Kožní potíže k dospívání trochu patří. Někdo má sem tam jeden pupínek, pro jiného puberta znamená trápení s neustálým hledáním příčin a řešení vřídků či jiných boláků na obličeji. Jarní období je skvělé i k čištění pleti! Příroda nám nabízí přímo skvělé detoxikanty zcela zdarma. Jarní plevel je vhodný pro naše těla nejen z důvodu obsahu množství potřebných minerálů a vitamínů. Jarní byliny také detoxikují organismus. Tělo, které je čisté uvnitř, nás vděčně odmění čistou pletí.

Bylinářská tradice říká, že za potížemi s kůží mohou stát ne dobře fungující játra. Zkuste tedy podpořit dráhu jater pomocí jarních bylin.

Zběhovec plazivý je vhodný na přímou konzumaci, ale i přípravu nálevu. Příznivě působí na žlučník a játra, podporuje metabolismus.

Lístky smetanky lékařské se přidávají do salátů a do smoothie. Smetanka – pampeliška významně podporuje játra, je protizánětlivá a pomáhá „rozpohybovat pomalá játra“.

Jetel luční čistí krev i játra, celkově pomáhá detoxikovat organismus, podporuje lymfatický systém. Je vhodný při potížích s pokožkou i při kožních onemocněních. Připravte si nálev z jeho květů, přidejte ho do salátu nebo jím ozdobte odpolední dobrotu.

Sedmikráskové kytičky v pomazánce játra potěší. Jsou vhodné pro celkovou detoxikaci, podporují játra, působí proti zánětům. Užívají se ve formě nálevu, tinktury nebo syrové.

Ochutnat a jíst čekanku se vyplatí navzdory její hořké chuti. Čistí totiž krev, játra, slezinu i ledviny. Ve starém Egyptě ji považovali za magickou rostlinu, která daruje zdraví i krásu. Je velmi vhodná pro jedince s problematickou pletí. Jí se mladé listy nebo z nich lze připravit nálev. Účinnější než listy (nebo celá bylina) je čekankový kořen, ze kterého se pak připravuje odvar.

Na loukách jste už určitě spatřili svízel povázku. Je v čištění pleti jednička: zevně ve formě nálevu k oplachům, zevnitř čistí ledviny, lymfu i játra. Lze ho přidat do smoothie, do salátu, pomazánky či pít nálev.

Bylinky pleti pomohou i zevně.

Jarní fialky, šeřík, pivoňky nebo okvětní lístky šípkové růže jsou pro pleť přímo balzámem! Připravte z nich tinkturu, kterou pak zředíte destilovanou vodou v poměru 1 PL tinktury : 0,6 dl vody. Květovou vodu raději skladujte v ledničce.

Pokud tyto květy naložíte do kvalitního oleje (mandlový, z hroznových jader…), získáte květinový olej, který také můžete aplikovat po večerním čištění pleti.

Jednou týdně si můžete dopřát také bylinnou masku – rozmixujte svízel na kašičku a aplikujte na obličej. Podobně se dá připravit maska z najemno rozmixovaného sušeného pelyňku (meduňky, slézu, řepíku…) a lžičky bílého jogurtu.

Homeopatie je velmi vhodným pomocníkem i zde. Tělo nejen podpoří, poléčí, ale zároveň nezanáší nežádoucími chemickými látkami, jejichž přítomnost v organismu může u citlivějších jedinců opět způsobit znečištění pleti.

Léků na problematickou pleť dospívajících (i dospělých) je samozřejmě víc. Zmiňujeme nejčastěji používané:

  • Sulfur 15 C je homeopatický lék na vyčištění organismu. Užívá se před užíváním dalších homeopatických léků. Podpoří účinek dalšího léku, který vyberete podle příznaků. Užívejte 1x týdně 5 granulí.
  • Hepar sulfur se doporučuje na vřídky s velkou citlivostí na dotek, lokalizované na kůži a v podkoží. Na podporu hojení vřídků podáváme Hepar sulfur 9 C, pokud chceme ložisko vysušit, podáme Hepar sulfur 15 C. Užívá se 2x za den 5 granulí.
  • Sulfur iodatum 9 C je častým lékem pro dospívající, které trápí akné. Pupínky se objevují na čele a zádech, často hnisají. Tento lék je vhodný pro hubené, neklidné, unavené a náladové jedince, kteří nesnášejí teplo a trpí opakovanými infekcemi dýchacích cest nebo opakovanými angínami. Podávejte 5 granulí 1x denně.

Zkusit můžete i toto schéma – kombinaci homeopatik a Schüsslerových tkáňových solí:

  • Začíná se výše zmíněným Sulfurem 15 C na vyčištění – 1x za týden 5 granulí.
  • Sůl č. 12 Calcium sulfuricum je vhodná při akné se zanícenými vyrážkami, které hnisají. Podává se 3x za den 1–2 tablety.
  • Sůl č. 11 Silicea pomáhá v případě zanícených hnisajících pupínků, kdy jsou ložiska hnisu hluboko v kůži. Užívá se 3x za den 1–2 tablety.
  • Sulfur iodatum 9 C působí při výrazných kožních projevech. Užívání jsme zmiňovali výše.

Pokud jsou vaše projevy úporné a dlouhotrvající, je na místě poradit se svým lékařem-homeopatem, který pro vás vybere lék přesně podle vašich obtíží.

Nelekejte se, pokud se výsledek nedostaví hned. I v péči o pleť je potřebná trpělivost.

A nezapomínejme, že být ve stresu kvůli vyrážce na obličeji čištění jater a kráse taky neprospěje. Jak říká Ketut ve filmu Jíst, meditovat, milovat: “Usmívej se obličejem, usmívej se v mysli a usmívej se v játrech.”

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.