Slunečních paprsků se nám nyní dostává výrazně měně, než potřebujeme. Nedostatek světla sehrává důležitou roli v poklesu produkce hormonů radosti a zvýšené tvorbě melatoninu, který způsobuje ospalost a únavu. Přiznejme si, pohybu máme také méně než v teplejších měsících. V práci můžeme mít víc stresu. A jak nejrychleji nahradíme nedostatek odpočinku? Sladkostmi, kávou, černým čajem. Není se co divit, že podzimní splín na sebe nenechá dlouho čekat.

Jak si tedy poradit se zimními smutky, špatnou náladou a úzkostí? Kroků k úspěchu je několik:
POHYB – nejlépe na čerstvém vzduchu a na slunných místech. Fyzická aktivita zlepšuje náladu i spánek. Stačí 20 minut pravidelné rázné chůze. Pokud máte raději běh, běhejte. Někomu k zlepšení nálady pomůže tanec – zatančete si doma, běžte na workshop, kde se pozitivní nálada díky radosti z tance šíří rychlostí hurikánu.
STRAVA – jezte vyváženou sezónní potravu. Omezte konzumaci těžkých jídel a sladkostí. Inspirujte se například doporučeními ajurvédy (volte jídlo podle ročního období, podle své konstituce, podle výdeje energie...)
OSVĚTLENÍ – existují plnospektrální simulátory slunce, které příznaky zimního splínu potlačují.
POZOR NA KONZUMACI KÁVY A ALKOHOLU – kofein způsobuje pokles tvorby serotoninu. Příjem většího množství alkoholu se považuje za depresivum.
SOLNÁ LAMPA – uvolňuje do ovzduší sůl. „Osolený“ vzduch má pak pro lidské tělo aktivizující účinky, prospívá nervové soustavě, upravuje krevní tlak a posiluje imunitu.
CHOĎTE DO SPOLEČNOSTI – v případě velkých zimních smutků se nevyhýbejte společnosti přátel. Pokud máte nějaké problémy, pomůže vám, když se o ně podělíte: Sdělený problém je poloviční problém a sdělená radost se stává dvounásobnou radostí!
SPÁNEK – myslete na svůj spánkový režim, dbejte na dostatečný a kvalitní spánek.
OTUŽOVÁNÍ – některé výzkumy ukazují, že po opakovaném otužování příznaky deprese a úzkosti mizí.
HOMEOPATIE – existuje mnoho mono- i polykomponentních léků, které pomohou. Využít můžete například účinky léku Sédatif PC. O dalších se poraďte se svým lékařem-homeopatem.
FYTOTERAPIE – bylinky jsou také skvělým pomocníkem při zahánění zimních splínů. Večer se můžeme vykoupat v lázni z levandule, šalvěje nebo meduňky s přídavkem soli. A abychom se dobře vyspali a nabrali sílu do následujícího dne, připravme si před spaním čaj z dobromysli, meduňky, kozlíku, třezalky, levandule... K zlepšení pozornosti a k vitalizaci pomůže guarana, ženšen, ginkgo.
AKUPUNKTURA – uvolňuje emoce i smutek.
AROMATERAPIE – éterické oleje můžeme aplikovat vícero způsoby: Dopřejme si večerní pravidelnou masáž. Masážní směs připravíme z 50 ml nosného oleje (mandlový, olivový, slunečnicový) a 15–20 kapek směsi éterických olejů. Kápněme si vhodný olej na šátek. Nebo využijme aromalampy – potěší nás nejenom vůně, ale i plamínek svíčky.
Vhodné budou uvolňující esenciální oleje: ylang-ylang, levandule, bergamot, pelargonie, jasmín, růže. Pokud potřebujeme posílit svou psychickou kondici, zvolme mandarinku, pomeranč, grep, bazalku, eukalypt, majoránku nebo borovici. Velmi účinný je petitgrain, který se používá při depresích a úzkostných stavech.
BACHOVA TERAPIE – vyhledejte odborníka, jenž vám namíchá kapky na míru. Mějte po ruce Krizovou esenci, která výborně účinkuje i v případech přepracování, vyčerpání a stresu.
VITAMÍNY – nejlepší jsou v přirozené formě. Jezme sušený rakytník, sušený rybíz, sušený dřišťál, goji, jablíčka, kysané zelí atd.
BARVY – není jedno, jestli jsme v prostředí laděném do temných, anebo do jasných barev.
- modrá je užitečná při potížích se spaním, reguluje činnost štítné žlázy, mírní zápaly, symbolizuje klid a harmonii.
- červená je symbolem lásky, živosti, energie, hněvu, nadšení a vášně. Působí dráždivě, stimulačně. Snižuje pocity únavy, působí proti depresi, zvyšuje chuť k jídlu.
- žlutá povzbuzuje, zahřívá, osvěžuje, zvyšuje výkonnost, podporuje tvořivost a dodá chuť učit se. Působí proti špatné náladě a nechuti. Mírní projevy deprese a regeneruje vyčerpané nervy.
- zelená uklidňuje, vytváří harmonii. Symbolizuje rozum, sílu, naději. Mírní migrény a říká se, že léčí hysterii.
MEDITACE – nejlépe účinkuje preventivně. Pomáhá předcházet nadměrné únavě a stresu. Postačí, když se na několik minut denně soustředíme na rytmus svého dechu a pozornost obrátíme do sebe, nemyslíme, neřešíme, neplánujeme. Vnímáme své bytí a sílu přítomného okamžiku.
Rada na závěr: Buďte „in“ – ve smyslu účasti na svém životě. Nenechte se vtáhnout do situací, o kterých víte, že vás rozladí, že vám uberou sil. Buďte soustředěni na dění kolem sebe. Těšte se z každodenních maličkostí a buďte šťastni JEN TAK!
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.