V homeopatii jsou již od jejího vzniku známé léky, které pomáhají na potíže, které se objevují po některých konkrétních chorobách, nebo dokážou zmírnit potíže, které následují po použití klasických léků. Podle vyvolávající nemoci můžeme zlepšit uzdravení například některým z následujících léků. 

Po opakovaném podávání antibiotik můžeme použít Arsenicum album 15 C, a to zejména v situacích, kdy je dotyčný slabý a neklidný po infekčním onemocnění a antibiotikách. Z nelepšících se potíží je úzkostný a bojí se špatného vývoje nebo přímo smrti. Po antibiotikách může mít i průjmy, které jsou pálivé a vyčerpávající.

Po antibiotikách může být vhodným lékem i Thuya occidentalis 15 C. Je užitečná zejména v situacích, kdy se antibiotika mnohokrát opakovala, a přesto se zánětlivé postižení sliznic spíše chronifikuje a dotyčný si bude stěžovat na stálou přítomnost nazelenalého sekretu na nich. Nejlépe bude účinkovat u osob, které jsou citlivé na chlad a zejména vlhko, které celkově zhoršují jejich potíže. Dalším znakem přispívajícím k volbě tohoto léku je sklon k obezitě.

Po vyčerpávajících průjmech (a nejen po nich) napomůže k obnově sil lék China rubra 9 C.

Na velké energetické oslabení po vyčerpávajících nemocech je nejdůležitějším lékem Phosphoricum acidum 15 C. Může být potřeba po těžkých chřipkách, závažně probíhajících zápalech plic, ale ke slovu může přijít i u onkologicky nemocných. Volíme jej v situacích, kdy je nemocný úplně vyčerpaný, je schopen jen sedět a nebo ležet, nemá sílu ani mluvit a je naprosto netečný. Může mít i vyčerpávající průjmy a krom stolice ztrácí velké množství minerálů i močí, která bývá mléčně zkalená. Charakteristické jsou chutě na osvěžující perlivé limonády.

Lékem č. 1 na zotavení po jakémkoliv zranění je Arnica montana. Pomůže nejen na úrazy nepříliš staré, ale i na úrazy, zranění či operace, které se udály před mnoha lety a které se stále projevují vracejícími se bolestmi v postižené oblasti. V těchto případech volíme podání tohoto léku v ředění 30 C.

Velmi nepříjemnými příznaky trpívají pacienti po poranění hlavy. Tyto potíže zahrnují nejen dlouhodobé bolesti hlavy, ale i pocit závratí, problémy se soustředěním, pamětí a v neposlední řadě i psychické potíže, jako jsou úzkosti, deprese či poruchy spánku. Konvenční medicína těmto pacientům může pomoci jen omezeně, nicméně v homeopatii máme osvědčený lék Natrum sulfuricum 15 (30) C, který lze dobře nakombinovat s již zmíněnou Arnikou.

Osvědčeným prostředkem na potíže po operacích je lék Staphysagria 15 C. V akutní péči jej předepisujeme na čisté řezné rány s ostrými okraji. Jeho obraz je ale mnohem hlubší, protože je to také osvědčený prostředek na bolesti po urologických či gynekologických výkonech, ale může to být i lék na psychické potíže vyplývající z toho, že operovaný nemohl říct vlastní názor, nebo byl dokonce nějakým způsobem ponížen či byly poraněny jeho stud či čest.

Posledním lékem, který bych v souvislosti s rekonvalescencí chtěl zmínit, je známý lék Silicea. Tento lék může pomoci lidem, kteří například i po opakovaně nasazených antibiotikách mají stále zvětšené lymfatické uzliny, mají neustále rýmu a vykašlávají různě hnisavý hlen a jsou velmi přecitlivělí na chlad. Je také vhodný pro ty, kterým, i když se v zimě navlečou, stačí málo a hned je bolí v krku či se jim vrátí rýma.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.