Máme zde opět nástup zimy, s ním i opětovný návrat dětí do kolektivu a nekonečné debaty nad tím, proč jsou děti nemocné a jak posílit jejich imunitu. Ostravská dětská lékařka a homeopatka MUDr. Květoslava Kacířová říká, že schopnost těla bránit se virům a bakteriím ovlivňuje i to, jaké jsou vztahy v rodině. A svůj podíl má i sledování mobilů a počítačů místo pobytu venku.

Reklama: Oscillococcinum

Proč jsou některé děti mnohem více nemocné než jiné?

Na to není jednoduchá odpověď. Na nemocnost dítěte má vliv mnoho faktorů.

Co všechno to ovlivňuje?

Genetickou výbavou počínaje, přes životní prostředí, ve kterém dítě žije, stravovací návyky, pohybovou aktivitu, psychické rozpoložení, vztahy v rodině a další.

Který věk je, co se týče zvýšené nemocnosti, nejrizikovější?

Je to období mezi třetím a šestým rokem věku. Nelze ale říci, že pokud jde dítě v roce do jeslí, bude to lepší než nástup do školky ve třech. Je to individuální.

A jaké období v roce je z hlediska nemocnosti nejhorší?

Jednoznačně zima.

Je opravdu třeba se tak moc bát nástupu do školky? Nebo dokonce jeslí?

Obavy asi zcela na místě nejsou. Jen je třeba se na toto období připravit. Zde je nutná prevence. Pro dítě je toto období plné změn a každé dítě reaguje jinak.

Některé maminky říkají, že dítě, které jde do kolektivu ve dvou letech, zvládá setkání s novými viry snáze, než když jde později. Máte nějakou podobnou zkušenost?

To bych jednoznačně netvrdila. Opět je to individuální.

Co by rodiče mělo varovat, že dítě není v pořádku, že je jeho imunita snížená?

Znamením, že by mohlo být něco v nepořádku s imunitou, jsou opakované infekce, které nereagují na obvyklé léčebné způsoby. Problém nastává i ve chvíli, kdy infekce trvají déle, než je obvyklé, a také, pokud dítě opakovaně trpí určitými typy infekcí, které je třeba často léčit antibiotiky. Dětský praktický lékař takové situace snadno rozpozná a řeší, pokud jde o těžší případy, je dobré podrobnější vyšetření v imunologické ordinaci.

Děti dnes mnohem méně běhají venku, snižuje to jejich imunitu?

Ano. Pohyb na čerstvém vzduchu má blahodárný vliv na imunitní systém, a to nejen u dětí.

Jaký vliv má podle vás otužování?

Já si myslím, že je to výborná věc. Častokrát maminky své děti příliš oblékají a takové děti jsou poté náchylnější k nemocem.

Ovlivňuje lidský organismus třeba i neustálé sledování mobilu a hraní na počítači?

Myslím si, že ano, platí to zejména pro psychiku. A stav psychiky jde ruku v ruce se stavem imunitního systému. Kromě toho probíhá mnoho diskuzí o tom, jak negativně působí modré světlo těchto přístrojů. Já si myslím, že obecně přemíra jakýchkoliv podnětů z elektroniky zhoršuje spánek. Obzvláště u dětí, kde ještě dozrávají nervové struktury. A vliv nedostatku spánku na zdraví je už dlouhodobě znám. U dětí se to projevuje nejčastěji hyperaktivitou, zlobením, nesoustředěním a podobně.

Stačí vitamíny z běžné stravy? Kolik by dítě mělo sníst ovoce a zeleniny?

Pokud je strava čerstvá, tak ve většině případů ano. Dle doporučení WHO by měl dospělý člověk sníst 400–500 g ovoce a zeleniny denně, to je pět porcí – dvě ovoce a tři zeleniny. Platí to i pro děti. Jen porce jsou trochu menší tak, aby se jim vešly do ručičky. Záleží tedy na věku.

Je třeba vitamíny a minerály doplňovat tabletami?

Ve výjimečných případech ano. Mezi tyto případy počítáme stavy po dlouhodobých onemocněních, při potížích a jednoznačném deficitu některých vitamínů.

Jaké přírodní přípravky byste doporučila?

Rakytníkový sirup, lichořeřišnici, přípravky s hlívou ústřičnou, pangamin.

Jak může pomoci homeopatie? A jaké homeopatické léky mohou rodiče aplikovat bez konzultace s lékaři? A jaké je lepší si nechat doporučit?

