Zkusme si zachovat v této nelehké době pozitivní mysl a pojďme se zaměřit na prevenci a posílení své imunity, tedy schopnost organismu bránit se proti nebezpečným vlivům okolního prostředí.

Reklama: Oscillococcinum

Odpočívejte a eliminujte stres

Důležitý je spánek a odpočinek, který nám kompenzuje pracovní a jiné vytížení. Stres nás oslabuje vždy a všude. Není špatné si pamatovat, že při stresu nám několikanásobně klesá obranyschopnost. Zamysleme se, zda nám ten věčný shon a vypětí stojí za to.

Máte zdravá střeva?

Míra naší obranyschopnosti závisí přímo úměrně i na stavu našeho střeva. Je-li střevo přetížené, imunita je oslabená. I proto je důležité přemýšlet o tom, co jíme. Bílý cukr, bílá mouka, konzervanty a aditiva v potravinách střevo oslabují a přetěžují. Snažte se jíst jídla jednoduchá, z kvalitních surovin, s dostatkem vitaminů, mikroelementů, antioxidantů, kvalitních bílkovin a tuků.

Doporučené vitamíny:

  • Vitamín C - prokazatelně zkracuje délku nachlazení. Je významným prvkem protivirové imunity a silným antioxidantem. U dospělých se doporučuje užívat až 3x denně v dávce 1000 mg. Dávkování u dětí mladších 2 let je 100 mg 2x denně, u dětí starších 2 let 250 mg 2x denně
  • Vitamín A - udržuje funkční střevní bariéru. Doporučuje se 25–50 tisíc jednotek denně po dobu 5 dní.
  • Vitamín E - zlepšuje funkci obranyschopnosti těla likvidací volných radikálů – jde o silný antioxidant.
  • Zinek - je snad nejdůležitější stopový prvek pro dobrou funkci imunitního systému a pro hojení tkání. V akutním stavu se užívají 15–25 mg každé dvě hodiny. V dlouhodobé prevenci se doporučuje v dávce 60 mg jednou denně.
  • Probiotika – téměř 80 % buněk lidské imunity se nachází ve stěně střeva. Proto je přínosné v rámci podpory obranyschopnosti podávat i probiotika. Nejlépe samozřejmě v přírodní formě. Výborné jsou jogurty, kefír nebo kysané zelí.

Věděli jste, že imunitu můžete podpořit také homeopaticky?

  • Nejznámější a osvědčený lék na podporu imunity je Oscillococcinum. Jedná se o homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k prevenci a léčbě chřipkových stavů, jako jsou např. horečka, zimnice, bolest hlavy, únava a bolesti svalů. V rámci prevence v období zvýšeného výskytu chřipkových stavů je nejvhodnější užívat 1 tubu 1x týdně. Další indikací tohoto léku jsou časná stadia nástupu nemocí, jako jsou chřipka, rýma, nachlazení nebo i opar. V těchto případech užíváme při prvních příznacích 1 tubu 3x denně po dobu 1 až 3 dnů.
  • Dalším lékem pro podporu imunity je Echinacea angustifolia neboli třapatka nachová. Tento lék je vhodný jak při prevenci, tak při akutní léčbě. Užívá se v ředění 5 C nebo 9 C 2x denně 5 granulí.
  • Důležitým homeopatickým lékem je Ferrum phosphoricum, který má protizánětlivý účinek a také výrazný imunostimulační efekt. Pro podporu obranyschopnosti se podává v ředění 5 C 3x denně 5 granulí. Užívá se též v počátečním stadiu nachlazení, kdy může být zvýšená teplota, nemocný může mít rýmu s krvácením z nosu, suchý, dráždivý kašel.
  • Oblíbeným lékem na podporu imunity je Silicea. Podává se často dětem nebo jedincům drobnější postavy, kteří se poměrně rychle unaví, na jejich nehtech jsou patrné bílé tečky nebo čárky (příznak nedostatku křemíku v organismu). Pacienti typu Silicea mají často velký strach z „jehly“, tzn. z očkování nebo odběru krve. Tento homeopatický lék se podává v ředění 15 C, 5 granulí 3x týdně.

Nezapomínejte na to, že každé virové onemocnění je nutné pořádně vyležet, popíjet dostatek tekutin (bylinný či zázvorový čaj) a pečovat o sliznice dých cest – zvlhčovat prostředí, mořskou vodou zvlhčovat přímo sliznice a dát tělu šanci na uzdravení.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.