Bojíte se chřipky nebo jen obyčejného nachlazení? Nevíte, po jakém preparátu sáhnout? Jak můžete svému tělu pomoci přírodní cestou? 

Reklama: Oscillococcinum

V první řadě je třeba říci, že nejlépe s viry a bakteriemi bojuje tělo, které je v kondici, odpočaté, vyspalé a také dobře živené. To znamená, že mu dodáváte dostatek vitamínů, zeleniny a ovoce a také přiměřené množství bílkovin, které jsou pro zdravé fungování imunity velmi důležité.

„Imunitní systém našeho organismu je důležitým ukazatelem kvality fungování našeho těla. Nezdravý životní styl, nedostatek důležitých živin, minerálů a vitamínů v potravě a v neposlední řadě i vysoká úroveň psychického stresu zatěžují organismus,” říká MUDr. Magdaléna Záchová, praktická lékařka, která v rámci své praxe využívá homeopatii a přírodní léčebné metody. Přinášíme přehled, jaké metody a preparáty mohou pomoci a v jakých situacích je použít.

Přetopené místnosti a suchý vzduch

Suchý vzduch v místnostech je velkou zátěží pro sliznice a ty jsou pak náchylné k virům. Doporučuje se dodržovat správnou vlhkost vzduchu, ať již zvlhčovači či mokrým ručníkem na topení. Správná vlhkost se pohybuje mezi 40 až 60 procenty.

O naše sliznice je nutné pečovat i preventivně. Ideálně je proplachovat mořskou solí, preventivně, ale také při prvních příznacích podráždění. Sůl je účinná dezinfekce. „Dále se doporučuje preventivní používání éterických olejů v místnostech, kde spíme i kde pracujeme – například eukalyptus, levandule, máta. Velmi účinná je i prevence a léčba homeopatickými léky, jako je Echinacea angustifolia či Ferrum phosphoricum.

Nedostatek vitamínů

V zimě se uchylujeme spíše k teplým pokrmům, což je správně. Ale čerstvé ovoce a zelenina jsou stále potřebné, i když v jiném režimu než v létě. A nejen ovoce a zelenina, ale i vitamíny D a B či hořčík.

Zaměřte se na české ovoce, zejména jablka, hrušky, švestky či rakytník. Ale pozor na citrusy, ty jsou dle čínské medicíny vhodné spíše pro letní období. V zimním období mohou takzvaně „ochlazovat“ organismus, což může vést paradoxně k větší náchylnosti k infekcím. Dále je pro imunitní systém velmi potřebný vitamín D. V letních měsících jej čerpáme běžně ze slunce, ale pro zimu je ho málo. „Vitamín D je nejvíce zastoupený v rybím tuku, ale i ve vaječném žloutku či mléce. Velmi důležitý pro toto zatěžkávací období je hořčík, který umí bojovat s podzimní únavou, a na zimní období je potřeba ho tělu dodat,“ říká lékařka a doporučuje například dobře vstřebatelné Magnesium 300+.

Kromě dostatečného přísunu vitamínu C (doporučuje se podávat 100–200 mg denně) vyzkoušejte také tinkturu z černého bezu. Látky v ní obsažené brání replikaci chřipkového viru a tím pádem celkově podporují protivirovou imunitu.

Málo pohybu

I když je zima, je to právě přirozený pohyb venku na čerstvém vzduchu, který je potřeba dodržovat. A to platí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Pro případné obavy z nachlazení při sportovních aktivitách venku je vhodné použít homeopatika jako Rhus toxicodendron (při rychlém zpocení a následném vychladnutí) nebo Arnica montana, která podporuje imunitu a svalovou regeneraci.

Špatná nálada

Pochmurné počasí, krátké dny a málo sluníčka nepřidávají na dobré náladě. I tady může pomoci homeopatie. Pokud převládá pocit, že toho máte hodně a nic nezvládáte, pomůže vám Argentum nitricum. Nebo naopak, stres vás tak paralyzuje, že nejste schopni práci dokončit? Pak zkuste lék Gelsemium sempervirens nebo Ferrum phosphoricum.

Imunita obecně

Kromě homeopatik, které můžete užívat v konkrétních situacích a při výše uvedených problémech, je několik preparátů, které podporují imunitu dospělých obecně. Mezi ně patří:

  • Oscillococcinum – podporuje především protivirovou imunitu. V rámci prevence infekčních onemocnění je nejvhodnější užívat jednu tubu tohoto léku týdně po celé zimní období. Kromě toho jej lze použít i v časných stádiích nástupu nemocí, jako jsou chřipka, rýma, nachlazení nebo například opar. V těchto případech podáváme 1 tubu v intervalu 6–8 hodin po dobu 2–3 dní.
  • Echinacea angustifolia – vysušuje hlen na sliznicích dýchacích cest a stimuluje především protibakteriální imunitu. Podáme v ředění 9 C 1x denně 5 granulí.
  • Ferrum phosphoricum – kromě obecně protizánětlivého účinku má i výrazný efekt na stimulaci imunity a také eliminuje volné radikály, tedy toxické molekuly poškozující tkáně. Podává se v ředění 5 C 3x denně 5 granulí.

Podobná doporučení pomáhají i pro děti, ty potřebují ale jiné dávkování preparátů.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.