Běh patří v současnosti mezi velmi populární sporty. Jako každá pohybová aktivita s sebou může přinášet menší či větší problémy, nicméně homeopatie i zde může být dobře nápomocná.

Mezi nejmenší potíže mohou patřit například puchýře či „jen“ bolavé svaly. U nezkušených začátečníků, běžců s nekvalitní výbavou či u těch, kteří naopak dlouhodobě a soustavně tělo přetěžují, je však vyšší i riziko výraznějších problémů.

Poranění u běžců můžeme rozdělit do dvou kategorií. Jsou to jednak obtíže vzniklé působením vnějšího činitele, což jsou nejčastěji zhmoždění po pádech či podvrtnutí kloubů při špatném došlapu či již zmíněné puchýře, a jednak zranění vzniklá „vnitřně“, tedy nejčastěji v důsledku mikrotraumat při dlouhodobém přetěžování nebo nesprávném tréninku.

Nejčastější potíže u běžců a jejich homeopatická léčba

Svalová únava, přetížení

  • Arnica montana 9 C je obecně hlavním a nejdůležitějším homeopatickým lékem při přetížení a poranění všech měkkých tkání a pro všechny sportovce je to skoro povinná součást výbavy. Pomáhá na pocity zhmoždění a „rozbitosti“ po nepřiměřené sportovní zátěži či při jakémkoliv poranění. Bolesti zlepší odpočinek a chladné obklady. V prvních chvílích můžeme podávat 5 granulí v intervalu 30 minut, při zlepšení tento interval prodlužujeme.

Svalové křeče – mohou se objevit v průběhu sportování, po tréninku nebo i nečekaně ve chvílích odpočinku. Jejich příčinou může být nerovnováha v minerálech, nejčastěji hořčíku, dehydratace nebo svalová únava.

  • Základním přípravkem při bolestivých křečích je Magnesium phosphoricum jako tkáňová sůl. Potíže v tomto případě zlepšuje také teplo a masáž. Podáváme 2 tablety každých 15 minut až do nástupu úlevy.
  • Mezi další vhodné přípravky patří Cuprum metallicum 9 C, který pomáhá při křečích v nohách, jež se objevují především v noci, ponejvíce po velké námaze. Potíže se zhoršují při pohybu, zlepšení přináší protažení svalu. Dávkování je obdobné léku Magnesium phosphoricum.

Puchýře – kromě dezinfekce, propíchnutí a sterilní náplasti mohou přijít ke slovu tyto homeopatické léky:

  • Apis mellifica 15 C – spíše jde o homeopatický lék na prvotní bolestivý otok a zarudnutí, kdy se samotný puchýř ještě nevytvořil. Podáváme 5 granulí 3× denně.
  • Cantharis 9 C – přípravek urychlí zhojení puchýře vyplněného čirou tekutinou. Podáváme 5 granulí 3× denně.

Poranění

Pády a odřená kolena – krom již zmíněného léku Arnica montana může být vhodným lékem také:

  • Calendula 9 C – hlavní přípravek na tržné a zhmožděné rány, případně odřeniny, například po pádu na kolena.

Podvrtnutí, vymknutí kloubů – základními léky jsou zde opět Arnica a k ní doplňkově:

  • Ledum palustre 9 C – homeopatický lék, který je vhodné podávat ihned po podvrtnutí kloubu, kdy se rychle tvoří otok a objevuje se pocit chladu v postiženém kloubu. Potíže zmírní studený až ledový obklad.
  • Rhus toxicodendron 9 C – homeopatikum bývá indikováno po podvrtnutí, kdy je kloub bolestivý, což nutí poraněného jej neustále rozhýbávat ve snaze zmírnit nepříjemné pocity. Poraněný pociťuje bolest jako pálení či zhmoždění a kromě pohybu mu uleví teplé obklady.
  • Causticum 9 C – jde o homeopatikum indikované v případě opakovaných vymknutí kloubů, které jsou tím pádem ztuhlé, bolestivé a šlachy jsou tuhé a zkrácené. Zlepšení přináší vlhko a teplo.

Dávkování v akutním stavu již bylo zmíněno, jinak tato homeopatika podáváme 3–4× denně 5 granulí až do zhojení.

Patní ostruha, zánět plantární fascie – bolesti pat či celého chodidla bývají velmi často důsledkem přetížení námahou nebo hmotností či při nevhodné obuvi. Pak mohou trápit při běhu, obyčejné chůzi nebo i v klidu, často v noci.

  • Základními léky jsou opět Arnica montana 9 C a Ruta graveolens 9 C, konkrétně v případech, kdy si postižený stěžuje na pocit rozbitosti, který se horší při chůzi.
  • Hekla lava 5 C – je hlavním přípravkem, který se používá v případě rentgenologicky prokázané patní ostruhy. Podáváme 3× denně 5 granulí dlouhodobě, i několik měsíců. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.