Letošní jaro je trochu jiné. Všimli jsme si, že napříč generacemi jsou jedinci, kteří v říjnu „lehli“ a pak s odstupem několika týdnů ještě několikrát. A nyní se třeba opět dostávají z nějaké respirační virózy.

Reklama: Sédatif PC

Dovedeme si představit, jak se asi takový jedinec cítí. Únava, větší unavitelnost, zvýšená potřeba spánku a – samozřejmě – pro oslabeného jedince toto všechno znamená také větší náchylnost k opětovnému onemocnění.

Jak si s tím poradit a zároveň své tělo zbytečně nezatížit? Pomoc máme na dosah ruky: homeopatie, bylinky, strava…

Z homeopatických léků:

  • Pokud vás pobolívají klouby, jako by nemoc trvala dál, rýma a kašel jako by nechtěly odejít, dokonce se čas od času objeví i zvýšená teplota, vezměte na pomoc Sulfur iodatum 9 C.
  • Při bolestech hlavy, pocitu mentálního přetížení a při únavě po jindy běžném výkonu tak velké, že si musíte lehnout k odpočinku, když vám každý malý úkol přijde jako téměř nesplnitelný a v důsledku vyčerpání se dostaví podrážděnost a vznětlivost, užívejte Kalium phosphoricum 9 C.
  • V případě, že po nemoci, kterou doprovázelo hojné pocení, neustávají pocity zvýšené únavy a cítíte se slabí, nasaďte homeopatikum China 9 C.
  • Pokud se cítíte psychicky i naladěním úplně na dně, špatně spíte, pobolívají vás klouby i kosti a cítíte opravdu velkou vyčerpanost, podávejte Phosphoricum acidum 9 C.

Zvolený lék užívejte v dávce 5 granulí 2x za den.

  • Pokud se cítíte vyčerpaní, unavení, máte potíže usnout, bolívá vás hlava, jste pod tlakem, pociťujete křeče ve svalech, pak užívejte Schüsslerovu sůl č. 7 – vycucejte 1 tabletu v případě akutních potíží co hodinu, postupně interval prodlužujte až do 1 tablety 3x za den.

Bylinky na posílení:
Jsou to vlastně bylinky, které podpoří celkovou odolnost, a lze je užívat také kdykoliv, kdy je kolem vás hodně nemocných.

  • Lichořeřišnice se užívá jako tinktura nebo se jí její předem namočená oloupaná semínka. V létě je možné jíst čerstvé lístky, květy i semínka.
  • Echinacea je vhodná ve formě tinktury nebo odvaru z kořene (pozor, většina běžně dostupných bylinných směsí obsahuje květ nebo list).
  • Kočičí dráp (Vilcacora) je účinný ve formě odvaru. Jednodušší je opět podávání v tinktuře.
  • Tymián i yzop můžete užívat ve formě nálevu, sirupu nebo tinktury.
  • Vhodný je také odvar z výhonků borovice. Velmi dobře chutná borovicový sirup, který účinkuje stejně dobře jako tinktura.
  • Rozmarýn – použijte silici do difuzéru – rozproudí energii, prohřeje, dodá sil.

Co jíst?

  • Ideálně to, co aktuálně roste. Jarní plevel obsahuje hodně potřebných minerálů a vitamínů, zejména vitamín C a vitamín A. Proto do salátů zařaďte medvědí česnek, pažitku, popenec, řebříček, ptačinec, sedmikrásku, pampeliškové lístky, kopřivu, bršlici…
  • Možná vám zůstala ještě na dně soudku hromádka kysaného zelí. Nenechte ho zkazit! Kysané zelí je také bohaté na vitamíny a je osvědčeným životabudičem. Pokud už zelí nemáte, naložte si pickles nebo kimči.

Užívat zmíněné podpůrné prostředky je jednoduché a je skvělé, že takovou pomoc máme! Ještě lepší je stavům vyčerpání předcházet. Asi tušíme, jak toho dosáhnout.

Když cítíme únavu, dopřát si odpočinek. Už při náznaku úbytku sil přeskládat plány, určit priority, možná některé činnosti přesunout na později.

Jak rozpoznat tu chvíli, kdy si tělo říká o odpočinek, když máme v hlavě tolik starostí, myšlenek, plánů? Odpověď není složitá: být pozorní k sobě, k potřebám vlastního těla. A nástroj, který nám k tomu pomůže? Čistá, bdělá mysl. Bytí v přítomnosti v jakékoliv činnosti, kterou právě vykonáváme. Vnímat sebe, tělo, pocity. Být v naději a v dobrém srdci.

„Uvědomte si, že negativní myšlenky a emoce nejen ničí náš prožitek klidu, ale také podkopávají naše zdraví.“ (Dalajlama) 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.