π („pí“) je písmeno řecké abecedy. Označuje matematickou konstantu udávající poměr obvodu kruhu k jeho průměru. Je to zároveň hodnota obsahu kruhu ke druhé mocnině jeho poloměru. Vyčíslit jej přesně nelze.
Přibližná hodnota je 3,14159265359, nebo se také udává v podobě zlomku – přibližně 22/7. Nejspíše je nejdiskutovanějším společným tématem mezi matematiky a laiky. Dokonce mnozí netrpělivě čekají na stále přesnější vyjádření této konstanty. V srpnu 2021 byl zveřejněn nejpřesnější odhad čísla π, který čítá více než 62 bilionů číslic. Jeho výpočet trval skoro 108,5 dne.
Věděli jste, že číslo π má dokonce svůj den? Je to 14. března. Může se nám to zdát divné, ale když si uvědomíme, že ve vícero zemích se datum zapisuje obráceně: 3. 14., pochybnosti se rozplynou. Nezapomeňme ani na velikána matematiky, Alberta Einsteina, který se právě 14. března narodil.
V tento den se slaví také den koláče „pie“. Anglicky totiž π i „pie“ zní stejně: „páj“.
Proč tedy nespojit oslavu matematiky s chutným dezertem? Navíc mají zmiňované koláče tvar kruhu a hodnota čísla π s kruhem souvisí.
Několik tipů pro zábavu s dětmi a teenagery:
- Vyhledejte matematické (nebo fyzikální) vtipy a hádanky, vymýšlejte je, říkejte si je navzájem. Je jich spousta. (Například: „Víte, proč jsou matematické sbírky tak depresivní? Protože jsou plné problémů.“; „Kolikrát můžete od čísla 55 odečíst číslo 5? Jen jednou, pak už odčítáte od jiných čísel.“; „Přijde student matematiky do fotolabu vyvolat fotky a obsluha se ptá: ‚Lesklé nebo matné?‘ – ‚Lesklé,‘ odpoví student. ‚9x13? ‘ – ‚117 přeci.‘“)
- Upečte π-koláč. Do přípravy zapojte všechny členy domácnosti. Koláč vyzdobte matematickými symboly.
- Zorganizujte domácí π-koláčovou soutěž. Ať každý z rodiny upeče svou sladkou či slanou verzi. Ten nejlepší ohodnoťte a výherci darujte třeba… třeba nějaký složitější příklad.
- Můžete vyzkoušet také soutěž v co nejpomalejším a nejintenzivnějším vychutnávání si svého kousku matematického koláče, nebo naopak – v co nejrychlejším vypočítání příkladů.
Jak souvisí Den čísla π se zdravým životním stylem a proč ho zmiňujeme na našich stránkách?
Odpověď je jednoduchá. Procvičováním matematických úkolů trénujete své myšlení. Koláč, který je připraven z čistých a kvalitních surovin (bez přemíry cukru), nejen zasytí a dodá tělu potřebné živiny, ale ani zbytečně nezatíží trávení. V neposlední řadě zmiňme také fakt, že čas strávený s blízkými, společný smích a zábava prospějí naší psychice a pocitu pohody. A to je pro zachování zdraví snad to nejdůležitější.
Na koláč „pie“ potřebujeme: 350 g celozrnné jemně mleté špaldové mouky, 220 g másla, 5 lžic studené vody, ½ lžičky soli, vejce na potření.
V míse promíchejte mouku se solí, přidejte nakrájené studené máslo a rozdrobte na drobenku. Přidejte vodu, vypracujte těsto a dejte vychladit do lednice asi na půl hodiny. Pak rozdělte na dva stejné díly. První díl vyválejte do tvaru kruhu, přeneste do formy (nebo na plech) a na několika místech propíchněte. Přidejte zvolenou náplň a přikryjte druhou částí těsta, kterou jste také vyváleli do tvaru kruhu. Nožem můžete vykrojit třeba písmeno π, zlomek 22/7, nebo cokoliv jiného. Nezapomeňte koláč potřít rozšlehaným vejcem. Pečte na 180 °C.
Na sladkou náplň použijte 8 jablek (hrušek nebo jakékoliv jiné ovoce), 1 lžíci másla, 4 lžíce ořechů (nebo máku).
Na slaný koláč smíchejte ½ dl mléka, 3 vejce, kousek strouhaného parmazánu, 3 lžíce kvalitní farmářské smetany, trochu soli, čerstvé umletý pepř, balíček mraženého špenátu, muškátový oříšek. Pokud už roste, přidejte nasekaný medvědí česnek, či jiné sezónní byliny.
Možná jste se rozhodli nakonec dnešní svátek oslavit řešením různých matematických rébusů. Zjistili jste, že myšlení není takové, jaké bývalo. Pak je na místě myslet na případnou pomoc vhodným homeopatickým lékem:
- Pokud se špatně soustředíte a těžko si pamatujete věci, volte lék Baryta carbonica 15 C.
- Máte-li potíž s pozorností a nerozumíte logickým postupům, bude pro vás vhodný Mercurius solubilis 15 C.
- V případě potíží s pamětí v důsledku ospalosti a vyčerpání, vyberte Phosphoricum acidum 15 C.
Vybraný homeopatický lék užívejte v dávce 5 granulí 2–3× za den.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.