Mlha, vlhko a zima, k tomu větší výskyt infekčních onemocnění dýchacích cest a už je to tady - kantoři ztrácí hlas! Ráda bych právě učitelům svých i vašich dětí věnovala následující homeo-doporučení. 

Na chrapot z různých příčin je určen polykomponentní homeopatický preparát, který je dnes již mezi učiteli dobře známý - Homeovox. Lze jej užívat i preventivně, a to 2 tablety 2x denně.

U akutního zánětu hrtanu se ztrátou hlasu se užívají ze začátku 2 tablety každou hodinu, pak lze intervaly mezi dávkami prodlužovat. Tablety se nepolykají, ale rozpouští v ústech mezi jídly. U některých učitelů a zvlášť u učitelů zpěvu, je potřeba zvolit na chrapot monokomponentní lék. Zkuste si vybrat svůj homeopatický lék/léky za pomoci následujících tabulek.

Když je chrapot způsoben nadměrnou námahou hlasivek. Arnica montana 9 C
Chrapot způsobený vlhkým chladem, ale i únavou hlasivek. Pocit, že hrdlo pokrývá nějaká blána nebo film nutící nemocného stále odkašlávat. Manganum metallicum 9 C
Chrapot se objevuje na počátku proslovu/vyučování, poté se postupně zlepšuje, objebuje se znovu po delší pauze nebo při únavě. Rhus toxicodendron 9 C

Dávkování: Každé 2 hodiny 5 granulí vybraného léku, se zlepšením postupně vysadit. Jednotlivé léky lze i navzájem kombinovat.

zpěváků je chrapot často podmíněný trémou z vystoupení, nejčastěji pomůžou tyto homeopatické léky:

Pocit ztuhlého krku a tlustého, ztuhlého jazyka. Tyto příznaky často doprovází tréma z vystoupení, která se projevuje třesem. Gelsemium sempervirens 15 C
Pocit knedlíku v krku u plačtivých přecitlivělých žen, časté vzdychání. Ignatia amara 15 C

Všechny uvedené léky doporučuji nasadit, jakmile se dostaví tréma.

Dávkování: 5 granulí večer před vystoupením a v den vystoupení nebo i v pauze během vystoupení. Pokud vás tréma trápí již několik dnů před vystoupením, můžete nepříjemným pocitům ulevit užíváním zvoleného léku již dřív - 5 granulí každý večer klidně i týden před očekávanou událostí.

Pokud byl chrapot vyvolán „šokem“ z náhlého ochlazení organismu, zvolte:

Bolest v krku po prudkém prochlazení při náhlé změně teploty, vystavení studenému větru, průvanu nebo pádu do ledové vody, volte lék šoku.  Aconitum napellus 15 C

 Dávkování: 2x denně 5 granulí 3 dny po sobě

Ke všem uvedeným lékům doporučuji přidat jako prevenci proti podzimním nachlazením přípravek na podporu imunity Oscillococcinum, který učitelům, právě z důvodu vyššího rizika nákazy, doporučuji od října v dávkování 2 až 3x týdně.

Přeji všem učitelům pevné zdraví, hodně energie na náročné podzimní období a aby během vyučování neztráceli hlas!

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.