Dříve lidi bolely záda z těžké práce, bylo to fyziologické a odpočinek to většinou spravil. Dnes už je vše jinak, těžkou práci za lidi naštěstí sice vykonávají stroje, ale bohužel bolestí zad přibývá. Je to způsobeno sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu.

Problém začíná již u dětí ve škole. Většinu času stráví na židli, v horším případě u počítače. Mnoho dětí pak pokračuje doma u počítačových her, popřípadě na sociálních sítích. Běhání venku „za barákem“ už není in. A kdo nemá Facebook, jako by nebyl. Rodiče jsou pak rádi, že dítě je ochotno chodit alespoň na nějaký sportovní kroužek a že se hýbe. Jenže většina sportovních klubů je velice úzce zaměřená - tenis, hokej apod. Trenéři vyžadují výkony a výsledky již od malých dětí - ve věku, kdy by si měly hrát a užívat si. Tréninky 3krát i vícekrát týdně jsou spíše pravidlem, a bohužel, i když mají trenéři všechny možné trenérské zkoušky, o tom, jak by měl být veden trénink z hlediska fyziologie, většinou nic netuší.

To je tedy situace a jak z toho ven? Vyžeňte děti ven, domluvte se se sousedy, aby děti měly venku kamarády. Ukažte jim, že je zábava vylézt na strom, vybudovat si venku bunkr, hrát si na indiány. Udělejte s nimi dobrodružnou cestu na průzkum potokem. Domluvte se s přáteli na výlet, na kolo. V partičce se i „nudný výšlap s rodiči“ lépe snáší.

Co se týká sportovních kroužků, podívejte se, jak je vedený trénink, pokud se vám něco nelíbí, promluvte s trenérem diskrétně bez přítomnosti dětí. Je dobré zařadit jednou týdně plavání jako kompenzační sport. Chůze se také počítá - takže, pokud to jde - do školy, ze školy a na tréninky hezky pěšky. U starších dětí, které se věnují závodnímu sportu, zajděte preventivně k fyzioterapeutovi.

V poradně mi přibývá dětí, které přijdou s „bloklými zády“. Většinou je to vedlejší nález a krční páteř. Pokud pacient souhlasí, píchám akupunkturu - většinou ušní, pokud ne - nabízím nalepení semínek na stejné body, pacient má pak za úkol si ucho masírovat.

Samozřejmě přidávám homeopatika. Výborně se mi v případě blokád osvědčily tyto homeopatické léky:

 • Tkáňová sůl č. 7  Magnesium phosphoricum – rozpustit v horké vodě a ještě horké vypít, v akutní fázi i 5krát denně.
 • Lachnanthes 15 C – na krční páteř, pokud je hlava stočena k jedné straně (tento lék je v ČR momentálně na lékařský předpis).
 • Actaea racemosa 15 C – pokud je spojeno se srdečními příznaky (levostranné bolesti v prsou, svírání krku a zad).
 • Colocynthis 15 C – u dětí je blokáda někdy způsobená nějakým nepříjemným zážitkem ze školy, ztrapnění ze stran učitele nebo spolužáků, pak tento lék udělá dobrou službu (pokud pomáhá poloha v klubíčku a teplo)
 • Staphysagria 15 C – méně často

Co se týká bederní páteře, s tou se setkávám většinou u dospělých. Z psychosomatického hlediska je to vždy přetížení - „prostě si toho naložil na svá záda moc“. K magneziu zde přidávám jeden z těchto léků:

 • Nux vomica 9 C (15 C) – lék pro přepracované manažery, ale i jiné profese, snadno se rozčílí, rádi jí, popíjejí alkohol a užívají kávu a jiná stimulancia, budí se kolem 3-4 hod. a nemohou znovu usnout, honí se jim hlavou pracovní věci, užívají i hodně analgetik.
 • Cuprum metalicum 9 C – dominujícím znakem je křeč, svalové křeče, člověk hodně výkonný, často astmatik.
 • Bryonia 9 C – častý lék na začátku léčby, pacient vyžaduje naprostý klid, každý pohyb ho bolí, bolestivé místo si často zpevní (pomáhá bederní pás).
 • Hypericum perforatum 15 C – pokud jsou bolesti prudké, šíří se po nervové dráze jako elektrický výboj.
 • Kalium carbonicum 9 C – většinou pro ženy po porodech, potratech, záda a nohy vypovídají službu, vhodný také pro starší tělnaté kardiaky.
 • Dioscorea 15 C – pokud je úlevová poloha v hyperextenzi neboli záklonu páteře.
 • Rhus toxicodendron 15 C – lék vhodný, pokud se po rozhýbání bolesti lepší, vždy přidávám k rehabilitaci.

Pokud již problém se zády máme, je velice důležitá rehabilitace, zejména cvičení s fyzioterapeutem a následně doma, abychom předcházeli dalším bolestem. Zkuste různé formy cvičení – jóga, SM systém apod. Sami si najděte, co vám bude vyhovovat, ale hlavně cvičte! 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.