S podzimem a snižující se venkovní teplotou přibývá plánovaných stomatologických zákroků, protože v teple se všechno hůř hojí. Pacientům můžeme poradit, jaká opatření dělat preventivně a jaká po zákroku, aby byl průběh hojení kratší, bez komplikací a co nejméně bolestivý.

Základním lékem je Arnica montana 15 C, která podporuje regeneraci tkání, působí proti bolesti a podporuje tvorbu nových buněk sliznice. Pokud ji podáme ještě před zákrokem, snižuje se krvácení z rány.

Dávkování: před zákrokem 5 granulí a po zákroku první den 3−5x denně, pak 2−3x denně 5 až 10 dnů do zhojení.

Další články o Arnice a jejím využití nejen ve stomatologii naleznete na webu ARNIKA - MOJE HOJIVÁ POMOCNICE.

Z dalších léků podáváme:

  • Hypericum perforatum 15 C – působí na nervový systém a výrazně ulevuje při bolestech způsobených podrážděním nervů a vystřelující bolesti. Při extrakci zubu nebo léčení kořenových kanálků podáváme ze začátku každou hodinu do úlevy.
  • Belladonna 9 C – výborný lék na pulzující a tepavé bolesti, dáseň může být zarudlá a překrvená. Je to akutní lék a je třeba ho dávkovat hodně často – i po 15 minutách. K tomu můžeme rozpustit 5 granulí v 1 dcl vody a popíjet.
  • Hepar sulfur 15 C + Pyrogenium 9 C – podáváme v případě zánětu. Místo je velmi bolestivé na dotek. Pokud pacient užívá antibiotika, může tato kombinace homeopatik protizánětlivou léčbu příznivě podpořit. Dávkování: 2x denně 5 granulí.
  • Apis mellifica 15 C – podáváme v případě otoku, místo zákroku je růžové, prosáklé, píchavá bolest. Ulevuje ledování. Dávkujeme často – 5 granulí po 15 minutách do zlepšení.
  • Nux vomica 9 C – tento homeopatický lék má silné detoxikační účinky. Je velkým pomocníkem v případě, že byla použita lokální anestezie (znecitlivění místa zákroku). Nux vomica posiluje detoxikační schopnost jater. Podáváme až po zákroku 1−2 dávky.

Důležité je také vhodně ošetřovat místo zákroku. Mám výborné zkušenosti s použitÍm dubových kapek (tzv. dubovek). Obsahují velké množství tříslovin a podporují stahování dásní. Mohou se použít ředěné k výplachům dutiny ústní nebo koncentrované přímo na potírání místa zákroku.

Velkým pomocníkem je také hřebíček. Asi 10 ks hřebíčku přelijeme 1dcl vařící vody a necháme vyluhovat. Po vychladnutí kloktáme nebo vyplachujeme několikrát denně.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.