Pojďme si hned úvodem vysvětlit termín „viróza“ (v angličtině virosis), který je odborným termínem pro všechna onemocnění způsobené viry (tedy včetně dětských infekčních nemocí nebo oparu). U nás se však tento termín začal používat v užším smyslu a označuje pouze nachlazení. Slovy „mám virózu“ se pak myslí nachlazení způsobené virovou infekcí, nikoliv bakteriální. Některé virózy mohou mít stejné příznaky jako chřipka – vysoké horečky, bolesti svalů, malátnost.

Pojem „chřipka“ by se měl správně používat pouze, pokud se jedná o onemocnění způsobené virem chřipky. Zdaleka ne každé onemocnění s vysokými horečkami a bolestmi svalů je jím však způsobené.

Antibiotická léčba virózy ani chřipky u jinak zdravého člověka nemá smysl. Antibiotika působí proti bakteriím, ale na viry nemají vliv. Zbytečně zatěžují zažívací trakt a ničí zdravou střevní flóru, což zase vede k dalšímu oslabení střevní imunity. Výjimkou jsou pacienti trpící závažnými chronickými nemocemi nebo imunodeficitem. Antibiotika se u této skupiny pacientů často musí podávat již preventivně. Důvodem je vysoké riziko vzniku sekundární bakteriální infekce.

V případě, že se během onemocnění objeví komplikace – na oslabené sliznice nasedne bakteriální zánět – je antibiotická léčba smysluplnou volbou. Může se jednat o sinusitidu (zánět vedlejších dutin nosních), zánět středního ucha nebo zápal plic.

Jak pomoci vlastním imunitním mechanismům lépe zvládnout virózu a zredukovat nutnost antibiotické léčby?

Ráda bych zdůraznila, že ani zázračná šumivá pilulka z televizní reklamy nenahradí odpočinek a příjem tekutin, které jsou pro vyléčení z chřipky a viróz zásadní. Příznaky jako třesavka, malátnost, slabost nás mají zabrzdit, naše tělo nám jasně sděluje, že k nastartování svých vlastních obranných mechanismů potřebuje naprostý klid. Stačí ho poslechnout. Z tekutin je nejvhodnější voda s citronem a bylinkový čaj.

Z tradičních přírodních prostředků s prokázaným protitivirovým účinkem doporučuji nejčastěji:

  • Echinaceové kapky a grepové kapky – obojí je vhodné i pro děti. Nepodávejte při alergii na citrusy.
  • Dračí krev (sangre de drago, míza ze stromu Croton lechleri) je obzvlášť vhodný podpůrný prostředek u chřipky. Pro děti a těhotné ženy není vhodný.

Homeopatika na podporu imunity:

  • Oscillococcinum – první 3 dny nemoci 3x denně. Tento homeopatický lék stimuluje vlastní protivirovou imunitu organismu.

Homeopatika na snížení teploty na začátku onemocnění:

  • Aconitum napellus 15 C – prudký nástup horečky, obvykle v noci, bez pocení.
  • Belladonna 15 C – prudký nástup horečky, výrazné pocení – kůže je vlhká, rudá, sálající, lesklé oči.
  • Gelsemium sempervirens 15 C – vysoká teplota s výraznou slabostí, otupělost, bez žízně.

Homeopatika na úlevu od bolesti:

  • Eupatorium perfoliatum 9 C – pokud jsou výrazné bolesti svalů končetin, bolest očí, bolest hlavy.
  • Rhus toxicodendron 9 C – také na svalové bolesti. Rozdíl oproti předchozímu léku je v tom, že člověk má potřebu se hýbat, navzdory slabosti a únavě si nemůže najít úlevovou polohu ani v posteli.

Dávkování homeopatických léků: nasadit co nejdřív, rozpustit 10 kuliček (od každého vybraného homeopatického léku) ve 200 ml vody a podat 1 lžičku v doporučených intervalech – každou ½ hodinu 3x po sobě, pak každé 2 hodiny. Se zlepšením postupně prodlužovat intervaly a vysadit.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.