Motto: Home office se musíme naučit. Pokud si lidé jasně nenastaví pravidla, nic nestihnou. Řád je zásadní.

Reklama: Sedalia

Pro lidi naší doby je typické to, že čerpají ze zážitků a nových zkušeností. To vše je nám nyní, kdy spousta z nás pracuje v režimu home office, odepřeno. Vnímáme to pak jako stres, navíc časově neohraničený, se všemi jeho důsledky.

Tak se stres stal bez nadsázky chorobou dnešní doby a v posledních měsících to platí ještě víc. Stresu se nedá vyhnout, přitom ale může způsobit vážné tělesné i psychické problémy.

Při stresu tělo vylučuje z nadledvin hormon kortizol, který v reakci na zátěžovou situaci aktivuje energetické zásoby a podnítí tak obnovu správného nastavení tělesných funkcí. Tělo najednou upozadí klasické pochody, jež jsou pro nás důležité, například růst či regeneraci buněk. Dochází mj. i k hormonálním útlumům, a to u mužů i u žen. U všech se ovšem projeví velice negativní vliv na imunitu, což je v nynější covidové době neméně závažné.

Ale homeopatické léky mohou být váš společník i v těchto dnech – stačí si jen vybrat ten pravý.

Aconitum napellus – je lék na akutní poruchy emotivity, jako jsou nervová vzrušivost, úzkosti. Člověk, který potřebuje tento lék, nedovede nic brát s lehkostí, pociťuje úzkostný neklid s pocity náhlé hrozby. Home office: velká podrážděnost, za kterou se skrývá strach. Nesnese odmlouvání, ale může mít i epizody hlubokého smutku se sklony ke zvýšenému krevnímu tlaku, k palpitacím. K duševní práci cítí velkou nechuť. Pomáhá pohyb na čerstvém vzduchu.

Argentum nitricum – hlavním tématem těchto lidí je podat výkon: „budu přijat pouze tehdy, podám-li výkon v čase krize“. Člověka oslabují četné fobie, hlavně pak anticipační úzkost, úzkost z budoucnosti. Velmi rychle pak „zradí“ tělo – psychicky podmíněné průjmy jsou to, co ještě více přispívá k jeho nejistotě. Home office: člověk v pasti, neúčelná činnost, s pocitem „nestíhám“, touha po cukru, po sladkostech.

Účinek tohoto léku se hodně dotýká dalšího homeopatika na psychické problémy a tím je Gelsemium sempervirens. Je to, jako kdyby se destruktivní procesy zhmotnily do pocitu adynamie se zcela ochromenými reakcemi a do pocitu osobní nedostatečnosti.

Lycopodium clavatum – obsahuje četné trávicí problémy a navíc psychická témata sebekontroly, strach, že nedokáže „na dálku“ to, co by dokázal za běžných podmínek, kdy na svém pracovišti má vše pod kontrolou. Home office: nakonec strach podniknout cokoliv, poruchy erekce, poruchy paměti.

Arsenicum album – pečlivý, spořádaný, spolehlivý, trošku rigidní pracovník. Home office: vidí svět jako hrozbu, chaos. Přišel o stabilitu, o bezpečí svého pracoviště, o organizaci svého pracovního stolu. Je neklidný, podezřívavý. Doma volný čas vyplňuje pečlivým uklízením, nedovede být sám. V noci cítí úzkost ze smrti, z konce. Dominují pak velké obavy o své vlastní zdraví.

Baryta carbonica je pro toto období důležitý lék. Člověk, který byl velmi spolehlivý, metodický, klidný. Home office: náhle je zpomalený, nedovede se přinutit k práci ani k pohybu (který by mu velmi prospěl). Tloustne, je zimomřivý, má špatnou paměť a z tohoto období si může odnášet averzi ke společnosti i nechuť cokoliv vyřizovat mimo domov. Vše je velmi obtížné.

Bryonia – lék pro člověka velmi pracovitého, odhodlaného pracovat horečnatým tempem. Buduje pozici, obchody. Home office: pocit ztráty, dominuje myšlenka že přijde o obchod, o peníze, o vše, co dlouho budoval. Začne být „vysušený“ – necitlivý vůči emocím a citům jiných. Má sny, kde stále pracuje, sny o obchodech. Mluví málo a nechce být rušen. Strach z chudoby.

China – lék pro citlivého člověka, idealismus, rezervovanost. I v normálním pracovním procesu se rád izoluje, kolegům raději píše e-maily nebo telefonuje, místo aby je kontaktoval přímo. Home office: v zásadě mu nevadí, ale vadí mu prostorové omezení, stísněnost, vadí mu, že jsou děti doma, že nemá klid. Cítí se být bez ochrany.Vymýšlí si fantazie, co by mohl dokázat, kdyby mu nebylo bráněno, s pocitem, že má smůlu. Tito lidé potřebují hodně pít, tělesně pak trpí bolestí hlavy, nadýmáním.

Nux vomica – lék pro člověka velmi ambiciózního, schopného, rychlého, samostatného. Home office: nikdo s ním doma nemůže vydržet. Šíří kolem sebe zlost, netrpělivost a má sklony být násilnický. Má četné trávicí problémy (pálení žáhy, zácpa), bolesti hlavy. Špatně spí, v tomto období má rychle sklony k alkoholismu.

Phosphoricum acidum – člověk je citlivý, přátelský, potřebuje kolektiv. Home office: pro práci doma potřebuje naprostý klid. „Nemůžu se soustředit na práci, protože mám kolem se partnera, děti, o ty všechny musím pečovat od rána do večera.“ Sklony k padání vlasů, hluboká únava s touhou několikrát denně si krátce zdřímnout. Dobrým doplňkovým lékem k Phosphoricu acidu je Ignatia amara při převládajícím pocitu neštěstí, přesvědčení, že můj život je jedno velké trápení a potřebuji neustálé hledání rozptýlení, při kterém je vše negativní na chvíli zapomenuto. S tímto pocitem může souviset hlavní téma homeopatického léku Staphysagria – je to lék na potlačené potřeby, potlačené emoce.

Rhus toxicodendron – je lék pro člověka, který podává výkony jen tehdy, pokud může být v pohybu, neposedí na jednom místě, stále poposedává. Home office: vadí dlouhé sezení u počítače, cítí nesmírnou ztuhlost. Lék pomůže „rozhýbat“ nejen tělesně, ale pomáhá rozhýbat se i ke změně v životě.

Dávkování:
Homeopatické léky v ředění 15 C, 1–2x denně 5 granulí na cca 1 měsíc. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.