Podzim je tu a s ním přichází sezóna nejrůznějších nachlazení, kašle, zvýšených teplot a viróz obecně. Můžete se s nimi vypořádat i s pomocí homeopatie.

Reklama: Stodal

Začněte včas!

Před vlastním vypuknutím nějaké nemoci se člověk různě dlouhou dobu takzvaně „necítí“, nebo tento stav popisuje slovy „že na něj něco leze“. To znamená, že příznaky nastupující choroby jsou nespecifické nebo jen lehké a nevěnujeme jim často náležitou pozornost. Nicméně homeopatika nasazená již v této fázi můžou nemoc buď úplně zarazit, nebo bude probíhat podstatně mírněji.

V této situaci můžeme použít některý z následujících léků:

  • Aconitum napellus 9 C – lék užitečný po náhlém silném prochladnutí, jako je například pád do studené vody či profouknutí ledovým větrem, nebo jen nedostatečné oblečení v chladném dni. Zavčasu nasazený zabrání dalším nepříjemnostem.
  • Rhus toxicodendron 9 C – tento lék se hodí především při prochlazení či promoknutí zahřátého a zpoceného těla, typicky při promoknutí venku při sportu.
  • Nux vomica 9 C – pomáhá v okamžiku, kdy se nastupující nemoc projeví pocitem, že se nijak nelze zahřát. Stav doprovází mrazení v zádech a případně kýchání, byť ještě bez rýmy. Za rozvojem nemoci může být vystavení se studenému průvanu.
  • Ferrum phosphoricum 9 C – přípravek se osvědčil při pocitu vnitřní horkosti, která je předzvěstí nastupující virózy. Nemocný může mít i zarudnuté tváře, ovšem teplota (zatím) zůstává normální.

Tyto léky je vhodné zpočátku užívat v hodinových intervalech a později je prodlužovat. V naprosté většině případů se žádná nemoc neprojeví, nebo jen ve velmi mírné podobě.

Kašel a nachlazení

Vývoj nemocí horních cest dýchacích bývá typický. Objeví se rýma, která se často přesune na průdušky, a dojde k zánětu průdušnice a průdušek s kašlem. Vše může být doprovázeno různě zvýšenou teplotou. Tady pak ke slovu přichází celá řada homeopatických léků. Z nejčastějších léků kašle můžeme jmenovat:

Léky na suchý kašel

  • Aconitum napellus – je lékem na suchý kašel, který se objeví po silném prochladnutí či profouknutí studeným větrem. Kašel a horečka se objeví typicky kolem půlnoci. Kašel je většinou drsný, je doprovázený pocitem dušnosti a bývá k němu i horečka – až k 40 °C – a nemocný se přitom vůbec nepotí. Pokud se tento lék podá zavčasu, může předejít přechodu onemocnění do závažnějšího postižení.
  • Belladonna – je lékem kašle, který je vyvolaný suchostí sliznic v časné fázi zánětu s překrvením. Většinou to bývá na počátku nějakého infekčního onemocnění, často dobře následuje po léku Aconitum, když se nemocný s vysokou teplotou začne potit. Kašel je opět suchý, štěkavý, sliznice v krku je zarudlá, stejně jako kůže, ze které přímo sálá teplo.
  • Bryonia alba – je lékem pro nachlazení s rýmou, které „přechází do hrudníku“ a vyvíjí se do postižení průdušek s kašlem. Nejvýraznějším rysem tohoto léku je zhoršení každým pohybem, a dokonce i pokusem o hlubší nádech. Úlevu přinese ležení a sevření hrudníku rukama. Kašel může doprovázet opět vysoká horečka s výrazným zlepšením stavu po vypocení a žízeň na velké objemy tekutin.
  • Phosphorus – je dalším lékem pro nemocné, jejichž nachlazení se snadno přesune na průdušky. Kašel je u nich vyvolán pocitem dráždění v dýchacích cestách, zhoršuje jej mluvení, smích, pohyb či změna teploty v místnostech, tedy přechod z tepla do chladu, či naopak. Kašel doprovází pocit sevření na hrudi, zlepšuje se v teplé posteli a nemocný přitom často vyžaduje ledové nápoje.
  • Ferrum phosphoricum – hodí se na suchý kašel, který doprovází teploty do 38 °C. Dalšími příznaky mohou být bolesti uší, případně krvácení z nosu.

Léky na vlhký kašel

  • Drosera – je lékem na kašel s prudkými záchvaty kašle, kdy pacient nemůže popadnout dech, a silný kašel může vést až k nevolnosti se zvracením. Kašel se objeví typicky po ulehnutí do postele (jen co se hlava dotkne polštáře), vyvolá jej ale i mluvení, jídlo nebo studené nápoje. Pacienti vyžadující tento lék jsou velmi zimomřiví a hodně se v noci potí.
  • Hepar sulfur – je lékem na kašel po prochladnutí u zimomřivých dětí, které snadno nastydnou a trpívají na rýmy, sinusitidy či laryngitidy. Jejich veškeré sekrece na sliznicích mají hnisavý charakter. Zlepšení přináší nejlépe vlhké teplo, naopak jakékoliv ochlazení (stačí například malé odkrytí pacienta v posteli) vyvolá kašel a zimnici.
  • Kalium bichromicum – je lék spíše na pozdější stadia kašle, kdy jsou celkově postiženy sliznice dýchacích cest, počínaje rýmou, dále chrapotem až po zánět průdušek. Všude najdeme žlutý sekret, který se provazcovitě táhne a v nose může zasychat do krust.
  • Pulsatilla – je lék na kašel proměnlivý. Nemocný přes den vykašlává množství žlutého hlenu, kdežto v noci je kašel suchý a dráždivý. Kašel je horší v teple, v teplé místnosti, po ulehnutí, v noci. Zlepší se venku na čerstvém vzduchu.

