Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jak se vyhnout trápení s výtoky?

Kolektiv autorů: Bc. Romana Gogelová, MUDr. Eva Kettmannová

Výtok – nevítaný průvodce žen, nebezpečí pro pohlavní zdraví, plodnost i těhotenství. Otázky, na které často odpovídá každá porodní asistentka a odpovědi, které by měla slyšet každá žena, aby mohla těmto potížím předejít.

Ilustrační foto
Zdroj: boyko_asparuhov@yahoo.com

Je každý výtok známkou zánětu?

Ne, všechny výtoky nejsou projevem nemoci ženy - v reprodukčním věku je sekrece z pochvy zcela fyziologická. Množství sekretu v pochvě se mění v závislosti na věku, fázi menstruačního cyklu, na hladině hormonů v těle. Například i v těhotenství a jeho průběhu je běžná silnější sekrece zejména v závěru gravidity, kdy se tělo nastávající maminky chystá na porod dítka a hojný sekret má při porodu dítěti pomoci snadněji procházet jeho porodní cestou .

Kdy je třeba zbystřit?

Každá žena by měla vnímat své tělo a všechny odchylky od normálu, by ji měly vždy zbystřit. Zvláštní pozornost je třeba věnovat sekreci dráždivé a svědivé, páchnoucí či netradičně zbarvené, bolestem v podbříšku, pálení při močení nebo dokonce častému močení - v těhotenství dvojnásobně!

K čemu vlastně dojde při zánětlivém výtoku?

Patologický poševní výtok je výsledkem narušení rovnováhy poševního ekosystému. Je reakcí organismu na zánět. Zánět vzniká přemnožením bakterií či jiných patogenních organismů v pochvě (bakterie, kvasinky, prvoci, viry). Hlavní „obrannou hradbou„ pochvy je fyziologicky nízké poševní pH 3,5 – 4,0. Osobními strážci kyselého prostředí jsou hlavně laktobacily (Lactobacilus Döderleini). Laktobacily jsou zodpovědnými obránci poševní sliznice, produkují kyselinu mléčnou a peroxid vodíků, tím způsobují poševní kyselost. Poševní kyselost má největší podíl na tom, že poševní sekret má v podstatě desinfekční účinek. Když se pH (vnitřní prostředí) pochvy změní v zásadité, přichází výtok...

Existuje ještě jiný důvod proč výtoky vznikají?

Výtok nemusí být způsoben pouze bakteriemi, kvasinkami, viry nebo prvoky, ale může vzniknout i cestou neinfekční – chemickým a alergickou cestou (používání nevhodných prostředků na intimní hygienu) či mechanickým drážděním (těsné oblečení, kalhotky tanga) či jako výsledek hormonálních změn (např. u ženy v posledním trimestru gravidity).

Co je možné udělat pro prevenci výtoků?

