Začíná léto, slunce pomalu pěkně ohřívá zem, teplo je všude kolem nás. S přibývajícím teplem se u mnohých z nás začínají ozývat křečové žíly. Křečové žíly se řadí mezi nejčastější cévní onemocnění.

Častěji se vyskytují u žen, což je dáno těhotenstvím a hormonálními změnami. V žilním systému jsou chlopně, které napomáhají návratu krve do srdce. Pokud nefungují tak, jak mají, krev se v žilách městná, zvyšuje se tlak na žilní stěnu, která se deformuje, a dochází ke vzniku varixů. Mezi první příznaky patří rychlá únava nohou a bolest při námaze. Zpočátku je to pouze estetický problém, ale s rozvojem onemocnění se rozvíjí další komplikace a u neléčených křečových žil může dojít až ke vzniku bércových vředů.

Mezi rizikové faktory kromě dědičnosti, věku a pohlaví patří také nadváha a příliš dlouhé sezení nebo stání.

Základním léčebným opatřením jsou kompresní zdravotní punčochy. Ne je mít pouze v šuplíku, ale aktivně je používat a nosit. Obzvláště v horkých dnech, kdy dochází k větším otokům nohou. Farmakologická léčba pouze zabraňuje dalšímu zhoršování stavu a zmírňuje otoky a pocity těžkých nohou.

Křečovým žilám lze do jisté míry předcházet zdravým životním stylem. Jídelníček je vhodné obohatit o potraviny, které obsahují více vlákniny, bioflavonoidy i rutin. Pokud zařadíme do jídelníčku dostatek zeleniny, pohanku, luštěniny, rýži a červenou řepu, naše cévy nám poděkují. Pohyb je důležitým krokem zabraňujícím vzniku a rozvinutí křečových žil. Cirkulaci krve v nohách podporuje plavání, chůze i jízda na kole. Střídání teplé a studené vody posiluje žilní systém nohou. Ruku v ruce s jídelníčkem a pohybem je snižování nadváhy, která zbytečně zatěžuje žilní systém.

S úlevou může pomoci i homeopatie

Mezi nejdůležitější lék na posílení žilní stěny patří Arnica montana. Má venoprotektivní účinek. Působí na bolest po námaze i na bolestivé, napjaté varixy. Zmenšuje také křehkost kapilár. Užívá se dlouhodobě v ředění 9 C 1-2x denně. Arniku využijeme nejen u křečových žil, ale také u všech úrazů, traumat a krvácení.

Pokud se objeví pálivý, bodavý, narůžovělý otok, který se zmírňuje obklady, vzpomeneme si na lék Apis mellifica.

Důležitým lékem u křečových žil je Fluoricum acidum. Je vhodný v případě pálení nebo svědění nohou. Potíže se zmírňují studeným obkladem. Varixy jsou v tomto případě kličkovité a seskupené do shluků.

Existuje několik velkých terénních léků, které mají ve svém popisu také sklon k varixům. Jako první bych jmenovala lék Sepia. Vše je u tohoto léku pokleslé. Potíže se zhoršují vždy, když dochází k venózní stáze - dlouhé stání, vlhké teplo, odpočinek. Zvednutím nohou, chlazením a cvičením se příznaky zlepšují.

Lachesis mutus má pocit těžkých nohou také. K zhoršení dochází v teple, sevřením a v premenstruačním období. S nástupem menstruace se potíže většinou zmírňují. Kapiláry mohou být natolik křehké, že dochází ke vzniku modřin a podlitin při sebemenším dotyku.

U žilních léků bychom ještě neměli zapomenout na lék Pulsatilla. Je vhodný u rozšířených žilek, které jsou doprovázeny bolestí a otokem. Může se vyskytovat určité promodrání končetin, které je způsobeno špatným prokrvením.

Přeji Vám lehký krok po celé léto.

Zdroj: Magazín Healthcomm

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.