Náš životní styl se stravou bohatou na tuky a jednoduché cukry vede k překyselení a hromadění kyselých metabolitů v tkáních. Ty pak oslabují imunitní systém. Jednoduchým receptem na obnovu acidobazické rovnováhy v těle je každodenní užívání vody s citronem či jablečného octa. 

Reklama: Oscillococcinum

Další tipy pro podporu imunity:

1. Pitný režim. Dostatečná nálož tekutin udržuje hydrataci organismu a napomáhá odplavování toxických zplodin metabolismu.

Co pít:

  • čistou neperlivou vodu,
  • zázvorové a bylinné čaje,
  • ředěné ovocné a zeleninové šťávy.

2. Stop kávě! Je silně okyselující, zvyšuje ztráty vápníku močí, způsobuje i ztráty řady dalších vitamínů a minerálů a tím vede k oslabení imunitního systému.

3. Pryč s rafinovaným cukrem. Ze všech rad týkajících se úpravy životního stylu je to snad nejvýznamnější opatření. Rafinovaný cukr překyseluje tělo a je přímo jedem pro bílé krvinky.

4. Bílkoviny a spol. Jezte stravu bohatou na bílkoviny, syrové ovoce a zeleninu. Jsou důležitým zdrojem antioxidantů, flavonoidů a polyfenolů.

5. Hýbejte se! Přiměřená aerobní aktivita nejlépe na čerstvém vzduchu je mocným stimulátorem imunitního systému. Redukuje stres a přispívá k duševní pohodě.

6. Zbavte se stresu. Zbavit se ho úplně asi nelze. Když však využijete různé relaxační techniky, významně ho eliminujete. Na internetu jich najdete dostatek.

7. Nekouřit je zásadní! Cigaretový kouř ochromuje řasinkový epitel průdušek a zhoršuje tak možnosti samovolné očisty sliznice.

8. Nebojte se zvýšené teploty. Horečka je přirozenou reakcí imunitního systému. Jakmile se setká s nějakou bakterií či virem, zvýšenou teplotou je vlastně likviduje. Podávání chemických léků na snížení, byť i jen nepatrně zvýšené teploty je spíše škodlivé. Teplota do 38,5 °C by se neměla snižovat vůbec, vyšší teploty by se měly alespoň zpočátku řešit spíše homeopaticky než chemicky. Berte ohled na to, že se děti se všemi možnými bakteriemi a viry musí „seznámit”. Jejich imunitní systém pak bude fungovat správně.

Vhodné doplňky stravy:

1. Vitamín C prokazatelně zkracuje délku nachlazení. Je významným prvkem protivirové imunity a silným antioxidantem. U dospělých se doporučuje užívat až 3x denně v dávce 1000 mg.

2. Vitamín A udržuje funkční střevní bariéru. Doporučuje se 25–50 tisíc jednotek denně po dobu 5 dní.

3. Vitamín E zlepšuje funkci obranyschopnosti těla likvidací volných radikálů – jde o silný antioxidant.

4. Zinek je snad nejdůležitější stopový prvek pro dobrou funkci imunitního systému a pro hojení tkání. V akutním stavu se užívají 15–25 mg každé dvě hodiny. V dlouhodobé prevenci se doporučuje v dávce 60 mg jednou denně.

5. Probiotika – téměř 80 % buněk lidské imunity se nachází ve stěně střeva. Proto je přínosné v rámci podpory obranyschopnosti podávat i probiotika. Nejlépe samozřejmě v přírodní formě. Výborné jsou jogurty, kefír nebo kysané zelí.

6. Extrakt z černého bezu má velký protivirový a protibakteriální účinek. Ve studiích bylo prokázáno, že významně zkracuje dobu trvání chřipky. Zmírňuje i příznaky kašle.

7. Česnek patří ke známým přírodním antibiotikům. Má přímý ničivý účinek na viry a bakterie. Do těla navíc přináší dostatek síry, která je základní stavební součástí antioxidačních enzymů. V preparátech se doporučuje užívat 300–500 mg 2–3x denně.

8. Tymiánový extrakt je další tradiční prostředek, který optimalizuje činnost imunitního systému.

9. Zázvor pomáhá na bolavý krk, zimnici, zklidňuje trávení a podrážděný žaludek.

10. Horká voda s citronem, medem a skořicí kromě hydratace zklidňuje podrážděné sliznice hrdla a dýchacích cest a podporuje pocení čili eliminaci toxinů.

Poslední šance při prvních příznacích!

Následující recept lze využít ve chvíli, kdy se začnou projevovat příznaky nějaké virózy nebo když se setkáme s někým nemocným a chceme se sami před infekcí ochránit.

  • Oscillococcinum – 1 tuba v intervalu 8 hodin po dobu dvou dnů
  • Influenzinum 9 C – 3x denně 5 granulí
  • Vitamín C v maximální dávce

Z homeopatik Aconitum, Belladonna nebo Ferrum phosphoricum, vždy podle aktuálních příznaků projevu nemoci. Více se o nich dozvíte např. v článku „Homeopatická léčba chřipky“

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.