S celosvětovým nárůstem populace seniorů se jejich zdravotní obtíže stávají výzvou nejen co do počtu, ale i do náročnosti. Jednu z možností, jak zkvalitnit jejich život, nabízejí i homeopatické léky.

Senioři se potýkají se stále větším počtem nemocí

Zdravotní změny ve vyšším věku bývají dány „přirozeným“ stárnutím organismu, které se projevuje snížením funkční kapacity důležitých orgánů i odolnosti tělesných tkání obecně. S tím klesá i obranyschopnost těla jako taková.

Není výjimkou, že současné seniory trápí hned několik chronických onemocnění najednou, nejčastěji se jedná o kombinaci vysokého krevního tlaku a dalšího srdečně-cévního onemocnění, cukrovky či onemocnění pohybového aparátu. U seniorů se také výrazně zvyšuje riziko výskytu některého nádorového onemocnění a stále více se objevují i postižení typu demence.

V neposlední řadě se stáří projevuje i na psychice, potíže s ní spojené, jako například deprese, osamělost, pocity nejistoty, zbytečnosti či závislosti na péči okolí, mohou posloužit také jako spouštěč tělesných obtíží.

Jejich celkový zdravotní stav a výkonnost ovlivňuje i oslabení smyslových orgánů, především zraku a sluchu.

Léčba seniorských obtíží se stává složitější

Další rovinou problémů v péči o seniory je stěžování si na větší počet obtíží, na jehož základě je nesnadné stanovit, čím vlastně senioři trpí. Řada onemocnění totiž nemá typické projevy, projevuje se často jen několik málo příznaky nebo jejich intenzita není velká, a přitom se může jednat o závažná postižení.

Klasická medicína musí překonávat v léčbě seniorů mnoho překážek. Snížení detoxikačních schopností jater a ledvin s sebou totiž nese vyšší riziko nežádoucích účinků léčiv, což bývá ještě umocněno dehydratací při sníženém pocitu žízně a nedostatečnou výživou. Také je nutno brát v potaz vzájemné působení léčiv, kterých starší lidé neberou najednou zrovna málo.

Výhody homeopatie u seniorů

  • Jemná (a trvalá) léčba. Podávání homeopatik může přinést výrazné zlepšení zdravotního stavu pacientů, a to i v případech, kdy trpí závažnými chorobami. Není to příslib vyléčení, přínos je zde především ve zkvalitnění života.
  • Minimální riziko vedlejších účinků. Homeopatické léky nezpůsobují nechtěné reakce v klasickém slova smyslu. U některých pacientů se na začátku léčby může objevit tzv. homeopatické zhoršení. To většinou znamená pouze příznivou reakci na homeopatický lék, ale pacienty to může být vnímáno negativně. Zejména u lidí užívajících více klasických léků je pak výhodou, že homeopatické přípravky neovlivňují účinnost ostatních léků.
  • Morální podpora. Homeopatika se snadno užívají a sebeobsluha podporuje sebedůvěru a pozitivní naladění seniorů, což opět zlepšuje kvalitu jejich života.
  • Zlepšení imunity. Správně vedená homeopatická léčba zvyšuje vlastní obranné mechanismy těla.

Bez energie

Jedním z nejčastějších stesků starších osob jsou pocity slabosti a nevýkonnosti. Jimi se může projevovat celá škála onemocnění, ale zjednodušeně lze tyto stavy dělit na:

  • fyzická slabost – celková a nervová slabost, slabost nohou, ztráta libida a sexuální výkonnosti,
  • psychická slabost – slábnutí paměti a schopnosti koncentrace, demence, neurologické potíže (například Parkinsonova choroba).

V případě výskytu těchto potíží je samozřejmě na prvním místě pečlivé vyšetření a stanovení diagnózy. Homeopatika lze však podávat bezpečně i v průběhu vyšetřovacích procedur. Jejich předpis není dán klasickou diagnózou, ale obtížemi nemocného. Po stanovení diagnózy lze samozřejmě homeopatickou léčbu individuálně upravit. Může se pak v případě jednotlivých výše uvedených stavů mírně lišit.

Je z čeho vybírat

Vhodný homeopatický lék se dá většinou vybrat z následujících hlavních přípravků určených pro nejrůznější typy slabosti a nevýkonnosti:

  • Arnica montana 9 C – napomáhá při pocitu „zbitosti“ a svalových bolestí. Nemocní si mohou stěžovat na příliš tvrdé postele, což může být důsledek úrazů, operací, ale i velké či dlouhotrvající tělesné zátěže. Lék se může užívat 1–3x denně v dávce 5 granulí.
  • Arsenicum album 9 C – jde o přípravek na slabost doprovázející vážná onemocnění či trápící pacienty se srdečními potížemi. Nemocným při těchto onemocněních rychle ubývají fyzické síly a duševně bývají velmi neklidní, úzkostní a trpí strachem ze smrti a samoty. Všechny potíže zlepšuje teplo či teplé jídlo a nápoje. Dávkování je opět 1–2x denně v dávce 5 granulí.
  • Baryta carbonica 9 C – lék pro seniory s tendencemi ke kornatění tepen a vysokému tlaku. Pomáhá při stížnostech na slabost se závratěmi i na nespavost. Dalšími příznaky potvrzujícími nasazení tohoto léku jsou například obrácení režimu spánek/bdění a známky počínající demence s dětinským chováním. Pacienti bývají velmi zimomřiví. Podává se 1–2x denně v dávce 5 granulí.
  • Ferrum phosphoricum 5 C + China rubra 5 C – působí na slabost způsobenou anémií, která je potvrzená laboratorním vyšetřením a je náležitě sledována či zaléčena. Tato kombinace léků je vhodná u pacientů, kteří jsou stále slabí a mají odpor k jakékoliv fyzické námaze. Podáváme 3x denně po 5 granulích od obou léků.
  • Kalium phosphoricum 9 C – lék potřebný při pocitu slabosti a únavy především z velkého duševního vypětí, obav či starostí, které se projevují hlavně neschopností soustředit se, číst či přemýšlet. Výsledkem je podrážděnost a bolest hlavy. Zlepšení nastává při mírném tělesném pohybu, například procházce na čerstvém vzduchu. Vhodné dávkování je 3x denně 5 granulí.
  • Nux vomica 9 C – přípravek zabírá při pocitu nevýkonnosti mozku a slabosti s podrážděností a vztekem. Pacient nesnese jiný názor či odporování. Jde také o základní detoxikační lék, který může ulevit při tlaku v žaludku, špatném trávení a zácpě, což může být důsledek užívání jiných léků. Vhodné dávkování je 3x denně 5 granulí.
  • Phosphorus 9 C – je určen pro pacienty, kteří se rychle přinutí k aktivitě, ale zakrátko jsou opět unavení a vyčerpaní. Mívají velmi přecitlivělé smysly. Po tělesné stránce si stěžují na závratě, slabost s postupným horšením či slabost i z malé námahy. Charakteristické pro ně je to, že všechny potíže zlepšují teplo, spánek a jídlo. Tento lék je vhodné podávat 1–2x denně v dávce 5 granulí.
  • Phosphoricum acidum 9 C – lék mírnící rezignaci na život, která se projevuje slabostí s naprostým nervovým vyčerpáním vedoucím k apatii, ospalosti i během dne a problémům se soustředěním. Tento stav se může objevit po vyčerpávajících infekcích, ztrátě tělesných tekutin, ale i po velkých emocionálních šocích. Podává se 2x denně 5 granulí. 

Zdroj: uLékaře.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.