 • SEX - věnujte pozornost výběru sexuálních partnerů, některé záněty jsou výhradně dílem pohlavního styku (trichomonádový výtok, herpes) – nový partner může být zdrojem sexuálně přenosných patogenů, použijte proto kondom
 • HYGIENA - dodržujte hygienu před a po pohlavním styku
 • HYGIENICKÉ PŘÍPRAVKY - používejte pro mytí intimních partií speciální přípravky pro intimní hygienu (bez parfemace, se správným pH) např. hydrofilní olej Femma – Nobilis Thilia, HY – Intima mycí olej pro intimní hygienu Karel Hadek, Deo Intim – JUST, ATW gely – dubová kůra, měsíček.
 • VAGINÁLNÍ VÝPLACHY - pokud trpíte častými záněty sliznice poševní a tedy i výtoky, je vhodné používat speciální intimní hygienu – vaginální výplachy pomocí vlastního irigátoru (odvar z levandule, Rosalgin)
 • VLOŹKY - nepoužívejte parfemované vložky a vložky se syntetickým povrchem
 • TAMPONY - pokud trpíte na záněty vyhněte se užívání vag. tamponů, zejména na noc. Je-li to nutné použijte probiotické tampony (Ellen). Tyto tampony jsou vhodné i pro případ plánovaného pobytu ve veřejných bazénech.
 • HYGIENA PO STOLICI - původcem potíží mohou být i bakterie z konečníku – základem je proto správný směr utírání řitního otvoru po stolici (vždy směrem od pochvy).
 • SPODNÍ PRÁDLO - používejte prodyšné,nejlépe bavlněné spodní prádlo, umělá vlákna zvyšují vlhkost intimních partií a to velmi prospívá nechtěným mikroorganismům, nepoužívejte oblečení příliš těsné a kalhotky typu tanga, zvláště pokud na záněty trpíte.
 • ANTIBIOTIKA - užíváte-li antibiotika, počítejte s tím ,že mění ekosystém ve vaší pochvě a rovnou jí poskytněte pomoc ve formě vaginálních čípků s probiotiky (lokálně působí pohotověji) nebo užívejte laktobacily celkově.
 • PITNÝ REŽIM - dbejte na dostatečný pitný režim – pohlavní a močový systém jsou provázány –vypijte alespoň 2-3 litry tekutin denně – dolní trakt močových cest se před infekcí dá ochránit právě pitným režimem.
 • LÉČBA - pokud Vám lékař stanoví léčbu výtoku, dokončete ji i přes její nepříjemnost – nepodceňujte doléčení!!!
 • TĚHOTENSTVÍ - v těhotenství je třeba zvýšené opatrnosti zejména při plavání, v začátku se vyhněte raději veřejným bazénům - přeplněné veřejné bazény obsahují patogeny, které mohou vést k zánětu - neléčený zánět následně v krajním případě k předčasnému porodu, v posledním trimestru je plavání již bezpečné a velmi užitečné pro polohu děťátka a relaxaci - použijte probiotický tampon.
 • STRAVOVÁNÍ - vyvarujte se nadměrnému pojídání sladkostí a laskominek, sladkých nápojů někdy i přemíra sladkého ovoce může škodit – kvasinky žijí ve střevech a tam se mohou díky nesprávné stravě přemnožit – zvláště v těhotenství jsou mykozy (kvasinkové výtoky) časté. Pokud se potíže často vracejí, zamyslete se nad celkovou skladbou jídelníčku a zařaďte potraviny snižující kyselost. Více rad najdete v článku Jsem překyselená! Co mám jíst?!
 • KOUPELE - nekoupejte se v horké vodě a nepoužíjejte koupelové soli, pokud použijete lázeň dejte si do vany levandulový nebo tea tree olej s hydrofilním nosičem
 • IMUNITA - vždy se vyplatí posílit imunitu – nezapomínejte na staré známé Oscillococcinum – 1 tuba 1x týdně. Z fytoterapie můžete zvolit tinkturu z Echinacei.
 • HOMEOPATIE - u léčby vaginálního výtoku se vždy poraďte s odborníkem v homeopatii, který zvolí léčbu podle konkrétních symptomů, například u mladých dívek je často indikovaná Pulsatilla, u páchnoucích výtoků se silnou bolestivostí a otokem Kreosotum, u svědivých výtoků například Monilia albicans a Calcarea carbonica a u žen, které mívají výtoky pravidelně před menstruací - Sepie.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Bc. Romana Gogelová
MUDr. Eva Kettmannová

Kolektiv autorů:
Bc. Romana Gogelová, MUDr. Eva Kettmannová

Bc. Romana Gogelová registrovaná porodní asistentka

Romana Gogelová je registrovaná porodní asistentka s dlouholetou praxí na porodním sále a oddělení šestinedělí.

Pořádá kurzy předporodní přípravy pro maminky, tatínky a jim blížké osoby "Přivádíme děti na svět beze strachu". O zkušenostech účastníků kurzů Romany Gogelové si můžete přečíst na www.rodinavezline.cz

Také provádí osobní konzultace, individuální přípravu k porodu, cvičení pro těhotné ženy a doporučuje homeopatii pro období těhotenství, porodu a šestinedělí.

MUDr. Eva Kettmannová alergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii

Eva je spoluautorkou Světa homeopatie. Stála u jeho tvorby a mnoho let se aktivně podílela na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů a do lékáren. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schüsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Svět homeopatie ji inspirují vlastní pacienti, jakož i její čtyři děti. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději  čte klasickou literaturu.

Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."

Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.10.2021 02:37

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze