V březnu je nejvyšší čas připravit se na sezonu zvýšeného výskytu alergenů. Jak a zda může při léčbě alergií pomoci homeopatie, jsme se zeptali paní doktorky Renaty Sikytové, alergoložky a odbornice v homeopatii.
Existuje nějaké vysvětlení, které má homeopatie pro alergické obtíže?
Jakákoli alergická reakce vlastně znamená přehnanou reakci organismu na alergen. Alergenem mohou být pyly, prach, peří, plísně, roztoči, ale také potraviny, léky, různé chemické látky apod. Při vzniku alergie hraje roli dědičnost, ale také ostatní faktory jako čistota ovzduší, predispozice k alergenům (např. bydlí-li rodina ve vlhkém bytě s výskytem plísně, je riziko vzniku alergie daleko vyšší). Velmi ráda bych se také zmínila o stravě. Ta hraje důležitou roli již v období těhotenství. Pokud je v rodině alergická predispozice, měla by nastávající maminka upravit svůj jídelníček a vyvarovat se potravin, které jsou častými alergeny (např. jahody, rajčata, celer, ořechy), omezit kořeněná a ostrá jídla, vyvarovat se potravin s konzervanty a barvivy. Toto je samozřejmě třeba dodržet i v době kojení. Pokud nelze kojit, doporučuji u dětí s predispozicí k alergiím mléko s vysoce štěpenou bílkovinou, ale i u dětí bez predispozice je vhodné podávat hypoalergenní mléko.
Dalším důležitým mezníkem je zavádění příkrmů do stravy. Celer, mrkev a petržel jsou silné alergeny, lepší je cuketa, pastiňák, dýně hokkaido, zelené fazolky, kedluben, pórek, zelený hrášek, červená řepa, dále pak rýže, jáhly nebo pohanka. Z ovoce například banán, dušená hruška, dušené jablko či broskev. Mouka by se měla přidávat kolem 10. měsíce věku. Piškoty a rohlíky je vhodné nahradit rýžovými či kukuřičnými křupkami.
Jaké typy léčby můžete doporučit pacientovi, který se na vás obrátí s tímto typem zdravotního problému?
Vždy záleží na tom, s jakými alergickými obtížemi pacient přichází, homeopatická léčba většinou velmi rychle a účinně zlepšuje pylové obtíže jako je rýma, slzení a pálení očí, kašel, svědění patra nebo středouší. U těchto obtíží velmi dobře fungují i homeopatické preventivní léky, které je třeba nasadit včas před očekávanou pylovou sezónou, a které pak výrazně zlepšují či zcela eliminují akutní obtíže v sezoně. Samozřejmě léčba astmatu, potravinové alergie nebo atopického ekzému je složitější a většinou vyžaduje delší časový interval. Vždy je velmi důležité vyhledat tzv. konstituční lék, který zahrnuje celou osobnost pacienta.
Můžete uvést nějakou kazuistiku, která by doložila úspěchy léčby pomocí homeopatie?
Zmínila bych zde léčbu 10 letého chlapce s alergií na jarní pyly. Chlapec ke mně přišel koncem února, tedy již v pylové sezoně. Měl silnou vodovou rýmu, přes den mu z nosu teklo téměř neustále. V noci a ráno měl ucpaný, neprůchodný nos. Dále měl oční problémy, dominovalo výrazné zarudnutí a pálení.
Nasadila jsem mu tuto medikaci:
- Allium cepa 9 C - na vodnatou rýmu - 4x denně 5 granulí ,
- Nux vomica 9 C - na ucpaný nos - 2x denně 5 granulí,
- Euphrasia 9 C - na oční obtíže - 4x denně 5 granulí,
- dále jsem přidala Poumon histamine 15 C - na zklidnění celkové alergické reakce - 2x denně 5 granulí.
Po 3 dnech došlo k výraznému zlepšení chlapcova stavu. Po týdnu jsem mu snížila dávkování léků Allium cepa a Euphrasia na 2x denně. Homeopatický lék Nux vomica začal brát pouze na noc, Poumon histamine rovněž tak. Konečný stav: chlapec užívá během jeho pylové sezony pravidelně pouze lék Poumon histamine 15 C 2x denně 5 granulí. Ostatní léky jen výjimečně při zhoršení stavu, většinou stačí několik dávek a stav se normalizuje.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.