Předkládám vám pět příběhů skutečných lidí se skutečnými nachlazeními. Přečtení a prostudování těchto případů silně ovlivní, jak budete zjišťovat příznaky při volbě léku na vlastní nachlazení. V úvodu každého příběhu jsou uvedeny hlavní příznaky. Tyto příznaky musí být mezi vlastnostmi vybraného léku, aby fungoval. Na konec každého příběhu jsem přidala informaci, jak dlouho se pacient uzdravoval, abyste věděli, co očekávat.

India: náhlé intenzivní příznaky, úzkost a panika

Jednoho chladného a větrného dne si šestiletá India celé odpoledne hrála na zahradě se spadanými listy stromů. Když ji maminka ten večer ukládala do postele, všimla si, že obličej její dcery byl trochu zčervenalý. Okolo půlnoci se India s křikem a v rozrušení probudila. Z nosu jí teklo a jedna tvář byla jasně červená. Bála se, byla neklidná a její kůže byla na dotek horká a suchá. Vypila sklenici vody a vykřikla v panice, když její maminka odešla z pokoje pro rodinnou homeopatickou lékárničku. Maminka jí dala Aconitum napellus. Během několika minut India přestala plakat a požádala o další pití. Za čtvrt hodiny byla schoulená pod dekou a připravená zase usnout. Ráno bylo, jako by se nic nestalo.

Natalie: horkost, úzkost, neklid a zimomřivost

Osmatřicetiletá Natalie ke mně přišla a stěžovala si na bolest v krku, která se zlepšovala jen při usrkávání studené vody, a na rýmu s pálivým, vodnatým sekretem, jenž jí jakoby opařil nos a horní ret, které teď byly zčervenalé a bolavé. Natalie minulou noc nespala dobře, několikrát vstala a dělala si starosti, že nachlazení přejde do něčeho horšího. Když ke mně přišla, byla unavená, nervózní a stále neklidná. Stěžovala si, že je jí velká zima a, i když byla místnost příjemně vytopená, měla na sobě teplý kabát a šálu. Při vysvětlování příznaků se Natalie jevila úzkostlivá a podrážděná. Předepsala jsem jí Arsenicum album. Druhého dne ráno byl Nataliin bolavý krk mnohem lepší a byla klidná. Všechny příznaky nachlazení ustaly toho dne večer.

Brad: slabost, bolesti hlavy a apatie

Dvaačtyřicetiletý Brad se nachladil před pěti dny a byl vyčerpaný. Od okamžiku, kdy se nachladil, mu po zádech běhal mráz a trápila ho bolest hlavy, která začala vzadu a nyní se usídlila za očima. Když ke mně přišel, zhroutil se na židli, hlavu skloněnou dopředu, oči napůl zavřené. Na mé otázky odpovídal pomalu. Řekl, že bylo těžké ke mně dojít, protože se mu při chůzi třásly nohy, ale dal si tu námahu, protože se zdálo, že nachlazení přechází v bronchitidu. Dala jsem mu lék Gelsemium sempervirens. Během dvou hodin jeho bolest hlavy a zimomřivost ustaly a vrátila se mu síla. Za tři dny se vrátil do práce bez jakékoliv známky nachlazení.

Jordan: zvětšené uzliny, ochablý jazyk, páchnoucí dech, nazelenalost

Čtyřletého Jordana ke mně přivedla jeho matka. Nachladil se před třemi dny a jeho příznaky se nyní zhoršily. Velmi ho bolelo v krku, takže téměř nemohl polykat. Proto přestal jíst a pije pouze po malých doušcích. Vyšetřila jsem jeho krk a cítila jsem nateklé, zvětšené uzliny. Mandle měl potažené bělavým hnisem. Jordanovi také páchlo z úst a měl nateklý jazyk. Jeho maminka zmínila, že od začátku nemoci slintá. Dala jsem mu Mercurius solubilis. Ten den večer byl schopný sníst trochu jídla. Následující den se jeho stav stále zlepšoval a další den mě jeho matka informovala, že je všechno v pořádku.

Emily: hojný, žlutozelený sekret, citlivá, vyžadující pozornost, zhoršení teplem

Osmiletou Emily přišla do mé ordinace s matkou kvůli zánětu spojivek, který začal nachlazením. Měla červené, nateklé oči a žlutozelenou rýmu. Její matka vyprávěla, jak je Emily od začátku nemoci rozrušená a drží se v její blízkosti. Vyžaduje, aby ji chovala a nosila. Pokud neměla matčinu trvalou pozornost, plakala, jako by se cítila nemilovaná. Během rozhovoru seděla Emily na matčině klíně a pravidelně ji žádala o vysmrkání. Matka řekla, že žlutozelený sekret se vždy zhoršil v teplých, uzavřených místnostech, ale na čerstvém vzduchu se zdál být méně hojný. Byla také znepokojená tím, jak málo chtěla Emily pít. Na zánět spojivek i na nachlazení jsem jí dala lék Pulsatilla. Odpoledne Emilyiny oči vypadaly mnohem lépe, zdálo se, že jí z nosu teče méně, vyžadovala méně pozornosti a nebyla již tolik citlivá. Příznaky se dále zlepšovaly i další den a následující den úplně zmizely.

Autorka textu: Fran Sheffieldová
Překlad: Mgr. Helena Procházková

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.