Mnoho lidí se při setkání s cizími lidmi, když někoho musí oslovit nebo když mluví na veřejnosti, chová velmi plaše a ostýchavě. Možná máte sklon se za určitých podobných okolností červenat, rudnout v obličeji (někdy dokonce při pouhém pomyšlení na situaci, která vás uvádí do rozpaků). Vše může být doprovázeno silnou úzkostí a často to vyústí ve vyhýbavé chování a zabezpečování se v konkrétních nepříjemných situacích. Často si uvědomujete své iracionální chování, ale jste vůči tomu bezbranní.

Reklama: Sedalia

Nesnažte se příliš o to, abyste se vyhnuli situacím, které vás dle vašeho názoru mohou zaskočit a uvést do rozpaků. Naopak. Budete-li problému čelit, snáze ho překonáte a zbavíte se plachosti.

Kromě některého z uvedených léků by vám možná pomohla i psychoterapie nebo kurz asertivity.

A nyní alespoň některé vhodné homeopatické léky:

  • Ignatia amara – když pociťujete nervozitu, citlivost, sklon se snadno rozčílit. Úleva nastává rozptýlením. Pokud se musíte plně soustředit jen na určitou nepříjemnou situaci, tím hůře vše snášíte. Život se vám zdá být jako jedno velké trápení, příznaky se mohou rychle měnit.
  • Gelsemium sempervirens – pokud máte podat výkon nebo vést důležitý rozhovor, chvějete se úzkostí, cítíte se být zcela paralyzováni a vázne paměť a schopnost koncentrovat myšlenky.
  • Argentum nitricum – máte strach z něčeho, co má přijít, s pocitem, že to nemůže dopadnout dobře. Na danou situaci se snažíte vysilujícím způsobem připravit tak, že si budete zjišťovat maximum informací, ale stále bude dominovat velký nedostatek sebedůvěry s pocitem „jsem v pasti“, „nestíhám“...
  • Kalium carbonicum – dominuje ustrašenost s nesnášením samoty. Mohou být nepříjemné pocity kolem srdce nebo dýchací problémy.
  • Pulsatilla – lék pro nerozhodné a submisivní osobnosti s touhou po pomoci a podpoře.
  • Staphysagria – velký, nepřiměřený respekt před autoritami. Pocit, že stále potlačujete své pocity a nemůžete vyjádřit to, co cítíte.
  • Ferrum phosporicum – dominuje nervozita a snadné zrudnutí, což vás znemožňuje v kontaktu s lidmi.

Výše uvedené homeopatické léky doporučuji užívat v ředění 15 C, 2x denně 5 granulí, 2–3 dny před zátěžovou situací a během ní.

  • Sédatif PC je homeopatický vícesložkový lék, který vás zklidní a připraví na zatěžující situace. Užívá se 3x denně 1 tableta – lze i dlouhodoběji.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.