Zažívací potíže přivádějí do ordinací homeopatických lékařů řadu pacientů, protože pomocí klasické medicíny je nelze vždy efektivně léčit. Problém často není v poruše funkce zažívacích orgánů, ale v synchronicitě vylučování trávicích šťáv a následně ve špatném procesu trávení. Kromě toho se zejména u těchto pacientů stav výrazně zhoršuje jakýmkoliv psychickým zatížením a onemocnění samo je většinou vyvoláno nadměrným stresem.
Jedním ze základních léků funkčních zažívacích obtíží je lék Nux vomica. Je to lék vhodný pro pacienta přepracovaného, přecitlivělého, často s velkou zodpovědností. Stěžuje si na pocit tíhy v žaludku, na pocit nadýmání spojeného s nauzeou. Bolesti se objevují již během jídla. Tento pacient žije v rychlém tempu a často používá nadměrné množství stimulujících prostředků (káva, vitaminové preparáty, alkohol aj.). Stav pacienta se zhoršuje ráno, po jídle a vlivem chladu a průvanu. A samozřejmě také v případě většího množství stresů. Lék podáváme v ředění 15 C, 3x denně 5 granulí.
Jedná-li se o pacienta, který je trémista a neustále pospíchá, protože má pocit, že nic nestíhá, je pro něj vhodný lék Argentum nitricum. Tito pacienti mají velkou chuť na sladké, které ale špatně snáší, při trémě mívají často průjem nebo chodí častěji močit. Trpí závratěmi, mají bolesti břicha s pocitem nafouknutí, někdy až s bolestivým říháním. Mohou mít i průjem. Pacienti vypadají předčasně zestárlí, přetažení, dávají si vysoké cíle, pro které ale nemají fyzické a psychické předpoklady. Lék podáváme v ředění 15 C, 3x denně 5 granulí.
Lék Arsenicum album je vhodný pro pacienty, kteří jsou velmi zimomřiví, slabí, neklidní, vystrašení až úzkostní. Všechny jejich obtíže jsou provázeny pocitem pálení, jsou žízniví a jejich stav se výrazně zhoršuje v chladu a kolem jedné hodiny ráno, úleva nastává v teple. Často trpí na gastroenteritidy se zvracením, s postižením celkového stavu a s bolestivou stolicí odírající konečník. Jejich potíže jsou často vyvolány jídlem, které není zcela čerstvé, nebo na které nejsou zvyklí. Celkově jsou tito pacienti velice pečliví a pořádní, někdy až úzkostní na své věci. Lék podáváme v ředění 15 C, 3x denně 5 granulí.
Lycopodium je lékem pro pacienta s podobnými příznaky a s „citlivým“ žaludkem, který většinou nemá chuť k jídlu a i po snězení malého množství jídla se cítí úplně plný. V jídle je vybíravý, často má chuť na sladkosti, dává přednost velmi teplým jídlům. Trpí nadýmáním v dolní části břicha a nesnese oblečení upnuté v pase. Stěžuje si na několikahodinové pálení jícnu a bolest v jaterní krajině s pocitem pnutí a plnosti, nemůže si lehnout na pravou stranu. Často mívá žlučníkové potíže a jeho stav se zhoršuje ráno a mezi 16. a 20. hodinou. Pacienti mívají také často problémy s vyšší hladinou cholesterolu, mohou trpět také dvanácterníkovými vředy. Jsou to lidé velmi ctižádostiví, kteří chtějí mít vždy nejlepší výsledky a špatně snáší prohru či neúspěch. Pokud nedodrží svůj režim jídla, mívají migrenózní bolesti hlavy. Lék podáváme v ředění 9 C, 5 granulí ráno a v 17 hodin.
Trávicím potížím po přejedení dokáže ulevit lék Antimonium crudum. Lék je určen pro pacienty, kteří si potrpí na dobré jídlo a v případě, že dostanou hlad, stávají se velmi nervózními. Trpí pocitem plnosti a tíhy v žaludku a říháním s příchutí požité potravy. Jazyk mají pokrytý silným bělavým povlakem, obvykle mají sklon k obezitě. Lék podáváme v ředění 9 C, 5 granulí 4x denně.
Jsou-li trávicí obtíže důsledkem zlosti nebo smutku, pomůže velmi často lék Staphysagria. Je to lék pro lidi, kteří jsou urážliví, podráždění, zlostní. Nemají radost ze života, jsou mrzutí a zlobí se na všechno a na všechny. V důsledku zlosti nebo po jídle mívají břišní koliky (záchvatovité bolesti břicha). Lék podáváme v ředění 15 C, 3x denně 5 granulí.
Pro pacienty, kteří velmi špatně snáší bolest a jsou přecitlivělí, je vhodným lékem Chamomilla. Pacienti často trpí na zapáchající průjmy, kolikovité bolesti zlepšené ohnutím v pase a bolestivé říhání zapáchající po shnilých vejcích. Bolesti jsou často doprovázeny teplotou a mohou být spojeny s růstem zubů (nejen u dětí, ale i při růstu zubů moudrosti). Při bolestech jsou tito jinak mírní lidé agresivní a hrubí až sprostí. Pacient se zhorší při rozčilení, po požití kávy a večer, zlepšuje se teplem a jízdou v autě. Lék podáváme v ředění 15 C, 2x denně 5 granulí.
Při akutní bolesti břicha, která může být doprovázená zvracením nebo průjmem (po vyloučení náhlé příhody břišní) podáváme lék Colocynthis 9 C – 5 granulí opakovaně do úlevy od bolestí, poté intervaly mezi dávkami prodlužujeme. Pacient, který potřebuje tento lék, velmi špatně snáší bolest, je stočený do klubíčka a úlevu mu přináší teplo a tlak, proto se často choulí do klubíčka. Stav může být vyprovokován také prudkým hněvem, rozhořčením nebo urážkou.
V případě nadýmání, zvracení nebo průjmu je výborným lékem China rubra 9 C, která pomáhá doplnit v těle ztráty tekutin, zabraňuje dehydrataci a odstraňuje únavu. Pro lék je typický nebolestivý, vyčerpávající, periodický průjem, nechutenství a velká plynatost celého břicha. Podáváme 5 granulí 3 – 4x denně, v potenci 9 C.
V případě problémů se žlučníkem, např. při zpomaleném a špatném trávení tuků, doporučuji lék Chelidonium 9 C. Před požitím tučnějšího nebo jinak zatěžujícího jídla podáváme 5 granulí léku a podle potřeby dávku zopakujeme 1-2x po jídle. Lék má srovnatelné účinky s klasickými cholagogy.
V případě žaludečních obtíží u pacientů, kteří pravidelně pijí pivo, pomáhá lék Kalium bichromicum. Pacienti si stěžují na pocit suchosti v ústech, pálení žáhy a někdy na hluboké afty v dutině ústní. Bolesti, často s nevolností až zvracením, začínají brzy po jídle a zlepšují se požitím malého množství jídla. Zhoršení nastává pitím studené vody, piva a chladem celkově.
Výčet potíží a ani léků není samozřejmě konečný. Při dlouhodobějším problému je vhodné obrátit se na lékaře homeopata, který vybere lék cíleně po podrobném vyšetření.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.