I když venku svítí sluníčko a jaro láká ven, jarní počasí může být zrádné. Hlavně děti často odhodí čepici a bundu a výsledkem může být rýma.

Reklama: Oscillococcinum

Jako první pomoc po prochladnutí podáme homeopatický lék Aconitum napellus 9 C a prohříváme tělo teplým bylinkovým čajem. Pomůže i napaření nohou.

Skvělým pomocníkem při rýmě je nosní konvička – několikrát denně propláchneme teplou vodou se solí. Proplachy také působí jako prevence zánětu dutin. U lidí alergických na jarní pyly se doporučuje proplach nosu vždy, když přijdou z venku. Sliznice se tak očistí od mechanických nečistot a pylů, které se dýcháním dostanou do nosu.

Pravidelné proplachování pak snižuje příznaky pylových alergií. U alergiků se mi také osvědčilo vytřít nos před cestou ven přírodním nosním olejem. Olej udělá na sliznici ochrannou vrstvičku, přes kterou alergeny a pyly pronikají mnohem hůře než přes nechráněnou sliznici. Nejjednodušší způsob aplikace nosního oleje je kápnout jednu kapku na malíček a ten pak strčit do nosu. U školkových dětí se pravidelným používáním nosního oleje před cestou do školky snižuje četnost rým a nachlazení, která jsou pro předškolní věk typická. Nosní olej zvyšuje imunitu nosní sliznice.

Homeopatika vhodná při rýmě:

  • Alium cepa 9 C – vodnatá rýma s dráždivým sekretem, který odírá kůži pod nosem. Zlepšuje se na čerstvém vzduchu.
  • Nux vomica 9 C – kýchání po ránu, ucpaný nos v noci. Citlivost na průvan.
  • Arsenicum album 9 C – dráždivý výtok, který se lepší v teple.
  • Euphrasia 9 C – červené oči a zánět spojivek spojený s rýmou.
  • Kalium sulfuricum 15 C - hustý žlutý až hnisavý sekret, který může dráždit.

Dávkujeme dle akutnosti 2-5x denně 5 granulí nechat rozpustit v ústech.

Polykomponentní přípravek Coryzalia je vhodný pro všechny fáze rýmy (vodnatá i zahuštěná). Jeho výhodou je, že nemusíme sledovat, v jaké fázi rýmy se zrovna nacházíme. Coryzalia je vhodnou součástí každé domácí lékárničky. Čím akutnější příznaky jsou, tím častěji podáváme (i každou hodinu).

U lidí alergických na pyly se doporučuje užívat Pollens 15 C a Poumon histamine 15 C (ob den střídat) jako prevence vzniku alergických potíží.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.