Není nic lepšího, než spravedlivý spánek, praví klasik. Spánek je velmi důležitý pro obnovu duševních i fyzických sil po každodenní práci a pokud trpíme nějakou poruchou spánku, může to časem přinést další zdravotní potíže.

Reklama: Sédatif PC

O problémech se spánkem se někdy hovoří jako o tiché zdravotní krizi moderní doby, protože dlouhodobými potížemi trpí více než 25% dospělých a alespoň jednou za život se s nimi setká každý dospělý v západní civilizaci. Poruchami spánku se zabývá specializovaná část neurologie, a to spánková medicína. Jejich přesná medicínská diagnostika je někdy velmi svízelná a vyžaduje si složitá přístrojová vyšetření. V mnoha případech však postačí vyšetření základní a pro řešení tohoto problému úprava životního stylu a přírodní léky.

Poruchy spánku se vyskytují nejčastěji jako doprovodný příznak jiného onemocnění, ať už fyzického či psychického. Potíže, na něž si většina populace stěžuje, odpovídají nejčastěji prosté nespavosti, odborně řečeno insomnii, což je pocit nedostatečného či nekvalitního spánku. Obraz tohoto stavu se skládá z několika složek a to je obtížné usínání, mělký spánek, časté noční probouzení a předčasné ranní probuzení. Ty jsou u každého pacienta zastoupeny v různé míře.

Nespavost může být buď přechodná, kdy potíže se spánkem trvají méně jak 4 týdny, většinou se jedná o doprovod stresových situací, a nebo se jedná o nespavost chronickou, kdy potíže trvají déle než 4 týdny. Zde bývá na vině buď opět stres, ale také například špatná spánková hygiena, úzkostné poruchy či deprese. V mnoha případech za poruchami spánku mohou stát tělesné choroby, jako jsou například bolestivé stavy, obstrukční plicní nemoc, srdeční potíže, astma, Parkinsonova choroba, nedostatek některých minerálů a vitamínů a mnoho dalších. Případně mohou být na vině užívané léky, jako jsou například kortikosteroidy, některé betablokátory, bronchodilatancia či antihypertenziva.

Důsledky nekvalitního spánku jsou (alespoň potencionálně) velmi závažné. Patří sem podrážděnost, problémy s pamětí a intelektem. U některých pacientů se mohou vyskytovat dokonce halucinace či příznaky připomínající ADHD. Na tělesné rovině jsou to například bolesti hlavy, bolesti svalů, poruchy imunitního systému. Dlouhodobý nedostatek spánku zvyšuje riziko obezity, diabetu II.typu, ale i riziko srdečních onemocnění.

Tipy na zdravý spánek:

  • Pravidelné cvičení – aerobní aktivity zlepší spánek, ale nesmí se provádět těsně před spaním
  • Zhubnout – je to účinné tím, že se sníží riziko chrápání a spánkové apnei
  • Je vhodné lékařské vyšetření k vyloučení závažných nemocí, které mohou snižovat kvalitu spánku jako je například cukrovka či zvýšená činnost štítné žlázy. Také je vhodné nastavit léčbu menopauzálních návalů.
  • Doplnění hořčíku a vápníku – ideální je užívání obou minerálů, protože zklidňují nervový systém, vhodné dávkování je 365mg hořčíku a 750mg vápníku na den,
  • Doplnění vitamínu B6 a B12 – jsou prospěšné pro metabolismus mozku
  • Dopřejte si heřmánkový čaj – uvolňuje napětí a navozuje relaxaci
  • Vůně levandule je vhodný doprovod ke spaní
  • Vyhněte se kofeinu – je to stimulant, navíc může být obsažen v řadě potravin jako přidavá věc
  • Vynechejte dráždivá a energeticky bohatá jídla krátce před spaním – obiloviny a mléko mohou způsobovat zažívací potíže, jídla bohatá na cukry vedou ke kolísání hladiny krevní glukozy a to opět narušeuje klidný spánek
  • Omezte tekutiny 2 hodiny před odchodem spát,
  • Vynechejte drink na spaní – vliv alkoholu paradoxně brání hlubšímu spánku, nicméně pokud se pak v noci probudíte, může být problém znova usnout
  • V ložnici odstraňte všechny zdroje elektromagnetického záření – ovlivňují epifýzu, která je zodpovědná za produkci melatoninu, hormonu spánku
  • Dopřejte si temnou ložnici – i malé množství světla může narušit syntézu melatoninu
  • Nedívejte se na TV těsně před spaním – obzvlášť akční či vzrušující program vedou ke stimulaci mozku a pak je usnutí obtížné

Homeopatie na nespavost:

