Jaro se již hlásí silným hlasem o slovo, slunce nás jako magnet táhne ven. Táhne nás to všechny ven na vzduch. Vystavujeme svoji pokožku slunečním paprskům a přímo se v jejich záři koupeme. Naše pokožka však za dlouhou zimu zchoulostivěla a není na tak vysokou dávku sluníčka připravena. A může nám to spočítat. Od svědivého zčervenání přes „krupičku" až po mokvající puchýře. Sluneční alergie je na světě.

Příčin sluneční alergie může být mnoho. Přecitlivělost pokožky mohou způsobovat některé přípravky, které jsme nanesli na kůži před sluněním, například desinfekce, parfém, repelent, tělové mléko,...

Mezi časté spouštěče patří i léčiva, která mohou zvýšit citlivost na sluníčko. Patří sem některá antibiotika nebo léky proti bolesti. V případě, že máme nějaký jiný kožní problém, je větší pravděpodobnost, že se alergie u nás objeví. Někdy to může být i jenom vysoká dávka UV záření na nepřipravenou pokožku.

Projevy se objevují několik hodin, ale i dnů po vystavení slunečnímu záření. Nejčastěji je najdeme v dekoltu, na obličeji, hřbetech rukou i nohou. Alergie na slunce má mnoho podob, ale u jedné osoby se vždy projevuje stejně. S postupujícím létem, kdy pokožka přivyká sluníčku, se příznaky zmírňují a již se v dané sezoně nevracejí.

Důležitá jsou preventivní opatření:

  • Nevystavovat se slunečnímu záření mezi 11. a 15. hodinou.
  • Nosit volné oděvy, sluneční brýle, klobouk - dnes je možné koupit i oděvy s UV ochrano.
  • Používat kvalitní opalovací přípravky s UVA i UVB faktorem.

V léčbě sluneční alergie je nejdůležitějším opatřením odejít ze slunce. Při akutních obtížích pomáhají antihistaminika, která zmírní svědění pokožky. U osob, které již v minulosti alergii na slunce prodělaly, je možné antihistaminika podávat i preventivně. Lokálně pokožku ošetříme přípravky zmírňujícími svědění (tekutý pudr, lokální antihistaminika, přípravky se zinkem a se zklidňujícím komplexem) a zajistíme pokožce dostatečnou hydrataci. Při prudké reakci se často používají i kortikoidy, které předepíše lékař.

Pomoci nám ale může i homeopatie:

  • Jedním ze základních léků je Hypericum perforatum 15 C. Jedná se o třezalku, která je známá tím, že zvyšuje citlivost na sluníčko. Tohoto se využívá u homeopatického ředění, v kterém na tyto potíže pomáhá. Je ideální i pro prevenci sluneční alergie u nás.
  • Pokud nás ale alergie zastihne u moře, je lepší použít Natrum muriaticum 15 C.

Homeopatika lze použít nejen preventivně, ale i v případě, že se již alergie objeví.

  • Pokud se jedná o růžová svědivá místa s drobnou vyrážkou, která jsou zlepšená studeným obkladem, použijeme lék Apis mellifica 15 C.
  • Na drobné puchýřky s čirou tekutinou, u nichž se intenzivní svědění zmírňuje teplou sprchou, podáme lék Rhus toxicodendron 15 C.
  • Lék Belladonna 15 C nám bude dobrým pomocníkem u červených ploch, ze kterých sálá teplo.

Přeji Vám všem krásné jaro a mnoho slunečních dní bez nepříjemných komplikací. 

Zdroj: Magazín Healthcomm

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.