Homeopatie může velmi pomoci. Obecně mám ráda lék Oscillococcinum, který pravidelně celá naše rodina preventivně užívá po celé chřipkové období v dávce jedné dózy jednou týdně. Pacienti mohou naprosto sami bez konzultace s lékařem používat takzvané polykomponenty neboli vícesložkové homeopatické léčivé přípravky.

A co dělat v případě potíží, aby nemoc zmizela co nejrychleji?

Pacienti si v lékárně mohou volně zakoupit kombinovaný lék na suchý kašel Drosetux neo, který je podle mě to první, po čem by měl nemocný sáhnout při léčbě kašle. Dále je to lék na rýmu Coryzalia, který mimochodem patří mezi nejoblíbenější přípravky mé dcery. Vždy jí totiž velmi rychle zabere a hlavně se nemusí kapat do nosu, od malička totiž nesnáší nosní kapky.

Máte ze své ordinace nějaký příklad dětského pacienta, kterému homeopatie výrazně pomohla?

Mám jich mnoho. Například před rokem jsem měla v homeopatické poradně pětiletého chlapce po těžkém pneumokokovém zápalu plic. Ležel víc než měsíc v nemocnici, chvílemi mu šlo vážně o život. Po tomto onemocnění byl neustále nemocný, ve školce nebyl déle než týden a poté přišla opět nemoc. Takto se trápila celá rodina víc než rok po prodělání závažné infekce. Veškerými vyšetřovacími metodami se neprokázala jednoznačná příčina opakovaných infekcí. Dostal spoustu preparátů na posílení imunity. Jeho maminka je lékařka a ke mně se dostali poté, co jim jejich pediatrička doporučila konzultaci s lékařem - homeopatem.

Drobný chlapec měl následkem těžkého průběhu zápalu plic oslabenou imunitu. Po konzultaci jsem zvolila lék Serum de Yersin v ředění 15 C jednou denně pět granulí na dva týdny, poté jednou týdně pět granulí dalších 12 týdnů. Dále lék Silicea první měsíc 15 C jednou denně, poté na tři měsíce 30 C jednou týdně a lék Sulfur iodatum 9 C jednou denně na měsíc.

Stav chlapce se výrazně zlepšil, po třech měsících maminka nadšeně telefonovala, že je celou dobu zdravý a chodí do školky. Tento stav nadále trvá. Maminka byla velmi mile překvapená a chce se sama homeopaticky vzdělávat, aby měla větší možnosti, jak pomoci i pacientům ve své praxi.

V současné době nelze nezmínit prevenci před onemocněním covid-19, co vy doporučujete?

Má doporučení jsou podobná při riziku jakýchkoliv viróz, covid 19 nevyjímaje. Dostatek tekutin, vitamínů ideálně v přirozené formě, pravidelný spánkový režim, pohybová aktivita, která ale má být přiměřená kondici jednotlivce. Nestresovat se zbytečně věcmi, které neovlivním, a co nejvíce se smát, tak nepřímo posilujeme obranyschopnost organismu. Z léků používám Oscillococcinum na podporu imunity stejně jako během chřipkové epidemie – čili jedna dóza jednou týdně. Kromě toho imunitu zvyšují také vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín D. Doporučuji rovněž přípravek na imunitu s hlívou ústřičnou Imunoglukan.

A jaké léky pro zlepšení stavu imunity po onemocnění byste doporučila těm, kdo prodělali covid-19?

Po prodělaném onemocnění covid-19 volím léky vždy podle klinických potíží pacientů. Nejčastějším problémem je podle mých zkušeností výrazná únava. Zde velmi dobře – ve chvíli, kdy je únava spíše psychického rázu – fungují léky Kalium phosphoricum 15 C a Phosphoricum acidum 15 C v dávkování jedenkrát denně pět granulí.

V případě, že je pacient unavený z dlouhých horeček a problémy jsou spíše na fyzické úrovni, s úspěchem podávám lék China rubra 15 C rovněž jednou denně pět granulí, a to vždy minimálně 14 dnů do zlepšení stavu. Při výběru léků se vždy řídím podle aktuálního stavu pacienta. Pokud si člověk není jistý, je vždy lepší se poradit se zkušeným lékařem- homeopatem. Ten zná výhody i limity homeopatie, stejně jako výhody i nevýhody různých léků a vždy pomůže vybrat tu nejvhodnější léčbu pro konkrétního pacienta.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.