Ať už o dovolené odpočíváte v náruči vlastní zahrádky, nebo na opačném konci naší planety, ponořte se do aktivní relaxace, tedy pokud možno co nejvíce pobývejte v přírodě, na kterou máme během roku tak málo času. 

Naslouchejte svému tělu

Slunce potřebujeme jako sůl, možná ještě více. Také většinu roku sedíte v kanceláři před monitorem počítače? Tím spíše vás může příval slunečních paprsků během týdnů volna zaskočit. Pleť není zvyklá opalovat se celý den. Jděte na to zvolna. Zlehýnka přidávejte počet hodin strávených na přímém slunci, což platí především pro jedince s citlivou bledou pletí, kteří se snadno mohou spálit (nezbytná výbava: opalovací prostředek s přiměřeným faktorem, slušivá pokrývka hlavy a sluneční brýle).

Vhodnější než bezhlavé dodržování různých obecných doporučení je však přístup „naslouchání“ svému vlastnímu tělu. Zřejmě ho již nějaký ten pátek důvěrně známe a tušíme, kdy je pro nás dobré být na slunci a kdy už je lépe vychutnat si pohodu krásného dne ve stínu. Samozřejmě to chce jistou dávku vnímavosti k sobě samému a pravdivost. Ale koneckonců, kdo jiný by měl znát naše tělo lépe než my sami? Každopádně je více než zřejmé, že polední paprsky bývají nejsilnější, proto je dobré si v době cca mezi 11. a 14. hodinou dát siestu. Jižní typy to mají v tomto ohledu snadnější. Zpravidla jim příliš spálená pokožka nehrozí, ledaže by zcela pozapomněli na její pravidelné ošetření opalovacími mléky, krémy či oleji.

Alergie nejen na slunce

Někdy nás může z nadměrného slunění, zejména na začátku dovolené, postihnout tzv. sluneční alergie, tedy výsev nepříjemných, svědivých, drobných pupínků, které dokáží pobyt u moře značně znepříjemnit. Při doteku slunečních paprsků tato místa bodají jako tisíce jehliček. Příznaky zmírňují chladivé gely s antialergickou složkou či cíleně vybraná homeopatika, která lze užívat i preventivně. Nejvhodnější je tedy poradit se se svým lékařem-homeopatem, ještě než vyrazíte na daleké cesty směrem k prudkému slunci.

Sluneční alergie není jediným problémem, který nás může ve spojitosti se sluncem potkat. Dalším nepříjemným jevem může být výsev oparu. Kdo často trpí těmito vysoce nakažlivými boláčky (ať již na rtech, nebo na intimních místech), které se mohou znovuobjevovat při stresu, nadměrném slunění, během menstruace apod., jistě si s sebou na dovolenou vezme patřičné pomocníky na zdolání urputných puchýřků, nebo alespoň na zmírnění jejich projevů.

Kromě homeopatik se osvědčuje aminokyselina lysin (obsažená např. v kuřecím mase, sýru parmezán či čočce), která pomáhá výskyt oparů tlumit, na rozdíl od argininu (obsaženém např. v obilovinách či čokoládě), jenž výsev puchýřků naopak podporuje. Aminokyselinu L-lysin je možné koupit zpravidla ve formě jednoduše polykatelných tobolek. Jako první pomoc během rozvoje oparu všichni známe pomazání inkriminovaného místa zubní pastou, nicméně v záchranu tímto postupem příliš nedoufejme. Puchýřek tím leda zbrzdíme. Lépe je vzít si s sebou některou z mastiček, dostupných na trhu, s obsahem přírodních ingrediencí, jako je právě lysin, meduňka apod., a dané místo několikrát denně poctivě potírat až do zmizení. V každém případě je nutné během výskytu oparu zachovávat zvýšenou hygienu, nesdílet s nikým ručník a vyhýbat se přímému kontaktu s druhými (líbání a sexuálním aktivitám, pokud se opary vyskytují na intimních místech). Přenos je velmi snadný. S hojným a častým výskytem oparů úzce souvisí naše imunita, proto je zapotřebí tento problém řešit komplexně v rámci homeopatické lékařské praxe.