V některých případech je možno použít jen jeden homeopatický lék, ale pokud příznaky na potíže nemocného úplně „nesedí“, je možné použít 2 či 3 léky v kombinaci. U léků vlhkého kašle je nejlepším postupem začít podávat lék 2–3 dny v ředění 9 C a potom přejít na ředění 15 C, u suchého a dráždivého kašle můžeme ředění 15 C podávat hned od začátku léčby. Případně je potřebné kombinovat podle individuálních potíží pacienta léky kašle a léky horečky.

Na doléčení

Zánět sliznic dýchacích cest může po prodělaném akutním onemocnění přetrvávat různě dlouhou dobu i po odeznění fáze vysokých teplot anebo příznaků akutního onemocnění. K příznakům tohoto přetrvávajícího zánětu patří lehce zvýšená teplota, občasné pocity horkosti čí nastupující horečky a přetrvávající lehká rýma a kašel s produkcí většinou žlutavého sekretu.

V těchto případech je vhodné tento zánět doléčit pomocí kombinace léků:

  • Sulfur iodatum 9 C
  • Pulsatilla 15 C

Obojí 2× denně 5 granulí. K těmto lékům je možno přidat i Oscillococcinum 1× denně 1 tubu po dobu 14 dnů.

Homeopatické přípravky na podporu imunity

Nejlepší prevencí podzimních a zimních nemocí je samozřejmě podpora imunitního systému. Tady můžeme použít některý z následujících preparátů:

  • Echinacea angustifolia 5 C – má výrazný imunostimulační účinek při všech bakteriálních onemocněních, podává se 3× denně 5 granulí.
  • Oscillococcinum – je to lék vyrobený z kachny pižmovky, která představuje přírodní rezervoár chřipkových virů. Preparát silně stimuluje všeobecnou protivirovou imunitu. V rámci běžné prevence infekčních onemocnění je vhodné užívat 1× týdně 1 tubu.
  • Influenzinum 9 C – jde o preparát připravený z aktuální protichřipkové vakcíny. Představuje homeopatickou cestu k podpoře imunitního systému přímo proti virům chřipky. Doporučené dávkování je 1× týdně 10 granulí.

Dodejte tělu sílu

Pro správnou funkci imunitního systému je nezbytné dodržovat také zásady zdravého životního stylu. Tedy jíst vhodnou stravu, myslet na pravidelný pitný režim a mít přiměřenou pohybovou aktivitu. K tomu je možné přidat i doplnění potřebných vitamínů, stopových prvků a dalších doplňků.

  • Vitamín C - prokazatelně zkracuje délku nachlazení, je to významný prvek protivirové imunity a silný antioxidant. Doporučuje se u dospělých užívat až 3× denně 1000 mg.
  • Vitamín A - udržuje funkční střevní bariéru.
  • Vitamín E - zlepšuje funkci obranyschopnosti těla likvidací volných radikálů – jde též o silný antioxidant.
  • Zinek - snad nejdůležitější stopový prvek pro dobrou funkci imunitního systému a pro hojení tkání. V akutním stavu se užívá 15–25 mg každé dvě hodiny.
  • Probiotika - téměř 80 % buněk lidské imunity se nachází ve stěně střeva. Proto je přínosné v rámci podpory obranyschopnosti podávat i probiotika. Nejlépe samozřejmě v přírodní formě – výborné jsou jogurty, kefír anebo kysané zelí.
  • Extrakt z černého bezu - má velký protivirový a protibakteriální účinek. Ve studiích bylo prokázáno, že významně zkracuje dobu trvání chřipky.
  • Česnek - patří ke známým přírodním antibiotikům. Má přímý ničivý účinek na viry a bakterie. Do těla navíc přináší dostatek síry, která je základní stavební součástí antioxidačních enzymů.
  • Tymiánový extrakt - je dalším tradičním prostředkem, který optimalizuje činnost imunitního systému.
  • Horká voda s citronem, medem a skořicí - tento nápoj kromě hydratace zklidňuje podrážděné sliznice hrdla a dýchacích cest a podporuje pocení čili eliminaci toxinů.
  • Přestaňte (alespoň na čas) s kouřením - cigaretový kouř ochromuje řasinkový epitel průdušek a zhoršuje tak možnosti samovolné očisty sliznice.
  • Samozřejmostí, stejně jako u všech akutních nemocí horních cest dýchacích, je dostatečná hydratace, která je nezbytná pro snadnější vykašlávání hlenů. Dalším způsobem, jak přispět k lepšímu vykašlávání hlenů, je zvlhčování vzduchu v místnosti či inhalace teplé páry. Do inhalací je dobré přidat několik kapek eukalyptové esence, která zklidní překrvení průdušek a tak ulevuje bolestem při dýchání.
  • V dietě platí známá pravidla pro akutní onemocnění s vynecháním mléka a mléčných výrobků, potravin obsahujících nasycené tuky a vynecháním rafinovaného cukru.