působí také na cévní křehkost (spolu s lékem Arnica montana 9 C).

Tvrdá forma celulitidy (nejzávažnější stupeň) vyžaduje především lék:

 • Natrum sulfuricum – působí na podporu jater a má mocné působení proti zadržování tekutiny v těle. Doporučuji ředění Natrum sulfuricum 15 C - jednou týdně 10 granulí a spolu s tím Natrum sulfuricum 9 C každý den 5 granulí – po dobu dvou měsíců.

Na doplnění v případě potřeby nezapomeňte dva léky:

 • Nux vomica 9 C – zlepšuje trávení, ovlivňuje příznivě plynatost a kvalitu stolice (působí proti zácpě).
 • Phosphoricum acidum 9 C – je zdroj energie pro lidi se slabou energií.
   

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.