Co ve vás evokuje slovo jaro? Krásu pučících stromů, svěží zpěv ptáků, aprílové počasí? Ale také dost možná i výraznou únavu, nedostatek energie, různé splíny a neschopnost se rychle adaptovat na stále silnější sluneční paprsky.

Už jsme všichni tisíckrát slyšeli z mnoha zdrojů, že jaro je obdobím očisty. Ano, pravděpodobně pokýváte souhlasně hlavou. Ale skutečně tuto očistu těla, duše i prostoru kolem sebe na jaře vykonáte? Není to totiž jen věc pouhé teorie. Po zimě, kdy jsme seděli doma za pecí, je třeba vylétnout ven, na vzduch, odlehčit tělu i duši. Na jaře se jednoduše zbavte všeho, co už nepotřebujete. Od oblečení, přes různé stohy nashromážděných časopisů, do kterých se už nikdy nepodíváte, tuny knih, na které sedá prach, nebo kdejakého harampádí, které máte doma pouze „co kdyby“… Pryč s tím, ať může do vašeho života vstoupit něco nového! Nová práce, nový partner či třeba nový domov.
Jaro je doba očišťující od zimního spánku, resp. útlumu, těžkých jídel atd. a mimo jiné je to příprava na horké letní období. Tak toho patřičně využijte. Možná se to na první pohled nezdá, ale je to především a hlavně téma vašeho zdraví, které s prostředím, ve kterém se dlouhodobě nalézáme, úzce souvisí. A s tím se v kole točí také naše psychické rozpoložení, které na jaře bývá tak trochu kolísavé stejně jako aprílové počasí.
Detoxikujte
Výrazným problémem jara bývá u mnohých lidí velká únava, tak zvaná „jarní“. Někdy se však na ni odkazujeme i v létě, na podzim a v zimě. Pak už bohužel představuje únavu chronickou, u níž je zapotřebí důkladného vyšetření všech struktur organismu, zda se neděje cosi vážnějšího. Obecně vzato je únava signálem těla, že je přetížené – ať již fyzicky, psychicky, či nastřádanými škodlivými toxiny, především z nesprávné stravy a neustávajícího stresu. S jarem souvisí element země, z orgánů jsou to játra. A právě játra, pokud jsou přetížená, „hlásí“ svůj stav zvýšenou únavou. Jde o bludný kruh. Velkým pomocníkem jaterní očisty bývá kupříkladu ostropestřec mariánský.
Zbavte tělo nahromaděných toxinů, které se zde usadily během zimního období naším převážně sedavým stylem života a těžšími zimními jídly...
- Běžte ven. Běh či chůze si vás přirozeně najde dle vašeho zaměření.
- Na jaře přicházejí na řadu různé zeleninové šťávy, které odlehčí a dodají potřebné živiny. Správná detoxikace v každém případě navodí v organismu samoléčebné procesy. Prostě podpoříme jeho přirozené nastavení. Například kopřiva čistí krev, jak říkávaly už naše babičky. Ale nejen tu; provětrá nánosy škodlivin celého organismu, a navíc se dá pít dlouhodobě.
Jaro je ve znamení zelené, což je nejen pastva pro oči, protože vše pučí, kvete, rozrůstá se, ale je možné tuto zeleň využít pro své zdraví...
- Což takhle dát si sedmikrásky (vyzkoušejte na bolení hlavy – prostě snězte několik hlaviček) či pampelišky (nejlépe ze své vlastní zahrady či zahrádky) do jarního salátu?
- Důležité jsou hořčiny na trávení jako třeba čekanka (lze zakoupit i čekankový nápoj a vyměnit jej za odpolední kávu).
- Vhodný je též medvědí česnek (mohou jej i lidé, kteří klasický česnek nemohou).
- Vůbec jezte více zeleného, dodá tělu novou energii a chuť do života po únavné zimě: petržel, různé klíčky či také japonský zelený práškový čaj (matcha), který dodá vitaminy, antioxidanty a potřebnou energii. Nezapomeňte na pažitku a petržel, obé má vysoký podíl vitaminu C, mezi očistné přírodní prostředky bezesporu patří i šťáva z aloe vera.
- A homeopatika? Základním detoxikantem jarního období je lék Nux vomica, určitě neuškodí si udělat zhruba čtrnáctidenní kúru 9 C 2x denně pro pročištění organismu.
Nezapomínejte na patřičně dlouhý (v průměru 8 hodin) a kvalitní spánek. Nemáte-li jej, je zapotřebí spánkový rytmus upravit. Choďte dříve spát a dříve vstávejte, zesoulaďte se s rytmem přírody.
Bylinky a spol.
Kdo má své slabé místo, tzv. locus minoris resistentiae, v oblasti dýchacích cest, může u něj zjara přijít zahlenění, kašel, plicní virózy. Přizvěte tedy ke spolupráci jitrocel, diviznu, med, citron, nezapomeňte cibuli a šípek, ve kterém je kupa vitaminu C, a také již zmíněný česnek medvědí.
Popravdě ne každý se na jaro těší stejným dílem. Je totiž plné rozporů, kdy na nás shora svítí již poněkud silné sluníčko, ale země je studená, neprohřátá. Tím vzniká v těle jakési pnutí, nesoulad, který se přenáší do našeho chování.
Co můžete vyzkoušet? Předně si zvykejte na slunce. Postavte se venku v zeleni pevně rozkročení, ale s tělem uvolněným, zavřenýma očima směrem ke slunci, vnímejte, jak jeho paprsky pronikají tenkou kůží na očních víčkách a toto světlo vstřebávejte do sebe. Ideálně nastavte slunečním paprskům též otevřené dlaně (například rozpažte). Našemu vnitřnímu pnutí mohou odlehčit meduňka, mateřídouška, levandule, třezalka (zde ale pozor, pokud popíjíte tuto bylinku, je třeba se vyhnout přímým slunečním paprskům, hrozí fotosenzibilita). Od věci není též hodně chodit na čerstvý vzduch do lesa, parku, prostě přijímejte jaro v jeho kráse a jedinečnosti.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.