Může vám celodenní žvýkání uškodit? Nebo naopak pomůže? Jak to vlastně je?

Z hlediska pohybového systému celodenní či hodinové žvýkání jednoznačně škodí. Dochází k přetížení žvýkacích svalů, které se pak velice snadno přenáší na celou krční páteř. Ta totiž zajišťuje výchozí pozici pro pohyb čelisti při žvýkání. Žvýkáním si tedy přetěžujete nejen svaly v oblasti obličeje, ale i celou krční páteř.

Shodou okolností jsou to zrovna žvýkací svaly, které jsou již samy o sobě ve zvýšeném napětí, pokud jsme ve stresu. K těmto svalům patří například i svaly šíjové.

Výrobci žvýkaček a někteří zubaři mentolové žvýkačky doporučují. Domnívám se však, že toto doporučení neznamená „když nejím, žvýkám“. Jistě neuškodí vzít si po jídle na chvíli žvýkačku, především tehdy, kdy si nemohu vyčistit zuby. Pokud si je ale vyčistím, je žvýkání už podle mého názoru zbytečné.

Žvýkačka by také neměla fungovat jako dlouhodobé řešení zakrývání zápachu z úst. Zápach z úst může pramenit z neošetřeného chrupu, ale také ze špatné funkce trávícího systému nebo jater, který se tímto neřeší, ale spíše odsouvá.

Dlouhodobá stimulace jednoho druhu chuti – mentolová, vás může ochuzovat i o gurmánské zážitky při jídle. Receptory jsou zkrátka vyčerpané, neznají pocit neutrální chuti.

Až si budete brát příště žvýkačku, zkuste si na tyto aspekty vzpomenout.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.