Sluneční úpal neboli úžeh vzniká po dlouhotrvajícím se vystavení slunečním paprskům, následkem toho je zarudnutí kůže. Jde o přímé následky záření, zatímco tepelný úpal vzniká delším pobytem v přehřáté místnosti, je tedy bez kožních změn. Lidské tělo se nedokáže vyrovnat s teplotou okolí, přestává odvádět přebytečné teplo, dochází k selhání termoregulačních mechanismů. Společným znakem jsou bolesti hlavy, zvýšená teplota, někdy i zimnice, zvracení, dehydratace, někdy i ztráta vědomí.
Kromě podání následujících homeopatických léků je třeba postiženého uložit do chladnější místnosti, uvolnit mu oděv a pomalu podávat tekutiny.
Léky budeme vybírat dle klíčových příznaků:
Velká žízeň:
- Aconitum napelus - pokožka je suchá, horká, postižený se navzdory vyšší teplotě nepotí. Může být přítomen silný pocit ohrožení - strach.
Pocení:
- Belladonna - červená tvář s velkým pocením, jsou pulsující bolesti hlavy, postižený má pocit "jakoby hořel", je citlivý na hluk a na světlo.
Bolesti hlavy s teplotou a třesem:
- Gelsemium sempervirens - je přítomna vyšší teplota s třesem, červená tvář, postižený ale nemá žízeň. Bývají přítomny silné bolesti v zátylku, pocit svalové slabosti, časté je také dvojité vidění.
Bolesti hlavy zhoršené pohybem:
- Bryonia - bolesti hlavy jsou zhoršeny i sebemenším pohybem, postižený tak vyhledává úplnou nehybnost. Je přítomna výrazná žízeň, touha po pití velkého množství studené vody.
Kožní projevy:
- Apis mellifica - základní lék na postižení kůže po vystavení se slunci. Postižené místo je růžovo-červeně oteklé, s pocity horkosti, které jsou výrazně zlepšeny přiložením studeného obkladu. Vhodným doplněním tohoto léku je chladivý gel Dapis.
Dávkování: Všechny zde popsané léky užívejte v ředění 9-15 C, 4x denně 5 granulí, po úlevě postupně vysadit, další den již jen 2x denně 5 granulí.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.