Bolest hlavy je jednou z velmi nepříjemných situací, se kterou se setká téměř každý a pro někoho bolest hlavy může představovat přímo noční můru. Výskyt bolestí hlavy v populaci se popisuje ještě častější, než je například běžné nachlazení a chřipka.

Pro správnou léčbu je nutné rozlišit, jestli se jedná o tenzní bolest hlavy, cluster headache, nebo o pravou migrénu a zejména je důležité se zaměřit na výskyt tzv. varovných příznaků, kdy je nutno co nejdříve navštívit lékaře a nepokoušet se takové potíže léčit svépomocí. Mezi tyto tzv. červené (výstražné) praporky patří následující doprovodné příznaky bolesti hlavy - dvojité vidění, zmatenost, závrať, vysoká teplota, ztuhlost krku, kdy postižený není schopen sklonit bradu k hrudní kosti, nemožnost hýbat některou končetinou, prudké zvracení a nevolnost. S těmito příznaky se setkáváme nejčastěji u infekčního zánětu mozkových blan a nebo u nádorů mozku. Tady není radno si zahrávat…

Tenzní bolest hlavy je většinou způsobena přetížením, fyzickým i psychickým, je doprovázená ztuhlostí a bolestí krčních svalů a svalstva ramen, eventuálně i svalů hlavy, bolesti jsou tlakové, tupé. Bolest u tohoto typu bolesti hlavy se během dne může zhoršovat, ale po vyspání zmizí.

Migréna je jednostranná bolest hlavy, silná, která často začíná tzv. aurou, předzvěstí, čichovou, zrakovou. Migréna je doprovázena poruchami vidění, citlivostí na světlo a hluk, nauzeou a zvracením a postiženého (nejčastěji jsou to ženy či dívky) zneschopňuje od vykonávání běžných činností na řadu hodin a vzácně i dní. Příčiny a mechanismy migrény nejsou stále detailně vysvětleny, nicméně je jisté, že během záchvatu dochází ke stažení cév zásobujících mozek a tím k jeho horšímu prokrvení.

Tzv. cluster headache je bolest hlavy, opět jednostranná, která může trvat i několik dní, dostavuje se v různých časových odstupech a ve své intenzitě se může měnit v průběhu jednoho záchvatu.

Vyvolávajících faktorů je mnoho a na vzniku bolesti hlavy se podílejí různou měrou. Patří mezi ně únava, únava očí, stres, psychické faktory jako je třeba úzkost, dále alergie, hormonální nerovnováha, problémy s trávením, nízká hladina krevního cukru, léky, kofein, alkohol a další.

Co je možné udělat, když nás bolí hlava?

Při opakovaném výskytu bolestí hlavy je vždy nutné lékařské vyšetření, eventuálně i vyšetření u specialisty – neurologa.

Alternativní medicína nám nabízí řadu možností, jak pacientovi s bolestmi hlavy ulevit.

Pokud se bolesti hlavy opakují, je nutná i úprava jídelníčku, protože nesprávná strava se může významně na jejich vzniku podílet, ať už je to kolísající hladinou krevního cukru a nebo toxickým zatížením různými aditivy. Pro stabilizaci hladiny krevního cukru je nutné jíst vícekrát denně menší porce a spíše vynechat sladká jídla s vysokým obsahem jednoduchých cukrů. Důležitý je dostatečný obsah vlákniny jako prevence potíží způsobených zácpou a toxickou zátěží. Vhodný je dostatečný přísun vápníku a hořčíku, což zabezpečí sojové produkty, listová zelenina, luštěniny, ořechy a banány a dále omega 3 mastné kyseliny obsažené například v mase lososa či makrely. Je nutné omezit potraviny s vysokým obsahem tyraminu a fenylalaninu. Tyramin je obsažen především v sýrech, kávě, uzených rybách, víně, uzeninách, fenylalanin v umělých sladidlech a glutamátech, které se přidávají zejména do uzenin.

Důležitý je samozřejmě vhodný pitný režim, který zajistí dostatečnou hydrataci tkání a svalů a taky umožní odplavení všech případných toxinů.

Homeopatické léky vhodné pro první pomoc při bolestech hlavy mohou být tyto:

  • Belladonna - při pulsující bolesti hlavy, s překrveným obličejem. Zhoršuje se hlukem, světlem, pohybem, typické zlepšení vleže, v tichu a tmě. Může být třeba po ostříhání vlasů, návštěvě holiče, po pobytu na prudkém slunci.
  • Bryonia – pocit, že se hlava rozskočí, začíná nejčastěji vlevo, doprovodné symptomy mohou být: nevolnost, zvracení a závrať - zejména při vstávání. Bolest zhoršená sebemenším pohybem, strnule drží hlavu, zlepšuje se silným stlačením hlavy, chladem. Chce absolutní klid, samotu.
  • Ignatia - bolesti hlavy, které mohou nastat ze smutku, po ztrátě milované osoby nebo zvířete - ,,pocit, jako by měl v hlavě hřebík". Může být i z potlačeného vzteku. Zhoršení, když někdo v její blízkosti kouří, emocemi.
  • Natrum muriaticum - pociťuje bolest jako malá kladívka, obvykle začíná ráno a končí pozdě odpoledne. Zhoršuje se sluncem a horkem.
  • Nux vomica - bolest hlavy z přepracování, nadmíry kávy, alkoholu a přemíry bohaté stravy, bývá přítomná podrážděnost z bolesti. Bolesti hlavy kongestivního rázu, jsou lokalizované do vlasaté části hlavy, můžou se objevit hned po ránu nebo po jídle. Doprovodným příznakem je citlivost na světlo a pocit ucpaného nosu s eventuálním kýcháním. Zhoršení nastává pohybem, potřásáním hlavou a především duševní námahou. Zlepšení vleže a teplem.
  • Staphysagria – bolesti hlavy následkem značných emocí, zejména při potlačeném a nevyjádřeném vzteku z ponížení či pokoření. Doprovázené očními symptomy. Zlepšení je v noci a teplem.
  • Iris versicolor – periodická, víkendová bolest hlavy po uvolnění z velkého stresu. Bolesti lokalizované především do oblasti čela, předchází jim pocit rozmazaného vidění, mlhy před očima a doprovází je zvracení s výrazným pálením celého zažívacího traktu.

Úlevu může poskytnout i aromaterapie, levandule a máta uleví od bolesti i stresu, pokud se na bolesti hlavy podílí zánět paranasálních dutin, je vhodná inhalace s eukalyptem.

Pomoci ale může i akupresura, nácvik relaxačních technik a nebo taky prevence pravidelným vhodným tělesným cvičením.

Pokud se ale při bolesti hlavy objeví některý ze závažných doprovodných příznaků, jak je uvedeno výše, je nutné co nejdříve navštívit lékaře a nebo specialistu a pokud se bolesti hlavy objevují pravidelně a často, je vhodné cílené komplexní vyšetření u lékaře – homeopata, který najde odpovídající homeopatický lék.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.