Jaká doporučení na léčbu bolestí v krku má Dana Ullmann, americký novinář, spisovatel a významný zastánce a propagátor homeopatie, autor několika jedinečných homeopatických knih? 

  • První lék, o němž budeme v případě bolestí v krku uvažovat, je Belladonna. Belladonnu také velmi pravděpodobně podáme během prvních dvaceti čtyř hodin potíží, pokud se bolest objevila náhle, zvlášť doprovází-li ji horečka a zarudnutí kůže. Hrdlo je výrazně červené a bývá dost nateklé, ale není vidět žádný hnis nebo je ho jen málo. Jazyk pacienta připomíná „jahodu“, podobně jako u spály. Bolest v krku zhoršuje polykání, zvlášť polykání tekutin, a nemocný projevuje nechuť se napít. Mívá také pocit velkého sucha v krku.
  • Nad Aconitem se zamyslíme v situacích, kdy bolest v krku doprovází vysoká horečka a u postiženého se náhle objeví žízeň (pacient Belladonna nemá až takovou žízeň, k tekutinám vlastně mívá odpor). Nemoc začíná po pobytu v chladu nebo v průvanu. Bývají přítomny i další charakteristické mentální symptomy Aconita. (viz popis https://svethomeopatie.cz/cs/111-aconitum-napellus-omej-salamounek)
  • Arsenicum album budeme zvažovat tehdy, když budou zřejmé celkové symptomy: zimomřivost i během horečky, žízeň a neklid ve spojení s únavou. Bolest v krku bývá nejčastěji pálivá. Nemocnému uleví teplé nápoje, naopak polykání, chladné nápoje a pobyt v chladu bolest zhoršují.
  • Pacient, který potřebuje Rhus toxicodendronvelmi bolestivé hrdlo a cítí se lépe po teplých nápojích a celkově v teple. Bolest v krku se obvykle zhorší ráno. Často začíná poté, kdy postižený hrdlo namáhal mluvením či zpěvem, nebo byl vystaven chladnému, vlhkému počasí. Někdy se bolest zhorší při prvním polknutí, ale po několika opakováních zlepší. Pacient Rhus tox. bývá velmi neklidný, ale není tak unavený ani rozbolavělý jako nemocný typu Arsenicum. Bývá úzkostný, podrážděný a plačtivý.
  • Bolest v krku u Lycopodia je většinou horší na pravé straně nebo začíná vpravo a rozšíří se doleva. Uleví jí buď teplé nebo chladné nápoje a pobyt na studeném vzduchu ji zhoršuje. Někdy se bolest šíří do uší. Nemoc celkově nezačíná nijak náhle a pacient se typicky ani necítí nijak strašně nemocný. Je běžné, že touží po čerstvém vzduchu. V klasických případech se symptomy celkově a někdy i bolest v krku zhorší odpoledne mezi 16. a 20. hodinou.
  • Je-li bolest v krku silná, doprovázená horečkou a slabostí, může být indikován Mercurius. Hrdlo je červené a nateklé, krční mandle jsou pokryty hnisem. Pro pacienta typu Mercurius je charakteristická celková citlivost na horko i na chlad. Bolest krku zhoršuje prochlazení, ale někdy i teplo postele. Symptomy nijak zvlášť neovlivňují tekutiny v žádné teplotě. Bolest v krku bývá silnější v noci. Mezi typické symptomy bolesti v krku typu Mercurius patří tendence k tvorbě slin a slinění. Nemocný mívá vlhký polštář nebo si všimnete, že častěji polyká. Jeho jazyk často vypadá nateklý nebo naběhnutý a postižený to tak i cítí, někdy jsou na jazyku vidět otisky zubů. Dech mu odporně páchne. Může mít symptomy nachlazení jako rýmu s hustým zelenavým nebo žlutým hlenem vytékajícím z nosu.
  • Hepar sulphur se Mercuriu podobá závažností infekce. Nemocnému se již vytvořil hnis a hrdlo a mandle má silně oteklé. Lidé často říkají, že mají pocit, jakoby jim v hrdle něco uvízlo, třeba tříska (tento symptom mívají také Lachesis a Apis, není však pro ně tolik typický). Pacient je podrážděný a snadno se rozčílí. Převažujícím symptomem je zimomřivost a pobytem v chladu se také výrazně zhoršuje jeho celkový stav i bolest v krku. Obecně bolest zmírní teplé nápoje a teplo. Bolest se někdy šíří do uší.
  • Lachesis působí zvlášť tehdy, když je bolest v krku horší na levé straně a nebo tam začíná a rozšiřuje se doprava. Bolest zhoršuje pití, zejména pití teplých nápojů (úlevu někdy přináší pití studeného). Polykání bývá obtížné, tuhé potraviny se postiženému polykají hůře než tekutiny. Symptomy se nezřídka celkově zhorší teplem a bolest je často horší ráno, hlavně při probuzení, a během dne. Hrdlo je citlivé na dotek a oblečení kolem krku vyvolává bolest nebo pocit, že se pacient dusí. Výrazným symptomem Lachesis je pocit, že má hrdlo oteklé (podobně jako Hepar, Rhus tox. a Sulphur).
  • Je-li bolest v krku píchavá, bývá vhodným lékem Apis mellifica, zvlášť pokud se nemocnému uleví chladnými nápoji nebo v chladném prostředí a zhorší se teplými nápoji a teplem. Hrdlo, mandle a jazyk jsou oteklé a obvykle vypadají, jakoby byly naplněny vodou. Typické je, že pacient nemá žízeň.
  • Phytolaccu podáváme, když potiženého bolí celé tělo, má horečku a bolest v krku se zhorší teplými nápoji. Hrdlo může být tmavě červené nebo až purpurové či namodralé a pacient má oteklé uzliny. Bolest vystřeluje do uší, zvlášť při polykání. Lidé, kteří potřebují Phytolaccu, mívají neustálou potřebu polykat, přestože je to pro ně bolestivé. Je jim chladno a chtějí být přikrytí, ovšem i tak je jim zima. Protože je bolí celé tělo, bývají neklidní, ale pohybem se zhoršují jejich bolesti. Vzácným, ovšem výrazným rysem nemocných, kteří potřebují Phytolaccu, je, že když vyplazí jazyk, cítí akutní bolest u jeho kořene.
  • Sulphuru budeme uvažovat, když se bolesti v krku dlouho táhnou, nebo když indikované léky nezabírají a symptomy pacienta odpovídají generáliím a některým partikuláriím Sulphuru. Nemocní mívají pálivé bolesti v krku se suchostí sliznic, zmenšenou chutí k jídlu a větší žízní. Přes pálivý charakter bolesti se postiženému uleví, když pije teplé nápoje. Bolest v krku bývá také bodavá, tlaková nebo řezavá. Pacient má pocit, jakoby měl v krku knedlík, třísku nebo vlas. Při rozhodování, zda použít Sulphur, bývají důležité také jeho generálie – zvlášť to, že se necítí dobře v teple, celkově je letargický a má páchnoucí dech, pot a výtoky.

Překlad: Bc. Eva Leňová
Redakčně upraveno
Zdroj:
www.homeopathic.com

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.