S nachlazením se v podzimních a zimních měsících potýkáme docela často. Asi se tomu nemůžeme úplně vyhnout. Děti sedí v uzavřených třídách a navzdory tomu, že se paní učitelky snaží větrat, „koktejl“ bacilů je i tak přítomen. Stačí, když jedno dítě zakašle, zanedlouho je majitelem stejného bacilu polovina třídy.

Reklama: Oscillococcinum

V naší rodině řešíme každé nachlazení – i kašel – formou obrany na „všech frontách“. Bereme si tedy na pomoc vedle homeopatických léků i bylinky a olejíčky. Z bylinek vaříme nálev. Vhodné jsou: SLÉZ, BEZ, LÍPA, YZOP, DOBROMYSL, SATUREJKA. Máme zkušenost, že nejlépe zabírají doma vypěstovaný yzop a dobromysl. Je důležité, aby silice obsažené v bylinkách byly dostatečně silné (proležené byliny z obchodů mají slabé účinky).

Osvědčilo se nám i podávání mletého semínka fenyklu a anýzu na lžičce (někdy s medem) několikrát denně. Každý večer dětem aplikuji aroma masáž s éterickými oleji. Většinou vybíráme spolu, která vůně se jim líbí. V případě suchého kašle nabídnu: YZOP, CYPŘIŠ, SMRK, BOROVICI, EUKALYPT, ANÝZ nebo BERGAMOT. Večer, když jdou spát, jim ještě kápnu na polštář některý z olejíčků. Stejně tak i ráno, když jdou do školy, nezapomeneme na kapku olejíčku na tričko.

Z homeopatických léků vybírám podle symptomů:

  • Spongia tosta 9 C – laryngitida, dusivý, pískavý, suchý kašel, pálivá bolest, úzkost a strach, dušnost, ucpaný hrtan, zlepšení pitím teplých nápojů, chraplavý, drsný hlas.
  • Ignatia amara 9 C – kašel po vypjatých situacích, čím víc kašle, tím víc je ke kašli nucen, záchvatovitý kašel, zlepší se rozptýlením.
  • Drosera 30 C – suchý, štěkavý, drásavý, záchvatovitý kašel, zhorší se vleže a hlasovou námahou, bolesti mezižeberních svalů, zlepšení stlačením.
  • Vhodný je také sirup Drosetux.

Osvědčilo se nám rozpouštět granule do plastové lahve s vodou, ze které pak děti upíjejí po celý den. Pokud si na léčbě dáme opravdu záležet, suchého kašle se lze zbavit i během několika dní. V případě, že se kašel navzdory užívání bylin, olejíčků a homeopatických léků nelepší, navštivte lékaře.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.