Máte pocit, že svět je nebezpečné místo k žití a za každým rohem číhá nějaké onemocnění? Někteří lidé ano. A tento úhel pohledu dokáže život pěkně zkomplikovat.

Reklama: Sédatif PC

Dá se říci, že „strach má velké oči“? Ano, všechno, čeho se bojíme, se stává velkým a ještě větším, útočícím na nás ze všech stran. V tu chvíli jsme jako malé děti, které se bojí strašidel. Nejsou vidět, a přece v jejich očích existují. Strach je ve své podstatě biochemickou reakcí na určitý podnět. Vzniká už jen pouhou naší myšlenkou, zábleskem předchozí negativní zkušenosti, na kterou jsme třeba již dávno zapomněli.

Pokud se bojíme, že onemocníme, strach nás sevře do svěráku už jen ze samotné představy, že bychom mohli něco „chytit“. Nastupuje úzkost, panika, dušnost, zrychlený a nepravidelný tep, třes, pocení, nevolnost – a doslova paralýza naší mysli i těla. Připadáme si zcela bezmocní. Jsme-li ale takto vyděšení k smrti, stáváme se skutečně mnohem snadněji kořistí pro viry, bakterie a různá onemocnění.

Mnohdy tomu stavu paradoxně přispívají také zprávy v médiích, které hlásají kupříkladu nastupující pandemii chřipky, zvýšený výskyt žloutenky apod. Taková „nevinná“ zpráva, která má za úkol pouze poskytnout informaci, aby lidé byli ve svém chování obezřetnější, dovede v organismu člověka s patofobií (viz níže) vytvořit podmínky pro to, aby nemoc mohla vstoupit.

PATOFOBIE = strach z nemocí obecně. MONOPATOFOBIE = strach z konkrétního onemocnění.

„Chceš-li někoho ovládnout, vyvolej v něm strach,“ píše Paulo Coelho v jedné ze svých knížek. A protože se daný člověk tolik bojí nemocí, sám je tím ve svém životě vítá.

Beze strachu se žije lépe

Je vcelku normální a přirozená věc, že jsme „napojení“ na své tělo, tedy že o něj s láskou pečujeme a všímáme si, co se v něm odehrává. Přehnaná starostlivost a vnímání každého píchnutí je však neopodstatněná, znemožňuje běžné, každodenní fungování. Zpravidla je v těchto případech nezbytné léčit duši, která si tím říká o pozornost. Něčeho se jí nedostává. Možná jde o málo lásky, málo zdravého sebevědomí, málo radostí a nadmíru těžkých ran osudu. Člověk pak jakoby volá své okolí k pozornosti, jsem tady, všímejte si mě trochu, potřebuji péči a lásku! Strach z onemocnění bývá velmi často převlečený strach ze smrti. Zde je opravdu zapotřebí kvalitní psychoterapeutická pomoc ruku v ruce se šetrnou léčbou kupříkladu pomocí homeopatie.

To, co nám znemožňuje běžné fungování, je třeba změnit. Pochopením, přijetím, prací na sobě, opuštěním, terapií… Strach může být motivací, ale i velkou překážkou. Záleží na tom, jestli ho bereme jako parťáka, nebo jako nepřítele.

Seznam hypotetických onemocnění je nekonečně dlouhý. Začnete-li hledat příznaky, zcela určitě některý z nich na sobě po chvíli začnete pociťovat (tak mocná je naše mysl!). Dobrým důvodem k panice bývá i prostudování zpravidla velmi dlouhého příbalového letáku u různých léků, kde výrobci musí ze zákona vyjmenovat všechny možné negativní projevy užívání, byť s minimálním výskytem. Kdo zpravidla patofobií netrpí a ani vlastně nemůže, protože by se musel ve velmi krátkém horizontu zhroutit? Kupříkladu lékaři a novináři píšící o zdraví a nemocech. Mají nastudováno stovky onemocnění, a přesto tyto příznaky na sobě (zpravidla) nevyhledávají.

Jak z této situace ven?

Čím více se něčeho bojíte, tím více to přitahujete do svého života. Znáte z dětství pohádku o strašidlu Barbuchovi? Rostl tím více, čím více se ho lidé báli. V opačném případě se ztrácel jako pára nad hrncem. Obavy z nemocí jsou podobné. Když se oprostíte od strachu, že něco chytíte, otevře se před vámi barevný svět plný krásy.

K tomu může napomoci kupříkladu:

  • Pravidelné cvičení jógy, čchi-kungu či nácvik relaxace (pod odborným vedením).
  • Vhodná je citlivá psychoterapie a homeopatika na míru doporučená lékařem-homeopatem.
  • Pomoci může i domácí mazlíček (kočka, pes…), kteří skvěle odfiltrují každodenní stres.

Rad, jak se popasovat se strachem z nemocí by mohlo být nepočítaně. Důležité je odhalit, jaká příčina (kořeny strachu) se skrývá za „oponou“ právě u vás.

Pomoc v akutním případě:

  • Posaďte se a přesuňte pozornost na dýchání, zvolněte jej. Dlouhý nádech a dlouhý výdech (dýchat do bříška). Ovládne-li nás strach, dýcháme mělce a rychleji, než je záhodno. Delší, pomalý nádech i výdech organismus zklidňuje a vrací do rovnováhy.

Pomocníci:

  • Podívejte se na své stravování. Jíte-li přemíru cukru, bílé mouky, nevhodných tuků a málo ovoce i zeleniny, pak ve střevech převládají škodlivé bakterie na úkor těch potřebných. Střeva jsou považována za náš druhý mozek (!), a jakmile na tomto území vládne chaos, má to nesmírný vliv na naši psychiku. Je-li naše psychika nalomená, strach nad námi vítězí.
  • Přidejte organismu hořčík (je obsažený mimo jiné v hořké čokoládě, banánech…), také dodejte tělu vitaminy skupiny B, které jsou nepostradatelné při veškeré duševní činnosti.
  • Pomocné bylinky: kozlík, meduňka, chmel, mučenka, šišák bajkalský, mateřídouška atd.
  • Homeopatické léky: Aconitum napellus, Argentum nitricum, Phosphorus, Gelsemium sempervirens, Arsenicum album, Lycopodium a další dle rady lékaře-homeopata.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.