Lupénka (nebo také Psoriáza) je jedním z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění, které postihuje především kůži, může však postihnout i nehty a klouby, objevuje se ve vlasové pokožce. Nejčastěji se změny kůže poprvé objevují mezi 10. a 25. nebo mezi 35. a 60. rokem života. V průběhu života může docházet k opakovaným výskytům této nemoci.

Lupénku můžeme velmi dobře zlepšit pomocí homeopatických léků. Vždy bych doporučila léky symptomatické - tj. vybíráme podle vzhledu lézí, plus nalezení a podání léku tzv. konstitučního - tj. na psychosomatickou charakteristiku jedince, je to ten hlavní lék, který řeší nejen stav nemocné kůže, ale i stav duševní - psychické rozladění, nynějšího naladění a energie pacienta. Konstituční lék určí lékař-odborník v homeopatii na základě osobní konzultace s pacientem.

Léků symptomatických je hned několik. Prvním je Arsenicum iodatum 15 C. Tento lék použijeme u širších squam, svědění se zhoršuje mytím. Jsou to pohublí jedinci většinou vyššího věku se suchou a studenou kůží.

Dalším zajímavým lékem je Kalium arsenicosum 15 C, které podáváme při lokalizaci psoriasy v oblasti loktů a kolen. Psoriasa je dlouhotrvající, strupovitá, úporná. Svědění se zhoršuje teplem a v noci. Pacienti jsou oslabení a velmi zimomřiví.

Pokud kůže vykazuje mokvání - medový sekret - použijeme Graphites 15 C. Velmi častá lokalizace u tohoto léku je dlaň ruky a vlasatá část hlavy.

Extrémní suchost pokožky vyžaduje lék Alumina.

Nejčastějším terénním lékem může být Staphysagria 30 C, která vykazuje stěhovavé svědění a zhoršení urážkou, ponížením.

Dalším lékem může být Argentum nitricum 30 C, které podáváme u pacientů s úzkostí, napětím, obavou z budoucnosti a nedostatkem důvěry.

Psoriasa je celkové onemocnění, které vyžaduje trvalé, pravidelné, šetrné vedení lékařem-homeopatem, který může a reaguje na akutní stav léčené kůže a projevů tohoto onemocnění.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.