Když jsme zmínili alergii, chvíli se u ní zastavme. Je pravda, že alergičtí lidé, kteří jsou v odborné péči, jsou již vybaveni příslušnými léky od svého lékaře. Může nastat nečekaná situace, kdy člověk bude nepříznivě reagovat na neznámé jídlo, kvetoucí strom či bodnutí cizokrajného hmyzu, včetně mořských živočichů, proto je třeba být připraven. Ať už se alergická reakce projeví ve formě kopřivky, rýmy, výtoku z očí nebo otoku daného místa, je zpravidla dobré zasáhnout ihned, aby nedošlo k jejímu rozvoji či dokonce anafylaktickému šoku, kdy je již nezbytná rychlá pomoc lékaře! Léky proto noste vždy s sebou, zpravidla mnoho místa nezaberou. Pečlivě kontrolujte, co jíte, a pokud přece jen hodláte experimentovat (dovolená k tomu přímo svádí), vždy jen s jednou novou potravinou, aby bylo jasné, co případnou reakci způsobilo.

Střevní (ne)pohoda

S jídlem, ale často jen se změnou prostředí souvisí i zcela běžná střevní nepohoda v podobě zácpy, nebo naopak průjmu. Zácpa bývá mimo jiné spojená s dlouhým cestováním, kdy jsme poněkud ve stresu (mnohdy podvědomě) i z různých toalet pochybné úrovně, a proto nedostatečně zavlažujeme svůj organismus, abychom tato místa nemuseli navštěvovat často. Když jsme pak již na místě určení a můžeme „si dovolit“ odložit nepotřebné…, zácpa v mnoha případech samovolně zmizí.

Pokud trvá další den či dny, osvědčeným prostředkem bývají ideálně sušené švestky (můžeme si vzít s sebou na cesty z domova) nebo čerstvé hrušky. Vždy volte nejdříve spíše formu přírodní než projímadla jako taková, dejte možnost tělu samovolně se vrátit do harmonie. V opačném případě, tedy pokud nastoupí průjem kupříkladu po dietní chybě, je vedle homeopatik na místě i medicinální „živočišné či rostlinné“ uhlí, které průjem zastaví a desinfikuje střevní trakt. V případech prudších průjmů je vhodné s sebou mít rehydratační roztok (který se dá zakoupit již připravený v lékárně). Pozor na riziko dehydratace především u malých dětí!

Úrazy eliminujme

Další lahůdkou na dovolené mohou být různé úrazy. Zpravidla věříme, že se nestane nic vážného. Drobné úrazy však nejsou tak vzácné – ať při turistice, nebo při vodních sportech apod. Bývá zapotřebí ošetřit „ukopnutý“ palec, vyvrknutý kotník, pořezání chodidla od střepu, píchnutí mořským ježkem, požahání medúzou... A právě při těchto drobných úrazech jsou homeopatika velkým přínosem. Jsou skladná a rychle je můžeme zraněnému poskytnout. Na unavené, přetažené či namožené svaly již tradičně dobře působí různé gely či masti s arnikou, koňským kaštanem, kostivalem lékařským, kosodřevinou, kafrem apod. (nedávat na rány!). O tom, že bychom s sebou měli mít minimálně několik druhů náplastí, obvazů, elastické obinadlo a desinfekční přípravek, asi ani nemusíme dlouze hovořit. Je to jedna ze základních věcí na cestách.

Ještě jedna malá rada na závěr. Co nejvíce choďte bosky. Na písku, kamínkách, po trávě, po přírodním terénu. Ať se plosky nohou hezky probudí, promasírují a setkají se „tváří v tvář“ se zemí. Načerpáte tak novou energii, která nezřídka v životě chybí.

Na dovolenou se zpravidla všichni těšíme celý rok. Tak ať si ji užijete v pohodě a ve zdraví. Šťastný návrat!

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.