Ještě než se zcela oddáte zaslouženému letnímu odpočinku, dovolím si nabídnout jeden nápad. Co takhle na své vlastní dovolené nebo během letních prázdnin přilepšit právě tomu, na co nezbývá mnoho času, a to zubnímu sulku. To je žlábek kolem krčku zubu, kde probíhá spousta vazivových vláken. Ta spolu s kvalitní lokální imunitní obranou chrání zub před „agresory“. Oblast kolem krčku zubu je totiž nejzranitelnějším místem. Jednak je oblast krčku zónou s nejtenčími tvrdými zubními tkáněmi (sklovina a dentin) a jednak je naprosto zásadním místem, co se upevnění zubu v čelisti týče.

Základem všeho snažení je samozřejmě kvalitní zubní hygiena nejméně dvakrát denně, a to včetně čištění mezizubních prostor. Pro křehké dásně volte raději tvrdost kartáčku měkký (SOFT) nebo extra měkký (EXTRA SOFT). Pokud svou péči doplníte ústní sprchou, tak to už jsou pro dásně léčebné lázně. Ráda také doporučuji prostředky dentální hygieny na přírodní bylinné bázi – masážní gely, ústní vodu a zubní pasty a také bio kokosový olej, který je skvělý při pocitu suchosti v ústech (například u pacientů během chemoterapie), při opakovaných aftech a proti usazování pigmentací na zubech. Doporučuji nanést ho na zuby i dásně jemnými krouživými pohyby zejména po večerním čištění.

Ale to jsou všechno standardní celoroční rady. Co však podpořit regeneraci dásní, zubního sulku a jeho závěsného aparátu zubu jako prevenci parodontózy?

Zvolte jednu ze tří variant, která nejlépe odpovídá situaci vašich dásní:

  • Dásně občas krvácí při čištění, případně máte v rodině tendenci k onemocnění dásní (např. parodontóze). Užívejte celé léto homeopatické léky Arnica montana 9 C + Ruta graveolens 9 C 5 granulí od každého léku 1x denně (minimální doba užívání je šest týdnů, což je doba regeneračního cyklu těchto tkání).
  • Dásně krvácejí při čištění prakticky denně, míváte často afty a trávicí potíže (nadýmání) – pak volte raději lék Lycopodium clavatum 9 C – 5 granulí 1x denně, opět 6 týdnů, na jaře si tuto kúru zopakujte.
  • Dásně krvácejí i samy od sebe, zejména v noci, je to doprovázené zápachem z úst, nadměrným sliněním s afty a trpíváte na záněty v oblasti zubů, pak doporučuji homeopatický lék Mercurius solubilis 15 C – 5 granulí 1x denně po dobu 6 týdnů a k tomu probiotika po dobu tří měsíců.

A ještě jedna rada pro vás, kteří toužíte po bělejším úsměvu. Nejšetrnější způsob bělení zubů je zdravě opálený obličej a sytější barva rtěnky. Přeji hezké léto!

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.