Konec léta a začátek podzimu zaměřuje myšlenky nás, maminek dětí, na školu, školku a to, jak vše ve zdraví zvládnout. Prevenci nachlazení považuji za velmi důležitou. Svým synům dávám každé ráno „panáka“ rakytníkové šťávy a máme už naloženou velkou zásobu kysaného zelí. Přesto jsem velmi zvědavá, jak to chodí i v jiných rodinách, a tak jsem se zeptala svých kolegyň, lékařek, co pro sebe a své děti dělají na podporu imunity a pro prevenci nemocí.

Věřím, že jejich zkušenosti budou pro mě i pro vás velmi obohacující a inspirující.

MUDr. Eva Kettmannová, alergoložka a klinická imunoložka, lékařka - odbornice v homeopatii, Brno. Zakladatelka Světa homeopatie.

Můj nejmladší syn chodí do lesní školky. To považuji za nejlepší možnou prevenci časté nemocnosti u dětí. Celá rodina na podzim s dětmi sbíráme šípky a rakytník, máme rádi čaje z našich sušených bylinek s medem od včelaře, chodíme na procházky v každém počasí, topíme přiměřeně a spíme u otevřeného okna i v zimě. V době většího výskytu respiračních nemocí šplíchám dětem na noc kvalitní aroma oleje. U prvních příznaků nachlazení inhalujeme starou dobrou Vincentku. Každou neděli dostanou všichni malí i velcí svoji dávku Oscillococcina a v období většího stresu ve škole přidávám dětem podle potřeby grepové nebo echinaceové kapky.

U rýmy se mi osvědčilo stříkat do nosu (naředěné) dubové kapky a sobě, jelikož mám sklon k sinusitidě, rovnou nasazuji Kalium bichromicum. Nepodceňujeme rekonvalescenci. Na posílení sliznic podávám přibližně 2 týdny lžíci Vincentky a Sulfur iodatum. Kromě uvedeného považuji za velmi významný preventivní faktor psychohygienu. U dětí jsou za to zodpovědní rodiče, protože dítě není schopné odhadnout zátěž, kterou unese. Jakmile vidím, že jsou naše děti nadmíru unavené, snažím se něco vypustit z programu, probíráme spolu, co by jim pomohlo. A pokud navrhnou „day off“, tak jim tuto prevenci naordinuji.

MUDr. Zuzana Kornelová, anestezioložka, lékařka - odbornice v homeopatii, Frýdek-Místek. Pro Svět homeopatie odpovídá na dotazy čtenářů v naší Homeopatické poradně.

Co dělám pro podporu imunity?

Snažím se o zdravou stravu, což se mi vede různě. Omezuji sladkosti, bílou mouku, téměř úplně jsem vyřadila uzeniny a naopak zařazuji hodně zeleniny a ovoce, hlavně sezónního a místního. Vzhledem k tomu, že se mi to ne u všech dětí daří, podávám jim s nástupem sychravých dní každé ráno lžičku rakytníkové šťávy, občas přidám šťávu z aronie, černého rybízu či borůvek. Sama se ještě snažím každý den pojídat kyselé zelí nebo pickles, abych si pěstovala správný mikrobiom (děti to zatím odmítají).

Po létě se snažím, ať se děti přirozeně otužují, a oblékám je spíše méně. Nechám je se vykoupat v bazénu, i když je už chladněji. Snažím se o celoroční pobyt venku, podporuji outdoorové sporty. V době chřipek užíváme 1x týdně Oscillococcinum. (Vzpomenu si většinou, až se v okolí objeví nějací nemocní.)

MUDr. Magdalena Záchová, praktická lékařka, anestezioložka, lékařka - odbornice v homeopatii, Praha. Pro Svět homeopatie píše články o zážitcích z dobrodružných cest.

V současné době mám doma dvě dcery. Jedna je v pubertě a druhá na hranici puberty, a tak je velmi obtížné jim dávat rady ohledně zdravého životního stylu a prevence nachlazení, jelikož každá rada je rada nevyžádaná, a tudíž také nerespektovaná. Proto moje snaha musí být velmi nenápadná. Snažím se jim s koncem léta dopřát ovoce a zeleninu z naší zahrady, které jsou chemicky neošetřené a plné vitamínů. Pro případ, že nejsou k dispozici u nás, jsem objevila nedaleko farmáře, u kterého je kupuji. Starší dcera objevila „freshe“, a tak jí mixuji jablka, hrušky apod.

S manželem preferujeme pohyb na čerstvém vzduchu, proto se snažíme využít co nejvíce hezké počasí tím, že chodíme na výlety a jezdíme na kole. Starší dcera už tyto aktivity ale spíše provozuje se svými vrstevníky, za což jsem moc ráda.

Tím, že děcka jsou od útlého věku zvyklá na „kuličky“ (tím samozřejmě myslím homeopatické léky), neprotestují, když jim 1x za týden nechám vycucat Oscillococcinum nebo jiné homeopatikum dle svého uvážení. Např. mladší dceři, která nyní přestoupila na gymnázium, jsem nyní, když už přeci jenom začalo „učení“, kterého je rozhodně více než na prvním stupni ZŠ, večer podávala Schüsslerovu sůl č. 2 a 11 (tj. Calcium phosphoricum a Silicea) a ráno Kalium phosphoricum 15 C. Předcházím tak vyčerpání ze stresu a nadmíry duševní práce a tím i podporuji imunitu.

Obecně si ale myslím, že je-li dítě psychicky v pohodě, je také zdravější. Samozřejmě je důležité, v jaké fázi vývoje se nachází. U malých dětí se rozhodně vyplatí investovat čas a úsilí k ovlivnění životního stylu potomků a rodiny, ale u pubertálních dětí už toho člověk moc nenadělá. Spíš jen zdálky pozoruji jejich aktivity, a když je to přes moje vnitřní přesvědčení, pak se to snažím korigovat.

MUDr. Veronika Grossmannová, psychoterapeutka, lékařka - odbornice v homeopatii, Brno. 

Myslím, že u nás doma neděláme nic, co by nebylo známé. Hodně vycházím z tradiční čínské medicíny. Ta doporučuje na podzim hodně dlouho vařených jídel, včetně snídaně. Takže ráno většinou začínáme kaší nebo polévkou. Potom dětem nahříváme nohy v teplé soli. Toto všechno slouží k tomu, abychom si udrželi teplo v těle. Také během studených měsíců sladíme čaj medem. Z homeopatik používám Oscillococcinum. Každý týden dávám dětem tubičku jako prevenci před virózami.

MUDr. Petra Hergetová, anestezioložka, lékařka - odbornice v homeopatii, akupunkturistka, Kladno.

Na podporu imunity užívám jako každá maminka, která chce pro svoji rodinu jen to „nej“, hlavně přírodní zdroje. Podzimní ovoce (jablíčka, hrušky, švestky) jíme čerstvé, sušíme na zimu a děláme mošt, který si dáme i do mrazáku a celou zimu popíjíme – máme na týden 2 litry. Také máme včelky, a tak u nás jíme med ve velkém: 1 kg na týden. Děti si ho dávají po lžičkách, sladíme čaj, kávu, používáme ho do buchet.

Co mají děti dále rády, je hlíva a rakytník – pro děti bonbonky Pirát Jack Hlívák. Jakmile začne být sychravo, jede u nás Oscilloccinum a před každým koupáním v bazéně, které mají děti povinné ve škole, dávám preventivně léky Dulcamara 9 C a Aconitum napellus 15 C.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.