Proč se mohou na podzim bolesti kloubů zhoršit? Podzim je obdobím, kdy do ordinace přichází řada pacientů s bolestmi kloubů. Velmi často se jedná o celkovou únavu, bolesti všech kloubů, kolen, ramen či loktů. Většinou jsou to bolesti symetrické, ráno trvá než se klouby „rozhýbou“ a další typické potíže.

Z hlediska tradiční čínské medicíny i jiných alternativních směrů se kromě hlavních čtyř ročních období rozděluje rok ještě na 24 období s ohledem na vnější klimatické vlivy. Těmi jsou vítr, žár, horko, vlhko, sucho a chlad. Každý z těchto klimatických vlivů má v určitém období své maximum působení na vše kolem a samozřejmě i na nás.

Pokud je člověk zdravý, nic se neděje. Jenže v dnešní uspěchané době plné moderních nástrah většinou příliš zdraví nejsme. Právě pacienti, kteří trpí „revmatismem“ - záměrně neuvádím pouze revmatoidní artritidu jako takovou, ale všechny její formy i jen tendence k takovým potížím - tito mají většinou v těle nahromaděnou tzv. „vnitřní vlhkost“. Tato vnitřní vlhkost má tendenci se kumulovat v různých kloubech, kde pak působí bolesti a otoky. No a pokud se k vnitřní vlhkosti přidá ještě ta vnější, klimatická, je problém na světě. Období maximálního působení „vnějšího chladu“ začíná už ke konci července a končí ke konci září. To je období, kdy můžeme jasně cítit, že k večeru už je chladno a v noci více vlhko. Jste-li citliví na klimatické vlivy s maximem právě v tomto období, můžete s úspěchem využít například tyto homeopatické léky:

  • Dulcamara 15 C – 5 granulí 1x denně
  • Rhus toxicodendron 9 C – 5 granulí 2x denně

V období časného podzimu má ale i řada pacientů problém s akutními bolestmi kloubů postižených artrózou. Obvykle je příčinou fyzické přetížení. Končí letní práce na zahradě a zazimovává se zahrada, tedy kromě klasického pletí se přidává i přenášení a převážení těžších věcí apod. V takovém případě doporučuji kombinaci homeopatických léků:

  • Arnica montana 9 C – 5 granulí 2x denně
  • Apis mellifica 30 C + Bryonia 9 C – v případě, že je kloub oteklý a teplý 5 granulí 3x denně.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.