Mnoho pacientů přichází v podzimních a zimních dnech do lékárny a žádají rady, jak vyléčit chřipku, nachlazení a příznaky virózy. Jak tyto stavy ale řeší přímo odborníci sami u sebe? Zeptala jsme se svých kolegyň farmaceutek, které se také věnují homeopatii a dalším oblastem přírodní léčby, jak léčí nachlazení a virózy samy u sebe a ve své rodině. Věřím, že jejich odpovědi budou pro vás stejně jako pro mě velmi inspirativní.

Mgr. Romana Vraspírová, lékárna LEBO – Zelená lékárna, nám. Míru 66/31, Svitavy

Se začátkem nevlídného počasí se snažím přimět své blízké, aby zahájili pravidelné týdenní užívání Oscillococcina. U dcery jsem velmi úspěšná, ta po něm sahá ochotně, často a ráda při sebemenším pocitu nepohody. Za to ji chválím, ovšem když jej v práci platím, už mě tento pocit opouští. Syn a manžel jsou nepořádnější, většinou na Oscillo dojde až při prvním ataku onemocnění. To potom ordinuji 3 dávky po 1 hodině za sebou a přidávám symptomatické homeopatické léky na aktuální stav. Když mě přesto začne bolet celé tělo, smrkám a kašlu, udělím si volno, zalehnu do postele, cucám tablety Paragrippe a za 2 dny znovuzrozena vstávám jako Fénix z popela. Do jídelníčku jsme zvyklí zařazovat čerstvé ovoce a zeleninu (máme výpěstky z vlastní zahrádky), kvalitní rostlinné oleje u nás mají také své místo. Kamarádky z jógy vloni zorganizovaly každotýdenní saunu, které jsem se pravidelně účastnila. Mělo to své výsledky, a tak letos pokračujeme!

Mgr. Jana Pilecká, Lékárna Mgr. Jana Bártová s.r.o., Pod Školkou 511, Jílové u Prahy

V posledních letech se snažím jít cestou prevence. V chladném období vím, že mi dělá dobře teplo v jakékoliv podobě. Snažím se snídat teplá jídla, piji teplou vodu nebo čaje po celý den. A mým oblíbeným jídlem přes den je vydatná zeleninová polévka. Miluji teplo, celý podzim a zimu chodím na hot jógu. Má na mě skvělé uvolňující a detoxikační účinky. Každý den mám provoněný, ať už za tárou v lékárně nebo při práci doma. Používám čisté přírodní éterické oleje v rozprašovači. Moji favorité na toto období jsou rozmarýn, eukalyptus, grapefruit, tea tree, bergamot, kadidlo, lemon grass a levandule. Mají antiseptický účinek a zlepšují moji psychickou kondici a soustředění. Dávám si velký pozor na vyčerpání, jinak to končí vždy stejně, a to nemocí. Pokud mě čeká velmi náročný týden, užívám pravidelně ráno a večer Schüsslerovu sůl č. 7 do horké vody a homeopatikum Kalium phosphoricum 15 C také dvakrát denně. Při velké zátěži se snažím dodržovat dostatečný spánkový režim a pořádně si odpočinout alespoň přes noc. Preventivně každou neděli celá naše rodinka užívá tubu Oscillococcina. V zástupu s otevřenou tlamičkou sedí i náš pejsek Lucky, který dostává Oscillococcinum i jako prevenci psincového kašle.

Velkou inspirací je pro mě 87letá babička mého manžela. Babička jde celoživotně správnou cestou prevence. Každý den ráno cvičí a na svoji zahrádku chodí za každého počasí. Zdravě se stravuje a je neustále dobře naladěná. Snažím se držet jejích rad a doporučení. Přes léto spolu sbíráme bylinky z naší zahrádky a blízkého okolí a připravujeme z nich babiččin čaj na zimu (složení: měsíček, divizna, levandule, růže, máta, meduňka, mateřídouška). Popíjíme ho při nemoci, ale také jako prevenci nachlazení v období dlouhé zimy. Sladíme ho medem. Má velmi lahodnou chuť. Babička nás také naučila obhospodařovat zahrádku, tak abychom z ní měli co nejvíce plodin na zimu. Každý den konzumujeme jablka a rakytník. O víkendu si např. uvaříme rizoto z domácí řepy s tykvovým olejem. V kuchyni používáme bylinkovou sůl (libeček, majoránka, petržel, šalvěj, tymián) připravenou z bylinek z naší zahrádky. A když je manželovi nejhůř, zalehne do postele, uvařím mu babiččin čaj s medem, dostane Oscillococcinum a sám si naordinuje česnek.

