Každoroční změny času na jaře a na podzim mají na řadu z nás hluboký vliv. Někomu může trvat i delší dobu, než se na nový denní rytmus přizpůsobí. Jednou z možností pomoci, jak situaci zvládnout, nabízí homeopatie.

Změna času s sebou přináší změnu biorytmů. Jak ukazují výzkumy, naše těla nejsou schopna se jednoduše s touto změnou vyrovnat. Změna času není spojena jen s rytmem spánek – bdění, ale rytmus spánek – bdění ovlivňuje například i regulaci tělesné teploty, vnímání a toleranci bolesti, hladiny hormonů či například citlivost na léky.
Větší problémy zakoušíme spíš při přechodu ze zimního času na letní, než obráceně, ale i tato může mít svoje dopady. Podle výzkumů je přechod na letní čas spojen s nárůstem infarktů o 6-10%.
Zdravotní problémy spojené se změnou času jsou způsobeny především narušením našich přirozených biorytmů, ale i zhoršením kvality spánku a stresem s tím spojeným. Po změně času zakoušíme především nespavost, ale mohou se objevit i problémy se soustředěním, pamětí, zvýšená únava či například bolesti hlavy. Na psychické rovině stoupá podíl deprese.
Co nabízí homeopatie?
Na potíže spojené se změnami biorytmů lze použít několik homeopatických léků. Těmi nejdůležitějšími jsou:
- Arnica montana 9 C – lék pro ty, pro něž je změna času traumatem pro tělo. Je vhodný pro jedince, kteří se cítí slabí, rozbolavělí, rozbití a unavení.
- Cocculus indicus 9 C – lék pro ty, kdo se večer cítí příliš unaveni a i přes únavu nedovedou usnout. Nedostatek spánku u nich vede ke slabosti, nevolnosti, které doprovází závratě, točení hlavy a pocity na omdlení. Chtějí jen ležet a jejich potíže se zhorší na čerstvém vzduchu či jídlem.
- Gelsemium sempervirens 9 C – lék na stavy, kdy se cítíme paralyzovaní a jakoby opilí. Tělo a končetiny jsou strašně těžké, vázne koordinace pohybů a mozek "vypovídá" činnost. Máme problémy vybavit si správná slova. Stav mohou doprovázet i bolesti hlavy.
- Kalium phosphoricum 9 C – lék na problémy s nespavostí a následnými problémy s pozorností a učením. Je vhodný pro lidi, kteří nemohou usnout a pak jsou unavení z dlouhého ponocování, ale i sledování televize a mobilů. Je pro ně těžké číst, nebo se věnovat nějaké duševní práci a snadno je z toho rozbolí hlava.
- Nux vomica 30 C – lék pro osoby, které trpí především nespavostí, kdy sice usnou, ale vzápětí se zase probudí a nemohou usnout a usnou až nad ránem. Když jim za chvilku zazvoní budík, jsou unavení, jakoby nevyspalí a z toho děsně podráždění a vzteklí. Mají tendence řešit tyto problémy kávou či alkoholem.
- Rhus toxicodendron 15 C - je sice lék známý spíše svým účinkem na klouby, ale v hlubším obraze vykazuje mnoho charakteristik sezónní afektivní poruchy, což je ve své podstatě deprese vznikající v podzimních pošmourných dnech s nedostatkem slunečního světla, což může být stav, který se s potížemi po změně času může spojovat. Člověk, který je normálně živý a plný energie a elánu, se postupně stává smutným a mrzutým a může dospět až k rituálnímu chování. Tento stav je popisován vnitřním pocitem neklidu a uspěchanosti, což se projeví tím, že tito lidé chodí doslova „od ničeho k ničemu“. Samozřejmě, že na náladě jim nepřidají ani jejich typické kloubní potíže se ztuhlostí na počátku pohybu a nutností „rozhýbat klouby“.
Příslušný lék užíváme 3-4x denně v dávce 5 granulí s postupným snižováním frekvence podávání při zlepšení.
Změňte životní styl
Rychlejšímu návratu do kondice musíme napomoci i alespoň malou změnou našeho životního stylu.
- Dopřejte si pohyb – vhodné jsou lehké aerobní aktivity.
- Vynechejte alkohol a kofein.
- Klidně si zdřímněte během dne.
A hlavně - OPATRUJTE SE!
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.