Jarní únava je slovní spojení, se kterým se v lékárně často setkávám. Mnoho lidí je po zimě unavených a vyčerpaných. Přichází do lékárny pro rady. Zeptala jsem se svých kolegů – lékárníků, jak tento stav řeší sami u sebe. Jistě i pro vás bude inspirativní, že správnou a pravidelnou prevencí se nám jarní únava může obloukem vyhnout.

Mgr. Romana Vraspírová, lékárna LEBO – Zelená lékárna, nám. Míru 66/31, Svitavy
Jak na jarní únavu? Musím se přiznat, že tento jev se mi asi vyhýbá. Možná je to tím, že již předem dělám nevědomky některá opatření, která jarní únavě zabrání. Pravidelně s nástupem biologického jara podporuji svá játra bylinnými kapkami s pupenovým výtažkem ostropestřce mariánského a jalovce. Také odlehčím svoji stravu – zařazuji hodně tepelně upravené zeleniny na úkor pečiva, dopřeji si kvalitní bílkoviny v podobě krůtího masa a ryb. A protože se mi stýská po přírodě, jakmile počasí dovolí, vyrážím „nasávat energii do lesa“. Také moje lektorka jógy spolupracuje, zařazuje cvičení na podporu jater a žlučníku. Jinak jsem člověk, který si dopřává svých 8 hodin spánku denně, a ve výsledku se cítím dobře a úbytek energie na jaře nepozoruji.
Mgr. Anna Vávrová, lékárna, Nádražní 195, Hrušovany u Brna
Jarní únavu řeším spíš tak, že se jí snažím předejít. Už asi 7 let celoročně běhám a má to skvělý vliv jak na imunitu, tak díky vyplaveným endorfinům i na únavu. K tomu na jaře odlehčíme doma jídelníček. Hodně zeleniny, saláty, pořád doma klíčím nějaké fazole, čočku a podobně. Vitamín D přidávám v kapslích. Mám totiž pocit, že čím víc ve zdraví se podaří prožít zimu, tím menší je pak jarní únava. Taková je aspoň moje zkušenost.
Ale přesto pak v únoru nebo březnu dělám aspoň měsíční drenážní kúru na játra. Na začátek dávám Enterosgel a pak nějakou kombinaci homeopatik (Berberis, Carduus, Chelidonium, Solidago, Taraxacum) v nízkých potencích 5 C nebo D 6–12. Většinou vyberu podle momentální „nálady“ 2–3 léky a střídám je po dnech nebo po týdnech. Případně k tomu přidám kombinaci tkáňových solí, aby se tělo odkyselilo a pročistily se i všechny buňky. Tam je potřeba vybrat vhodnou kombinaci cíleně podle momentálního rozpoložení.
Kdo by chtěl použít bylinky, může použít čistící a lymfodrenážní čaje a zkombinovat je třeba se šťávou z aloe vera. Každý si musí najít to, co mu vyhovuje, tak aby to pro něj bylo co nejpřirozenější. Hlavně se to nesmí přehnat, aby se tělo pročistilo jemně a energii si doplnilo a ne, aby se tím „detoxem“ vyčerpalo.
Pokud vám energie dochází, přidejte na několik dní Kalium phosphoricum 15 C.
Mgr. Tomáš Striegler, lékárna Na Poliklinice, Znojemská 235, Moravský Krumlov
Slovní spojení typu „jarní únava“ případně „podzimní deprese“ naštěstí naše rodina nezná. Přes rok pravidelně sportujeme, v oblibě máme zejména nordic walking a v zimě běžky. Samozřejmě průběžně doplňujeme zásobu vitamínů, máme rádi domácí smoothie, do kterého dodáváme rostlinné proteiny. Minerální látky doplňujeme formou tkáňových solí, „frčí“ u nás hlavně čísla 5 (Kalium phosphoricum) a 7 (Magnesium phosphoricum).
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.