Silniční či horská cyklistika je v posledních letech velmi populárním sportem, nicméně ač se řídíme heslem „sportem ku zdraví“, opak může být někdy pravdou. S jakými zdravotními obtížemi nám může pomoci v těchto chvílích homeopatická léčba?
Cyklistiku lze provozovat v rámci cestování do práce či na nákupy, jako občasnou amatérskou sportovní aktivitu, ale i jako významného koníčka až po (téměř) profesionální úroveň. S nárůstem času, který trávíme v sedle bicyklu pak stoupají nároky nejen na naši tělesnou schránku, ale i kvalitu vybavení. Nepravidelné (a mnohdy nadměrné) sportovní výkony nebo naopak dlouhodobé přetěžování mohou vést k menším i větším potížím, o případných úrazech nemluvě.
Na prvním místě lze zmínit bolesti svalů po zdolání velkých či náročných tras. Zde je suverénním homeopatickým lékem Arnica montana 9 C, která zmírní bolesti a pocity „rozbitosti“ celého těla. Je to taky přípravek na všechny možné úrazy, které s sebou cyklistika může přinést. Obvyklé dávkování je 3x denně 5 granulí. Dalším vhodným a důležitým doplňkem je tkáňová sůl Natrium phosphoricum. To je prostředek důležitý na odstranění překyselení těla a je důležitý pro dobrou regeneraci. Užívá se 3x denně 2 tablety.
Sedací část těla
Hlavní styčnou částí těla s kolem (a potažmo i cyklisty s cestou, po níž jede) je samozřejmě sedací část těla. Hlavně začátečníci její bolesti pociťují obzvláště intenzivně. Ale jak praví zkušení cyklisté, toto se musí prostě odsedět a na sedlo si zvyknout. Nicméně špatné sedlo, navíc v kombinaci s nevhodným oblečením, mohou přinést řadu nepříjemností. S běžnou bolestí sedací části těla si může poradit opět Arnica montana, obzvlášť tam, kde každé další usednutí do sedla je výrazně bolestivé.
Příliš tvrdé sedlo ale může přenášet otřesy i na kostrč či další části páteře, což někdy vyústí v úporné bolesti. Ty mohou v pokročilých stavech trápit sportovce i v běžném životě, a nejen v sedle. Homeopatie pro tyto případy nabízí přípravek Silicea 15 C, který lze případně nakombinovat s lékem Hypericum perforatum 15 C. Při bolestech kostrče ze sezení a otřesů podáváme léky dlouhodobě v dávce 2x denně 5 granulí.
Při nekvalitním a nevhodném oblečení, zpocení a podobně se mohou dostavit i nepříjemné potíže v citlivých oblastech a to v podobě odřenin a bolestivých ragád. Zde je vhodným přípravkem Nitricum acidum 15 C, opět podáváme 3x denně 5 granulí společně s vhodnou lokální péčí.
Bolesti zad
Pozice na kole, obzvláště na tom silničním, je pro páteř velmi zatěžující, protože je jako celek ohnutá dopředu, ale krční páteř se výrazně ohýbá dozadu. Ztuhlá pozice vede ke zkrácení svalů podél páteře, do toho mohou působit přenesené otřesy, které s sebou někdy přinášejí nejen bolesti zad, ale i hlavy. Proto je důležité záda uvolnit vhodným cvičením a kompenzační sportovní aktivitou, velmi vhodné je například plavání.
Pomoci mohou tyto homeopatické léky
Rhus toxicodendron 9 C – vhodný na zatuhlý a bolestivý krk a horní část zad. Tyto obtíže na nějakou dobu zmírní rozhýbání a rozcvičení, ale pak se vše zase vrátí do starých kolejí. Chlad a vlhko bolesti zhorší, teplé obklady a masáž je zmírní.
Actaea racemosa 9 C – osvědčené homeopatikum na bolesti u osob, které často mívají pozici se skloněnou hlavou. Tato poloha bolesti jednak vyvolává, ale i zhoršuje. Bolestivé pocity doprovází ztuhlost, krční páteř je extrémně citlivá na dotyk a na tlak.
Tyto homeopatické léky lze podávat v případě akutních bolestí 3–4x denně v dávce 5 granulí, při léčení dlouhodobějších potíží pak přecházíme na podávání 1x denně 5 granulí.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.