Milí čtenáři, přidávám opět pár řádek na téma „Děti a pohyb“, které denně řeším ve své rehabilitační praxi.

Reklama: Oscillococcinum

Kolik pohybu dětem stačí?

Předně, každé dítě je jiné, má jiný tzv. pohybový „drive“. Některé dítě je spíš klidné, neuvidíte na něm skoro žádný pohyb navíc kromě těch, které účelově potřebuje pro splnění svých potřeb. Vedle toho máme děti velmi živé, které nikdy jen tak neposedí, přestože je jejich pozornost plně soustředěna na něco zajímavého, jejich tělo je stále v pohybu. Tento základní rozdíl se v plné míře projevuje také na spalování, protože touto „spontánní hybností“ dítě spaluje podstatné množství kalorií.

Dětem, které mají bohatou spontánní hybnost, jsme až donedávna nemuseli pohyb ordinovat, jejich intuice je k němu dovedla. Bohužel v dnešní moderní době, ve světě počítačů a televizí tomu tak není a všechny děti se dostávají na stejnou úroveň pohybového strádání.

Už nestačí jen poslat děti ven. Kde jsou ty časy, kdy jsme venku viděli děti hrát pohybové hry? Vzpomínám si na své dětství. Hráli jsme vybíjenou, „Králi, králi dej vojáčka“, na schovávanou, na honěnou, na slepou bábu, vyvolávanou. Takové skupinky dětí jsou dnes spíše vzácností. Častěji uvidíme děti sedět na lavičce s mobilem, nebo v autobusové zastávce. Proto upozorňuji rodiče, že je potřeba zařadit dětem do programu pravidelnou řízenou pohybovou aktivitu, a to nejlépe již na prvním stupni základní školy, aby k ní dostatečně přilnulo. Samozřejmě nejlepší je jít dítěti vzorem, děti pohybově aktivních rodičů jsou až 6x méně často obézní.

Pro holky se velmi osvědčí taneční kroužek, všestranně tělo rozvíjí. Výběr je dnes bohatý, od mažoretek, přes disco, hip-hop až k břišním tancům a zumbě pro děti. Pro kluky je zajímavý třeba fotbal, tenis, dnes velmi moderní florbal, apod. Bohužel, tak jak učíme děti čistit si zuby, chodit brzy spát a jíst zdravé jídlo, tak je musíme dnes už také učit mít rád pohyb.

Nejkritičtější období pro děti a jejich pohybový rozvoj je přechod ze školky do první třídy, kde děti najednou 4 hodiny denně sedí a tuto neaktivitu je potřeba kompenzovat.

Proto bych ráda i touto cestou apelovala na rodiče - zkuste týden sledovat pohybový režim vašeho dítěte. Nejlépe psanou formou. Napište kdy a jak se hýbe. Po týdnu program vyhodnoťte a navrhněte si formou rodinné porady nějaké řešení, např. alespoň jedenkrát týdně společnou pohybovou aktivitu a možnosti pravidelného pohybového vyžití pro dítě. Můžete takto dát dítěti do vínku snížení rizika rozvoje obezity, ale i mnoha jiných civilizačních chorob.

Vaše Radana

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.