  • Arnica montana je lékem na problémy se spánkem po nadměrné fyzické námaze či operaci. Charakteristický je pocit příliš tvrdé postele a pocit zbitosti a rozbitosti celého těla. Bývá doporučována i jako lék jet lagu.
  • Arsenicum album je lékem pro pacienty úzkostné a neklidné. Úzkost, strach a starosti jim brání v klidném spánku. Krom toho jim klidný spánek mohou narušit třeba astmatické záchvaty či stavy srdečního selhávání s typickou dobou zhoršení mezi 1-3. hodinou ranní. V noci se budí s neklidem, musí vstát a chodit po bytě. Často se jim zdají sny o nebezpečí. Zlepší se teplem a teplými nápoji.
  • Cocculus indicus je vhodný na nespavost z fyzického i psychického přetížení či jet lagu. Přetížení většinou pramení z nevyspání a ponocování při péči o někoho, či starosti s úzkostí. Tento lék často potřebují například maminky pečující o nemocné dítě či obecně zdravotníci. Pacient je celkově slabý, mívá pocity závrati a křečovité zívání. Zlepší se krátkým zdřímnutím.
  • Coffea cruda je potřebným lékem v situacích, kdy neustálý proud myšlenek brání ve spánku. Je to obdobné jako nadměrná konzumace kávy, z níž je tento lék vyroben. Aktivita mysli, stálý proud myšlenek vedou k neklidu a nervozitě. Nespavost s častým probouzením, velkou citlivostí na zvuky. Také je to výborný lék nespavosti, která je vyvolaná radostnými emocemi.
  • Gelsemium sempervirens je lékem úzkosti z očekávání s trémou ale také je to lék potřebný pro stavy totálního tělesného vyčerpání. Dotyčný je otupělý, není schopen myslet, ale ani není schopen spát. Je velmi unavený, neudrží otevřené oči, ale jakmile si lehce do postele je hned vzhůru. Zhorší se špatnými zprávami či přemýšlením o svých potížích.
  • Ignatia amara je lékem nespavosti z nedávného zklamání, a nebo zármutku, kterou doprovází časté vzdychání. Snadno se probouzí díky záškubům končetin. Spánek je velmi lehký, slyší vše co se kolem něj děje a také neustále přemýšlí nad minulými nepříjemnými zážitky.
  • Kalium phosphoricum je potřebné pro situace, kdy nadmíra duševní práce, studia a nebo práce s počítačem vedou k vyčerpání nervového systému. Pacienti mívají problémy se soustředěním, bolesti hlavy a bývají podráždění když jsou vyrušeni ze své práce. Potíže jim zlepší teplo a klid.
  • Lycopodium je ideální pro pacienty, kteří se v noci budí hladem a musí se najíst. Nemůžou najít správnou polohu v posteli. Usínají pozdě, brzo se probouzí a ráno se cítí neodpočatí. Celý den jsou ospalí a v noci přemýšlí nad pracovními problémy a nemůžou spát.
  • Nux vomica je známým lékem manažerů. Usínají večer a pak se v noci budí a nemůžou usnout. Probouzí se kolem 3.-4. hodiny ranní s aktivní myslí a znovu usnou až nad ránem. Při probuzení se cítí unavení, nechce se jim vstávat a jsou velmi podráždění. Nespavost z nadměrné konzumace alkoholu, kávy a léků, ale taky je to lék na potíže se spaním při abstinenci. Je to i lék na nespavost ze stresu či nadmíry duševní práce během dne. Ospalí po jídle během dne.
  • Phosphorus je lékem na nespavost starých lidí. Typické je krátké usnutí s častým probouzením. Někdy je probouzí pocit, že je mu příliš horko. Během dne bývají často ospalí a před půlnocí kulminují problémy se spánkem. Nespavost při ležení na levém boku.
  • Stramonium je hlavním homeopatickým lékem na nespavost z nočních můr. Ty se dostavují po shlédnutí nějaké násilné situace či strašidelného filmu. Pacienti mívají velký strach ze samoty a k usnutí potřebují rozsvícenou lampičku,
  • Rhus toxicodendron pomáhá při nespavosti vyvolané bolestí kloubů či svalů, která nutí postiženého neustále se v posteli vrtět, vstávat a chodit.
  • Cuprum metallicum pomáhá v situacích, kdy spánek ruší bolestivé křeče v nohách a Zincum metallicum je osvědčeným pomocníkem při tzv. syndromu neklidných nohou, který ruší klidný spánek.

U výše uvedených léků volíme ředění 9 C či 15 C a podáváme nejlépe večer, 1x denně 5 granulí. Pokud se do týdne nedostaví kýžený účinek, buď je potřeba vybrat jiný lék případně vyhledat lékaře – homeopata.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.