V životě každé ženy přijde jednou čas, kdy zatouží po miminku. Pokud má žena štěstí a bez problémů, nebo po překonání potíží otěhotní, objeví se v ní pocity štěstí a radosti. Pomalu se začne těšit na vytoužené miminko. Pocity štěstí jsou však u mnohých žen obratem doplněny nepříjemnými pocity nevolnosti. Strach? Žaludeční nevolnost? Pálení žáhy? „Co se to se mnou děje?!“ Věřte, nevěřte, je to normální stav.  

Netvrdím, že těhotenská nevolnost potká každou ženu, ale více či méně ji pozná téměř každá maminka v očekávání. Já jsem například velkým milovníkem kávy. A začátek obou svých těhotenství jsem poznala při vaření své první ranní kávy, kdy jsem náhle zjistila, že mi káva „nevoní“. Naopak jsem velmi ostře cítila její vůni, která mi byla nepříjemná. Intenzivní cit vůní jsem měla po celou dobu těhotenství. V podstatě v mém stavu platil fakt, že vše, co jsem měla ráda, jsem v těhotenství nemohla ani cítit a věci, které mi svou vůní blízké nebyly, jsem naopak vyhledávala. V začátku prvního těhotenství jsem nevěděla, čím je tento stav způsoben, u těhotenství druhého jsem se obratem vydala do lékárny pro těhotenský test, který mou domněnku o vytouženém miminku potvrdil.

Nevolnosti přicházejí většinou v prvním trimestru, kdy se tělo vyrovnává se zásadní hormonální změnou. Tělo nastávající maminky se přizpůsobuje nově vzniklé situaci. Maminku provází ranní nevolnost, časté zvracení, nejvíce po jídle, kdy se kombinují chutě na kyselé, slané i sladké. Projevy těhotenské nevolnosti jsou však velmi individuální. V tento okamžik se těhotná žena začne svého lékaře a v blízkém okolí vyptávat, co jí může od nevolnosti pomoci.

V první řadě je důležité, abyste věděli, že zvracení (s výjimkou vážných stavů) vašemu miminku neublíží. Miminko si z vás vezme přesně to, co potřebuje. Proto se i přes svůj ne příliš příjemný stav snažte v rámci možností dodržet vyvážený jídelníček.

A jak lze s nevolností bojovat?

Po ránu je dobré mít u postele „něco dobrého“, abyste nevstávala s prázdným žaludkem. Nachystejte si tedy na noční stolek piškoty, kousek rohlíku, sušenku a ještě než odhrnete peřinu a vylezete z postele, dejte tělu signál, že je na čase začít nový den. Následně se dobře nasnídejte. Nezapomeňte na mléčné výrobky, cereálie, ovoce (výborný je banán, který vám dodá potřebnou energii).

Zásobujte své tělo nejen po ránu, ale po celý den dostatečným množstvím tekutin, nejlépe čisté nesycené vody. Dodržováním pitného režimu se budete cítit více v pohodě.

Naučte se dělat si svačinky. Je dobré, abyste stravu přijímali průběžně během celého dne. Rozdělte si jednotlivá jídla na několik částí, jezte minimálně 5x denně.

O tom, že by měla být strava zdravá a vyvážená, není třeba psát, ale nebojte se. Každá z nás má v době těhotenství nějaké své „nevyvážené hříchy“. V mém případě jím bylo kuřecí kung-pao, na kterém jsem byla závislá celé těhotenství až do samotného porodu. Když se pak můj syn narodil zdráv, ale s velkým červeným znamením na tváři, nikdo z lékařů si s jeho „znamínkem“ nevěděl rady. Jen já tušila, že mu to moje „předporodní“ kung-pao asi příliš nesedlo. Když měl do dvou dnů po „znaménku“, byla jsem ráda, že „hřích“ je za námi. Dnes je kuřecí kung-pao jeho nejoblíbenějším hříchem. Kung-pao však není zrovna tím správným doporučením, a tak zvolte raději ovoce, zeleninu, krůtí a rybí maso, polévky, prostě vše zdravé, na co máte chuť.

Nejedna maminka se v době těhotenství poprvé setká s homeopatií. S účinnou, ale zároveň velmi šetrnou léčebnou metodou. Homeopatické léky mají totiž schopnost stimulovat organismus k lepšímu využití vlastních obranných sil, nejsou toxické a nepředstavují tudíž pro organismus riziko nežádoucích účinků.

Jedním ze skvělých průvodců prvními třemi měsíci těhotenství, kdy se těhotná žena necítí zrovna nejlépe, je homeopatický lék Sepia officinalis 15 C. Doporučujeme užívat 5 granulí vždy ráno nalačno. Dávku lze během dne při eventuálním přetrvávání potíží třikrát zopakovat.

Dalším homeopatickým pomocníkem je lék Cocculine, dávkování je 3x denně 2 tablety. Jedná se o homeopatický přípravek složený z více účinných látek. Je vhodný jako první pomoc při jakékoli nevolnosti, nejen té těhotenské, ale třeba i při nevolnosti v dopravních prostředcích.

V případě, že nedochází během léčby nevolnosti k úlevě, je možné po konzultaci s lékařem-homeopatem vybrat intenzivnější homeopatickou léčbu. Pokud jsou však nevolnosti prudké, vyčerpávající a vedou k dehydrataci, je třeba neprodleně kontaktovat lékaře!

Přeji vám hodně těhotenského štěstí a radosti a co nejméně pocitů nevolnosti.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.