Jak léčit chřipku? Může při prevenci či v léčbě chřipky pomoci homeopatie? Jaké jsou nejvhodnější „chřipkové“ homeopatické léky? Jak postupovat při prudkém nástupu onemocnění? Odpovědi na tyto otázky a více se dozvíte v článku zkušeného lékaře, odborníka v homeopatii, MUDr. Jaroslava Čupery. 

Reklama: Oscillococcinum

Od prvních příznaků je vhodné podávat homeopatický přípravek Oscillococcinum. První dávku co nejdříve a pak 1 tubu 3x denně po dobu 1–3 dní.

Pro přehlednost volby léku je vhodné rozdělit si fáze nemoci na prvotní fázi nástupu, fázi rozvinuté nemoci a fázi zotavování, rekonvalescence:

  • Při prudkém nástupu onemocnění je možné podat nemocnému lék: Aconitum napellus 15 C, kdy se horečka objevuje náhle, většinou v noci, je vysoká, nad 39 st. Celsia. Pacient se nepotí, má horkou, suchou kůži. Indikace tohoto léku nastává většinou po prudkém prochlazení.
  • Druhým častým lékem prvotní fáze onemocnění je Belladonna 15 C, kdy se potíže opět objeví náhle, ale v tomto případě je horečka doprovázená značným pocením. Kůže je vlhká, rudá, sálá z ní horko, oči nemocného jsou lesklé a je citlivý na světlo, hluk, dotek. Tyto léky se podávají v počátku chřipky velmi často – 5 granulí třeba i po 1–2 hodinách, dokud se nemocný nezačne cítit lépe.
  • Pokud je ale začátek nemoci spojený jen s nevýrazným zvýšením teploty, kolem 37,5 st. Celsia, nemocný může mít rýmu s krvácením z nosu, suchý, dráždivý kašel, pak je oním odpovídajícím lékem: Ferrum phosphoricum 15 C. Frekvence podávání tohoto léku je taky pozvolnější – 5 granulí 3–5x denně.

Včas zahájená odpovídající léčba může rozvoj chřipky zcela zastavit a nebo nemocnému alespoň výrazně ulevit.

Po fázi nástupu onemocnění následuje fáze rozvinuté nemoci. Nejčastěji indikovanými léky mohou být následující:

  • Bryonia alba je lékem na vysoké horečky, doprovázené intenzivním pocením, které ale nemocnému přináší alespoň přechodnou úlevu. Stav je doprovázený intenzivní žízní, kdy nemocný pije velké množství tekutiny v delších časových intervalech. Kromě pocení je zde zlepšení absolutní nehybností.
  • Rhus toxicodendron je naproti tomu neklidný, klid a nehybnost jej zhoršují a proto se neustále převaluje na lůžku. Indikaci tohto léku potvrzuje výsev oparů při teplotách.
  • Gelsemium sempervirens je lékem pro pacienty schvácené, kteří jsou ospalí, otupělí, jejich vysoké horečky jsou doprovázené bolestí hlavy a nemají žízeň.
  • Eupatorium perfoliatum je lékem pro pacienty, kteří si budou stěžovat na slabost a velké bolesti svalů a kloubů.

Některý z těchto léků je vhodné podávat v ředění 9 nebo 15 C. Zpočátku opět 5 granulí v intervalu 1–2 hodin a se zlepšováním stavu intervaly mezi podáváním prodlužovat. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.