Sluníčko nás láká ven, všude je krásně a člověk by si myslel, že nás tato energie posílí. Přesto do lékárny velmi často přicházejí maminky s dětmi a střevní virózou. Toto onemocnění se nejlépe šíří v dětských kolektivech. Takto postižené děti jsou nejčastěji školkáčci nebo děti na prvním stupni základní školy.

Reklama: Oscillococcinum

Mezi nejčastější příznaky patří nechutenství, únava, zvracení, průjem, bolesti břicha, může být zvýšená teplota a bolesti hlavy. U někoho se projeví jen některé z příznaků, jiný může mít i všechny. Vždy záleží na tom, jak silný imunitní systém dítě má. Často se také stane, že postupně odpadnou i ostatní členové rodiny. Naštěstí je to onemocnění krátkodobé (nejčastěji 1–3 dny, ale může trvat i déle).

Rizikem tohoto stavu je možnost rozvoje dehydratace, pokud jsou ztráty tekutin velké. Naštěstí homeopatie umí tyto stavy dobře a rychle zvládnout.

Jako první krok doporučuji podat dávku aktivního uhlí – má velkou absorpční schopnost a natáhne na sebe bakterie, viry, toxiny, plísně. Nevstřebává se ve střevě a vše vyjde stolicí ven. Dále pak lék Nux vomica 9 C, který má silné detoxikační účinky, působí při zvracení a nechutenství. Podáváme několikrát denně, pokud je trávicí trakt hodně podrážděný, tak po každém zvracení.

Jako prevence dehydratace velmi dobře působí China 9 C. Doporučuji její podávání už po prvním zvracení, tělo pak lépe reguluje své vodní hospodářství, pokud nastanou velké ztráty tekutin zvracením a průjmy. Když se objeví průjmy, hezky zabírá Arsenicum album 9 C.

Důležitá jsou také režimová opatření v rodině. Dítě potřebuje klid, nejlépe se cítí doma v posteli, ideálně pokud jsou zataženy rolety. Dokud dítě samo nemá chuť k jídlu, tak ho nenutíme. Při dobrovolném půstu může imunitní systém plně zapojit své ochranné mechanismy a nemoc rychleji odezní. Až je dítě čilejší a má chuť k jídlu, je dobré začínat s malou porcí a úplně vynechat živočišné potraviny (maso, mléko a mléčné výrobky a vejce). První věc, kterou svým dětem dávám po střevní viróze, je odvar z ječných krup. Kroupy opražíme na suché pánvi do voňava a ve vodě vaříme 10 minut. Dalších 10 minut necháme vyluhovat a po lžičkách podáváme. Pokud odvar dítě udrží, můžeme mu dát sníst i kroupy. Jako další jídlo podávám vařenou rýži. Jestliže i toto zvládne bez následného zvracení, uvařím rýži s mrkví.

Je dobré nechat dítě dostatečně dlouhou dobu doma. Jeho imunitní systém je oslabený a může snadněji něco dalšího chytit. Imunitu podpoříme podáváním Oscillococcinum 1x denně.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.