V současné době jsou kromě klasické sádry v nabídce také možnosti fixace odlehčenými materiály. Jak s nimi naložit?

Jen pro rekapitulaci uveďme, že místo klasické těžké sádry si můžeme doplatit fixaci plastovými materiály. Mezi největší pozitiva lehčí varianty jistě patří menší potivost pod sádrou v letních měsících a dostupnější hygiena, tedy možnost sprchování, případně koupání. Negativní pak je menší tolerance vůči otoku, jehož přítomnost je několik dní po úrazu normální, jenže v plastové sádře pro něj není tolik prostoru.

Z hlediska hojení zlomenin, které probíhá obvykle 3-6 týdnů dle typu zlomeniny a přidružených faktorů není vždy vhodné odlehčený materiál použít. Právě těžká sádra dává člověku přece jen trošku povědomí o tom, že má končetinu šetřit, a to zvláště v období, kdy už končetina v oblasti zlomeniny nebolí.

Pacienti si také často představují, že se s odlehčenou sádrou mohou v létě koupat v moři nebo v bazénu. To je sice pravda, nicméně mohou končetinu přetížit a zhoršit tak průběh hojení. Pod sádru se také mohou dostat nečistoty. Některé druhy odlehčené sádry se pro vstup do vody vyloženě nedoporučují, protože jsou vystlány vatou, která pak dlouho vysychá a končetina se může zapařit s následným vznikem plísňového onemocnění kůže apod.

Z fyzioterapeutického hlediska může někdy těžká sádra, obzvláště v oblasti horní končetiny, naložena až na 6 týdnů, způsobit přetížení svalů a vazů v oblasti ramene. Pacient má pak sice zhojenou zlomeninu, ale na rok vystaráno s bolestmi v oblasti ramenního pletence.

Velmi vhodné je poradit se s odborníkem, který sádru předepíše, méně už s tím, kdo ji nakládá. Lékař by měl pacienta vždy poučit o možnostech léčby a přínosech či rizicích všech možných postupů. Na pacientech pak je, aby své rozhodnutí dobře zvážili. Pokud umíme najít tu správnou míru, tj. přednosti lehké sádry využít, ale nezneužít, lze ji pro některé typy zlomenin doporučit.

To, co se ovšem neliší, je doporučení homeopatické léčby při hojení zlomenin:

  • Arnica montana 15 C - první dny po úraze 5x denně 5 granulí, se zlepšením prodlužovat intervaly na 2x denně a užívat celkem 2-3 týdny (záleží na rozsahu poranění). Pokud se po vysazení Arniky nebo během rehabilitace znovu objeví otok měkkých tkání, můžete tento homeopatický lék znovu nasadit, a to v dávkování 2x denně 5 granulí
  • Calcarea phosphorica 5 C - v období sádrové fixace 5 granulí 3x denně
  • Symphytum 5 C - v období sádrové fixace 5 granulí 3x denně
     

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.