Doba předjaří a brzkého jara je náročná pro všechny – jsme vyčerpaní, cítíme se unavení a bez energie. Po zimě naše těla hladoví po slunečních paprscích (po vitamínu D), žaludky touží po vitamínech, minerálech z čerstvého ovoce a zeleniny, svaly zas po pohybu ve větším množství a hlavně pravidelně. 

Reklama: Sédatif PC

Únava prvních jarních měsíců se týká snad všech. I těch, kteří jsou připraveni pomoci v radostných i smutných životních okamžicích, v období osobní krize, když si nevíme rady. Jsou to duchovní.

Období jara (a Vánoc) je pro ně asi nejnáročnější. Období před Velikonocemi – doba půstu – je totiž plné obřadů, zpovědí a duchovních rozhovorů.

Jak tedy řeší únavu a jak předcházejí stresu kněží? Na to nám odpověděli sami:

Mgr. Juraj Jordán Dovala, biskup CČSH: Povinností v biskupské službě je skutečně mnoho. K tomu velká rodina se čtyřmi dětmi, takže někdy je toho nad hlavu. Pro mne je nejdůležitější meditace a vnitřní naladění na Boží přítomnost. Chvíle ticha jsou vzácné, každý den začínám a ukončuji meditací. Tu ranní mám na břehu řeky Moravy, večerní doma, když už všichni spí. Kromě toho se snažím vnímat bděle to, co den přináší, a nebýt jen unášen proudem událostí. Rád také meditačně cvičím a popíjím bylinky. Díky tomu nepociťuji opotřebování „materiálu“.

ThDr. Filip Štojdl, biskup CČSH: „Jsou období, kdy se skutečně kněz nemůže nadechnout. Zažívám to poměrně často. Návštěvy u nemocných, zahlcení administrativou a do toho třeba doprovázení člověka, kterému krachuje manželství. Dřív jsem byl k dispozici celých dvacet čtyři hodin. Skončilo to samozřejmě úplným vyčerpáním. Dnes potřebuju alespoň pár hodin ticha denně, modlitby a meditace. Ráno si nezapnu mobil dřív, než se postarám sám o sebe, a odpoledne nebo večer vyrážím alespoň na hodinu na procházku.“

A co bychom duchovním nabídli z homeopatie?

  • Nux vomica 15 C – pro přepracovaného, unaveného kněze, který nespí dobře a budí se nad ránem. Přes den je napjatý, vnitřně „naštvaný“ a nemá rád jiný názor.
  • Argentum nitricum 15 C – pro uspěchaného kněze, který stále něco dohání a někam spěchá, protože má pocit, že své povinnosti nestíhá.
  • Cocculus indicus 15 C – pomůže knězi, který v důsledku množství povinností nemá pravidelný spánkový režim a v noci toho mnoho nenaspí. Bývá unavený a podrážděný.
  • Phosphoricum acidum 15 C – nadměrná únava po psychické zátěži, která vede k uzavřenosti a nechuti vůbec s někým mluvit. Může to být právě období zpovědí a vyššího počtu svátečních obřadů.

Příslušný lék může užívat nejlépe 2–3x denně v dávce 5 granulí. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.