PharmDr. Eliška Fejksová, Lékárna U zlatého lva, nám. Karla IV. č. 244, Nejdek

Samozřejmě se jim snažíme hlavně předcházet. Od podzimu do jara, vedle jiných opatření, mezi které patří i aromaterapie a bylinky, nasazuji sobě i rodině Oscillococcinum 1 dózu týdně. Pokud už dojde k nachlazení, zvýším frekvenci podávání Oscillococcina na 3krát denně, často přidám i Ferrum phosphoricum – Schüsslerovu sůl – a zbývajícím, ještě zdravým členům rodiny podám po jedné dóze denně. Dle dalších symptomů (celková rozbolavělost svalů, kloubů, teplota, rýma, kašel či bolest v krku) volím vhodné odpovídající monokomponentní léky. Z polykomponentních homeopatik např. při bolesti v krku nedáme dopustit na Angin-Heel, který zabírá ihned. Při rýmě a zánětu nosních vedlejších dutin používám vedle homeopatik konvičku na výplach nosu se slaným roztokem a homeopatický nosní sprej Euphorbium compositum. Z vlastní zkušenosti doplňuji léčbu i o jemnou masáž v jamce pod obočím a na kořeni nosu, kde jsou akupresurní body na pročišťování dutin v kosti čelní.

Výtečně se mi u dcerky, která třikrát týdně dochází na tréninky do plaveckého oddílu, osvědčilo preventivní podávání léku Dulcamara s Oscillococcinum. Pokud už k nějaké rýmě dojde, zvýšíme frekvenci podávání Dulcamary a velice rychle se rýmy zbavujeme. V minulém školním roce měla absenci pouze z rodinných důvodů, nikoli kvůli nemoci. Od mala je zvyklá na bylinné čaje slazené maximálně medem od místního včelaře a na náš domácí bezový sirup. Při nachlazení využíváme z bylinek nejvíce lípu, bez, jitrocel a zázvor.

Z aromaterapie používám hlavně eukalyptový éterický olej, protože patří k nejúčinnějším olejům při infekcích ORL a dýchacích cest a ničí zejména choroboplodné zárodky v ovzduší. Toho využíváme i v naší lékárně, kde k těmto účelům máme keramický difuzér s ultrazvukovým odpařováním. Doma vedle eukalyptového oleje volím takové éterické oleje a jejich směsi, aby měly pozitivní účinek nejen na průběh nachlazení, ale byly příjemné a voňavé pro maroda i ostatní. Při respiračních potížích nanáším na hrudník a záda včetně krku buď olej Bio Ravintsara nebo eukalyptový olej s kapkou levandule v teplém mandlovém nosném oleji. Něžné pohlazení a dotyk mají nepopiratelně též své léčebné účinky.

Mgr. Anna Vávrová, lékárna, Nádražní 195, Hrušovany u Brna

Když vím, že nastala nějaká chyba, použiju homeopatikum podle toho. Rhus toxicodendron, pokud se člověk propotí, hned se nepřevlékne a prochladne, Aconitum, když ho profoukne prudký vítr. V takových případech si dám lék po 15 minutách aspoň čtyři dávky hned, i když mi ještě nic není, a docela to funguje. Jestliže je to viróza, kterou někde chytíme, tak se mi osvědčuje „klasické“ Oscillo dva dny po třech dávkách, několik plátků zázvoru zalitých horkou vodou a do toho půl citrónu s medem. Když musím fungovat v práci a nemůžu zůstat doma, tak si dávám Aspirin.

Na rýmu používám podle příznaků Nux vomica, Allium cepa, Arsenicum album a případně další, ale když se chytí včas, většinou to do dalších stadií ani nedojde. Z klasických přípravků se mi osvědčil sprej proti rýmě z řady Humer, který obsahuje mukopolysacharidy a zabraňuje přilnutí virů na sliznici. Ideální je v úplném začátku, když začíná lehce lechtat v nosíku. A taky mám doma sirup z rýmovníku a rýmovník jako bylinku. Skvělé je i propláchnutí nějakou mořskou vodou.

Na škrabání v krku máme Preventan Akut nebo Quattro, dobré jsou pastilky s islandským lišejníkem a také Vincentka s mlékem a případně medem, ale vypitá co nejteplejší (ale to většina lidí řekne „fuj“). Podobně je to u kašle. Tam je homeopatických léků spousta, dobře pomáhají i bylinkové sirupy, dobré jsou kapky Biotussil, Kaloba, Sinupret nebo Bronchipret a samozřejmě Stodal nebo Drosetux. Záleží na stadiu a druhu kašle. Pokud je horečka a celkové „chřipkové“ příznaky, dáme podle nich Gelsemium, Aconitum, Belladonnu či Ferrum phosphoricum.

Jak je vidět, lékárník se nezapře. Vždy má v nabídce spoustu přípravků.

Ideální je samozřejmě nemoc vyležet. Když to nejde, vynecháme aspoň všechny sportovní a další aktivity, které nejsou nezbytně nutné, a odpočíváme každou volnou chvíli. K tomu hodně pijeme a odlehčíme jídelníček. A také doporučuji zkusit poslouchat svoje tělo, co zrovna v danou chvíli potřebuje. Ono si většinou řekne. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.