V seniorském věku se objevují častější potíže se zažíváním. Většinou jde o problémy, které lze nazvat jedním odborným slovem - dyspepsie. Tyto potíže přivádějí řadu pacientů do ordinací homeopatických lékařů, protože pomocí klasické medicíny je nelze vždy efektivně léčit. 

Jaké jsou faktory, které přispívají k trávicím obtížím v seniorském věku?

 • snížení metabolických pochodů v těle,
 • zvýšené ukládání tukové tkáně, což vede k rozvoji obezity,
 • snížená tvorba slin (sucho v ústech), snížená chuť k jídlu,
 • ztráta zubů, vedoucí k jednostranné stravě a nižšímu příjmu vlákniny,
 • snížení čichu a chuti - ztráta zájmu o jídlo,
 • snížená tvorba trávicích šťáv - horší trávení,
 • snížení střevní peristaltiky - zácpa, hemoroidy,
 • snížená tolerance glukózy,
 • snížený pocit žízně a nedostatek tekutin. 

Podpora homeopatickými léky

 • Lycopodium clavatum 9 C - lék vhodný v případě, kdy máte chronické trávicí potíže spojené s nadýmáním, plynatost je lokalizována kolem pasu nebo pod pupkem. To vše často doprovází depresivní stavy, strach o zdraví a další metabolické problémy jako například zvýšená hladina cholesterolu, kyseliny močové apod. Plynatost je pociťována i po konzumaci malého množství jídla a bývá spojena i s pálením žáhy. Stav se nezlepší ani po odchodu plynů. Stav se často zhoršuje pozdě odpoledne, a také teplem. Zlepšuje se naopak na čerstvém vzduchu a chladem. Lék také navrací chuť k jídlu.
 • Carbo vegetabilis 5 C - velmi komplexní lék, který pomáhá při trávicích potížích s plynatostí (která je lokalizována především nad pupkem), tlakem v žaludku, nevolností, pocitem plnosti a pomalého trávení, při sklonech k průjmům s pocitem nedokonalého okysličení těla. Trávicí potíže doprovázejí dýchací problémy a celková slabost. V podstatě každé jídlo vyvolává nadýmání. Přítomné jsou pálivé pocity v žaludku, chuť na slaná, kyselá a někdy i sladká jídla a na kávu, výrazný je odpor k masu a mléku. V popředí je nedostatečné trávení, křeče v břiše, nepříjemně páchnoucí říhání a časté větry. Zlepšení přichází na čerstvém vzduchu, nadýmání se zlepšuje říháním. Tučná jídla a mléko potíže zhoršují. Člověk je celkově pomalý, lhostejný, má kolísavou náladu.
 • China officinalis 9 C - tento lék vyzkoušejte, jestliže trpíte nadýmáním a po každém jídle máte pocit, že ve vašem břiše "roste balon". Břicho je nafouklé, rozepjaté, ale říhání ani odchod plynů neulevují. Časté jsou problémy se žlučníkem, bývají přítomné žlučníkové koliky nebo průjem, který se objevuje především po ovoci, ale také po mléce nebo po tučném jídle. Může být přítomný i pocit hořké chuti v ústech. Lék je velmi vhodný na potíže související se ztrátou tělních tekutin (po průjmech, zvracení) - slabost, únava atd. Často nebývá přítomen pocit žízně.
 • Nux vomica 9 C - velký metabolický a detoxikační lék. Pomáhá trávit těžší jídla, osvědčuje se při dietních chybách. Podporuje střevní peristaltiku a zlepšuje tak zácpu s pocitem nedokonalého vyprázdnění. Dále ovlivňuje říhání, pálení žáhy i svědící hemoroidy. Lék také napomáhá dobrému usínání nebo předčasnému buzení a zmírňuje nervozitu a popudlivost (tento stav často souvisí s přemírou práce).
 • Natrum phosphoricum 9 C - lék reguluje hospodaření s tuky a kyselinami. Je účinný na zažívací problémy způsobené překyselením organismu, zejména vinou stravy s přemírou cukrů. Lék posiluje dvanácterník a žlučové funkce, výborně pomáhá při pálení žáhy. Uplatňuje se také u tendence k průjmům vzniklým v důsledku špatné látkové výměny (dna, ledvinový a žlučníkový písek). Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a kyseliny močové.
 • Sulfur 15 C - lék zažívacích potíží u lidí, kteří jen těžko dodržují zásady zdravého stravování. Často mívají vyšší tlak, jsou horkokrevní, trápí je kloubní bolest, v současnosti nebo minulosti měli kožní problémy. Lék pomáhá detoxikovat organismus a střeva, posiluje slinivku břišní - napomáhá stabilizovat hladinu inzulínu. Vyskytovat se může zácpa, která se střídá s průjmovitými stavy, konečník pálí a svědí, bývají přítomny četnější malé hemoroidy a zapáchající větry.
 • Phosphorus 9 C - podpůrný lék zvýšené hladiny cholesterolu, zhoršených jaterních testů i zvýšené glykémie. Napomáhá také regeneraci mozku a orgánů, jako jsou ledviny, játra i plíce. Dokáže výrazně zlepšit stav pacienta po mozkových příhodách, po zápalech plic či při chronickém onemocnění ledvin.

Dávkování: 5 granulí vybraného léku 2x denně.

Homeopatické léky zde působí i v kombinaci s klasickými léky předepsanými obvodním nebo odborným lékařem.

Zdroj: kniha Homeopatie pro seniory - autorky: MUDr. Eliška Bartlová, PhDr. Radana Poděbradská, Ph.D. a Ing. Ludmila Pszczolková, vydaná v nakladatelství Grada

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.